Cemal Aliyev "Dünya Yıldızı" olma yolunda - Son Dakika

Cemal Aliyev "Dünya Yıldızı" olma yolunda

11.10.2019 08:41
Cemal Aliyev

Çello sanatçısı Cemal Aliyev, dünyanın en prestijli yarışmalarından "Concert Artists Guild"de birincilik elde etti.

Çello sanatçısı Cemal Aliyev, dünyanın en prestijli yarışmalarından "Concert Artists Guild"de birincilik elde etti.

ÇEV Sanat'tan yapılan açıklamaya göre, QNB Finansbank ana sponsorluğunda sürdürdüğü "Genç Yetenekler" projesi kapsamında Londra Royal College of Music'de eğitimine devam Cemal Aliyev, New York'ta 3-6 Ekim'de düzenlenen "Concert Artists Guild" yarışmasında büyük başarı kazandı.

Aliyev, Fazıl Say'ın 1995'te kazandığı "Young Concert Artist" Yarışmasının ardından bu ölçekte bir yarışma kazanan ikinci Türk oldu.

Sadece 30 sanatçının davet edildiği yarışmanın ilk aşamasında performansıyla büyük beğeni toplayan Aliyev, finale kalan sekiz kişi arasına adını yazdırdı. Yarışmada Fazıl Say'ın "Dört Şehir" sonatını, E. Bloch'un kısa parçalarını ve Chopin'in "Polonaise Brillante" eserini seslendiren Cemal Aliyev, 10 kişilik uluslararası jüriden tam not alarak yarışmayı kazandı.

İngiltere'nin prestijli salonlarında önemli orkestralarla konserler vererek kariyerinde hızla yükselen Aliyev, bu yarışma sonrasında Kuzey ve Güney Amerika ile Asya kıtalarında konserler verecek.

Cemal Aliyev kimdir?

1993 yılında doğan ve ÇEV Sanat bursiyeri olarak Royal College of Music'de yüksek lisans eğitimine devam eden Cemal Aliyev, 2017'de BBC Proms Festivali'nde BBC Konser orkestrasıyla birlikte ilk defa sahne aldı.

Aliyev'in, "Arts Club - Sir Karl Jenkins Müzik Ödülünü" kazandıktan sonra Champs Hill Records etiketiyle piyanist Anna Fedorova ile "Russian Masters" isimli ilk CD'si yayınlandı.

Dünyaca ünlü Türk besteci ve piyanist Fazıl Say ile resitaller veren Aliyev, Royal Festival Hall'de Philharmonia Orkestrası, London Mozart Players, BBC Scottish Senfoni Orkestrası ile solo konserler verdi.

Sanatçı, National Opera Centre (New York), Royal Albert Hall (Londra), Atheneum (Bükreş), Forbidden City Concert Hall (Pekin), Rachmaninov Hall (Moskova), the Arts Parliament House (Singapur), Zorlu PSM ve TİM Maslak Show Center (İstanbul) gibi konser salonlarında performans sergiledi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Cemal Aliyev 'Dünya Yıldızı' olma yolunda - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Bir süredir ekranlardan uzak kalan Hülya Avşar, yeni projesiyle seyircilerin karşısına çıkıyor Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran adım! Yunanistan'ın F-35 talebine ABD'den olumlu yanıt geldi ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı