Chp, Uludere Tazminatı İçin Kanun Teklifi Verdi - Son Dakika
Güncel

Chp, Uludere Tazminatı İçin Kanun Teklifi Verdi

Chp, Uludere Tazminatı İçin Kanun Teklifi Verdi

CHP miletvekillerinden Ensar Öğüt ve Erdoğan Toprak, TBMM Başkanlığı'na 'Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun'da değişiklik yapılması konusunda kanun teklifi verdi.

04.01.2012 12:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP miletvekillerinden Ensar Öğüt ve Erdoğan Toprak, TBMM Başkanlığı'na 'Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun'da değişiklik yapılması konusunda kanun teklifi verdi. Kanun teklifi kabul edilirse Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde hayatını kaybedenlerin yakınlarına ödenecek miktarın 64,460 TL'yi olacağı ve bu rakamın daha önce 22,561 TL olduğu bildirildi.

Bu rakamın günümüz şartlarına göre yeterli olmadığını gerekçe gösteren kanun teklifi şöyle ; "Terör eylemleri ve terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle maddi zarara uğrayan gerçek kişiler ile özel, hukuk ve tüzel kişilerinin yargı yoluna gitmelerine gerek kalmadan idarece ve en kısa sürede sulh yolu ile karşılamak için 5233 sayılı Kanun çıkarılmıştır. Ancak Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenmiş olan 7000 gösterge ile memur aylık katsayısının çarpımı ile ortaya çıkan rakam, günümüz şartlarına göre yeterli olmamaktadır. Bir olayın 5233 sayılı kanun kapsamında değerlendirilebilmesi için kişinin bir terör eylemi sonucu bir zarara uğraması veya terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle zarara uğramış olması gereklidir. Her iki durumda da kişinin uğramış olduğu maddi zararlar bu kapsamda değerlendirilip, meydana gelen zarar karşılanmaktadır. Ancak; memur aylık katsayısının Bakanlar Kurulunun nakdi ödemeye esas tutulan gösterge rakamının çarpılması ile ulaşılan tazminatlar yasanın çıkış tarihinden itibaren herhangi bir şekilde revize edilmediğinden günümüz koşullarına göre vatandaşlarımızın zararlarını tazmin etmeye yetmemektedir. 7000 (gösterge) X 0,06446 (2012 yılı memur aylık katsayısı)= 451,22 bulunmaktadır. Kanunda yapılacak değişikliğe göre 20.000 (gösterge) X 0,06446 (2012 yılı memur aylık katsayısı)= 1289,2 bulunacak, bunun katları alındığında çıkan rakamlar eskisine göre daha fazla olacaktır. Yani çıkan sonuca göre Kanunun (b), (c), (d) ve (e) bentlerinde belirtilen katlar ile bu rakam çarpıldığında yapılacak yardım miktarları belirlenmektedir. Ortaya çıkan yardım miktarları yukarıda belirtildiği gibi günümüz koşullarına göre yeterli olmamaktadır. 7000 gösterge 20.000 olarak değiştirildiğinde, bir nebze olsun günümüz koşullarına göre yeterli olacaktır."

Eski hesaplamaya göre

7000 (gösterge) X 0,06446 (memur aylık katsayısı)= 451,22

451,22 X 50 = 22,561.-TL iken,

Kanun Teklifi ile ile;

20.000 (gösterge) X 0,06446 (memur aylık katsayısı) = 1289,2

1289,2 X 50= 64,460.-TL olacak ve ödeme miktarı artacaktır. - Ankara

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Chp, Uludere Tazminatı İçin Kanun Teklifi Verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Apple'ın 2024 Yılı Planları Sızdırıldı: Yeni iPhone ve iPad Modelleri Detaylarıyla Ortaya Çıktı
  20:14 Apple'ın 2024 Yılı Planları Sızdırıldı: Yeni iPhone ve iPad Modelleri Detaylarıyla Ortaya Çıktı

  Apple'ın 2024 yılı takvimi sızdırıldı ve yeni gelecek iPhone ve iPad modelleri hakkında ayrıntılı bilgiler içerdiği ortaya çıktı. Sızıntılara göre, güçlü bir iPad Air modeli ve önemli donanım iyileştirmeleriyle birlikte sunulacak bir iPhone bekleniyor. Ayrıca, iPad 11'in A14 Bionic çip, iPad mini'nin ise A17 çip kullanacağı belirtiliyor. Apple'ın 2024 stratejisi ise tartışmalara yol açıyor.

 • Xbox için Helldivers 2 benzeri bir oyun geliştiriliyor
  20:14 Xbox için Helldivers 2 benzeri bir oyun geliştiriliyor

  Gelen bilgilere göre, Xbox platformu için Helldivers 2'ye benzeyen bir oyun geliştiriliyor. Oyunun sadece PlayStation 5 ve PC için piyasaya sürülmesi büyük tepki çekmişti. Ancak The Forge Falcons adlı bir geliştirici grup, Halo Infinite'i modlayarak Helljumpers adında yeni bir oyun yapmaya karar verdi. Bu durum, oyun sektöründe kartların yeniden dağıtılmasına neden olabilir.

 • Elon Musk, OpenAI CEO'su Sam Altman'ın görevden alınmasını istiyor
  20:13 Elon Musk, OpenAI CEO'su Sam Altman'ın görevden alınmasını istiyor

  Elon Musk, OpenAI'nin Microsoft ile olan ortaklığının şirketin orijinal misyonundan uzaklaşmasına ve adil olmayan yarış ortamına neden olduğunu düşünüyor. Musk, OpenAI'nin açık kaynaklı yapay zeka geliştirmeye geri dönmesi, ChatGPT'nin ücretsiz sunulması ve Sam Altman'ın görevden alınması gibi çözümler öneriyor.

