Son Dakika Haberleri: BM Güvenlik Konseyi'nden 9 Yıl Sonra İlk Uzlaşı: Myanmar Ordusunu Kınadılar

BM Güvenlik Konseyi'nden 9 Yıl Sonra İlk Uzlaşı: Myanmar Ordusunu Kınadılar

6 gün önce

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 9 yıl sonra ilk kez Myanmar konusunda uzlaşarak, Arakan'da Müslümanları katleden Myanmar ordusunu kınadı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 9 yıl sonra ilk kez  Myanmar konusunda uzlaştı. BMGK,  Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik aşırı güç kullanımından derin endişe duyduğunu ve  Arakan'da şiddete bir an önce son verilmesi gerektiğini bildirdi.

KAPALI OTURUM YAPILDI

BMGK,  Myanmar'daki Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olaylarını görüşmek üzere kapalı oturumda toplandı. BMGK'nın eylül ayı dönem başkanlığını yürüten  Etiyopya'nın  BM Daimi Temsilcisi Tekeda Alemu, konseydeki toplantı sonrası gazetecilere açıklamada bulundu.

MYANMAR ORDUSU KINANDI

Alemu, "BMGK, güvenlik güçlerinin sivillere yönelik aşırı güç kullanımından endişeli ve sivillere yönelik saldırıları kınadı. Konsey,  Arakan'daki şiddete bir an önce son verilmesi, gerginliğin azaltılması ve sivillerin korunması çağrısında bulunuyor." dedi.

İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI YAPILDI

BMGK'nın  Bangladeş'in Arakanlı Müslümanlara kapısını açmasını ise memnuniyetle karşıladığını belirten Tekeda Alemu,  Myanmar hükümetine insani yardımların sağlanması konusunda  BM ve diğer yardım kuruluşları ile iş birliği çağrısı yaptı.

9 YIL SONRA İLK UZLAŞI

İngiltere'nin  BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ise "BMGK, 9 yıl sonra ilk kez  Myanmar konusunda ortak bir açıklama üzerinde uzlaştı." diye konuştu.


Katar Emiri BM'de Konuştu: Hemen Diz Çökeceğimizi Sandılar! Erdoğan'dan, TEOG'dan Sonra Üniversite Giriş Sınavlarında da Değişiklik Sinyali
Erdoğan'a Trump'la Samimi Fotoğrafı Soruldu: Kimseyi İçeri Sokmadık, Nereden Gördünüz Büyük İlgi! Erdoğan, BM Salonuna Girer Girmez Bütün Gözler Ona Döndü