 • Sikorsky, Hibrit-Elektrikli Dikey Kalkış ve İniş Uçağı Geliştiriyor
  20:13 Sikorsky, Hibrit-Elektrikli Dikey Kalkış ve İniş Uçağı Geliştiriyor

  Sikorsky, hibrit-elektrikli dikey kalkış ve iniş (HEX/VTOL) özellikli, pilot opsiyonlu otomatik uçuşa sahip bir tilt-wing (eğilebilir kanat) uçak geliştiriyor. Bu, daha yüksek hız ve menzil için dikey kalkış ve iniş yapabilme yeteneğine sahip olacak ve kanatlı yatay uçuşa geçiş yapabilecek yeni bir hibrit rotorcraft ailesinin bir parçası.

 • Amerika, Çinli Otomobil Markalarına Karşı Ambargo Uygulayabilir
  20:13 Amerika, Çinli Otomobil Markalarına Karşı Ambargo Uygulayabilir

  Başkan Joe Biden'ın emriyle başlatılan soruşturma sonucunda, Çinli otomobil üreticilerinin akıllı teknolojilerinin ajanlık faaliyetlerinde kullanılabileceği tespit edildi. Bu durum, Amerika hükümetinin Çinli otomobil markalarına karşı sert önlemler alabileceği anlamına geliyor. Çinli otomobil firmalarının Amerika'daki faaliyetleri ayrıntılı şekilde kontrol edilecek ve yüksek teknolojili araçlar özel olarak denetlenecek. Bu önlemler, yabancı otomobil firmalarının zor günler geçirmesine neden olabilir.

 • Denizli'de Hastane Kafeteryasında Silahlı Saldırı: 7 Yaralı
  20:10 Denizli'de Hastane Kafeteryasında Silahlı Saldırı: 7 Yaralı

  Denizli'de Pamukkale Üniversitesi Hastanesi bahçesindeki kafeteryada düzenlenen silahlı saldırı sonucu 7 kişi yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren 2 şüpheli kaçarken, polis ekipleri tarafından yakalanmaları için çalışma başlatıldı. Yaralılar hastanede tedavi altına alındı ve durumlarından 2'si ağır. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma devam ediyor.

 • Giresun'da Uyuşturucu Operasyonunda 3 Şüpheli Tutuklandı
  20:09 Giresun'da Uyuşturucu Operasyonunda 3 Şüpheli Tutuklandı

  Giresun merkezli düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 3 şüpheli tutuklandı. Operasyonda çeşitli miktarlarda esrar ve sentetik uyuşturucu ele geçirildi.

 • Mansur Yavaş: Hiçbir Allah'ın kulunu ayırmadık, oradaki sorunu çözdük
  20:07 Mansur Yavaş: Hiçbir Allah'ın kulunu ayırmadık, oradaki sorunu çözdük

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ayaş'taki Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, hiçbir Allah'ın kulunu ayırmadıklarını ve nereden kaç oy çıktığına bakmadıklarını belirtti. Yavaş, görev süresi boyunca ihalelerin canlı yayımlandığını ve kararların tek başına alınmadığını vurguladı. Ayrıca, her köye ve mahalleye giderek sorunları yerinde tespit ettiklerini ve çözdüklerini ifade etti.

 • Karabük'te İşsizlere Mesleki Deneyim ve Tecrübe Kazandırma Programı
  20:07 Karabük'te İşsizlere Mesleki Deneyim ve Tecrübe Kazandırma Programı

  Karabük Ticaret Sanayi Odası'nda düzenlenen 'Aktif İşgücü Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Bilgilendirme Toplantısı'nda, İŞKUR İl Müdürü Ferhat Sarıçam, işbaşı eğitim programları ile gençlere ve dezavantajlı gruplara yeni istihdam kapıları açıldığını belirtti. İşbaşı eğitim programı, İŞKUR'un sunmuş olduğu en önemli teşviklerden biri olarak nitelendirildi.

 • CHP Milletvekili, maket mezarın çevresinde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını Meclis'te gösterdi
  20:06 CHP Milletvekili, maket mezarın çevresinde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını Meclis'te gösterdi

  CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars'taki bir ortaokulda maket mezarın çevresinde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını Meclis Genel Kurulu'nda göstererek, ÇEDES uygulamasına tepki gösterdi. Alp, 'Bu çocuğun psikolojisini düşünmüyor musunuz? Nasıl Bakandır bu Yusuf Tekin? Şu anda bunun yanlış olduğunu siz de kabul ediyorsunuz ama bunun tedbirini almalısınız. Bu ÇEDES uygulaması çok yanlış sonuçlara doğru gidiyor' dedi.

 • AK Parti Milletvekili Malatya'da esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi
  20:05 AK Parti Milletvekili Malatya'da esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi

  AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, Malatya'da esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek talepleri dinledi. Ankara'ya döndükten sonra bakanlıklarda görüşmeler gerçekleştiren Ölmeztoprak, Malatya'nın öncelikli beklentilerini ve vatandaşların taleplerini iletti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve AFAD'da yapılan ziyaretlerde devam eden çalışmalar, yeni projeler ve yatırımlar görüşüldü.


Advertisement