Çorlu'da Engelli Vatandaşlara 'Özel Destek Din Hizmeti' Verilecek - Son Dakika

Çorlu'da Engelli Vatandaşlara 'Özel Destek Din Hizmeti' Verilecek

12.02.2014 09:39
Çorlu'da Engelli Vatandaşlara 'Özel Destek Din Hizmeti' Verilecek, System.String[]

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde engellilere yönelik din hizmetleri kapsamında hazırlanan 'Özel Destek Din Hizmetleri' projesinin tanıtım toplantısı Çorlu Müftülüğünce yapıldı.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde engellilere yönelik din hizmetleri kapsamında hazırlanan 'Özel Destek Din Hizmetleri' projesinin tanıtım toplantısı Çorlu Müftülüğünce yapıldı. Ortopedik, görme, işitme engeli bulunan vatandaşlar ve engelli yakınlarının katıldığı programda Çorlu Müftülüğü personelinden işaret dili eğitimi alan 15 kişi, işitme engellilere program süresince rehberlik ederken, İlçe Müftüsü Adem Gülmek proje tanıtımını yaptı.

Çorlu Müftüsü Adem Gülmek, projenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında Türkiye'de engelli sorununun bir insan ve insanlık sorunu olduğunu söyledi. Gülmek, "Allah (c.c.) insanları aynı şekilde yaratmamıştır. İnsanların çoğu sağlıklı bir şekilde dünyaya gelirken bazıları da engelli, özürlü olarak doğmaktadır. Bazı kimseler de sağlıklı bir şekilde doğmakla beraber hayatının sonraki bir döneminde değişik sebeplerle bu tür bir durumla karşılaşmaktadır. İnsanın temel fonksiyonlarını kısıtlayan veya olumsuz etkileyen fiziki ve akli pek çok engel çeşidi vardır. Sürekli olarak fonksiyonel kaybı veya bozukluğu sonucu normal yaşamın gerekliliğine uyamama durumuna engellilik, bu durumdaki kişiye de engelli denir. Tarihin en eski dönemlerinden bu yana toplumların özürlü bireylere yönelik tutumları, engelliler için var olan sağlık ve eğitim hizmetlerini önemli ölçüde etkilemiştir. Tarihsel gelişim içerisinde toplumların engellilere yaklaşımı farklılık göstermiştir. Bilimsel, teknolojik ve kültürel gelişmelere paralel olarak olumlu yönde bir farklılaşma olduğu da görülmektedir" dedi.

Devlet İstatistik Enstitüsü'ne yaptırılan 'Türkiye Özürlüler Araştırması' ile Türkiye'deki özürlülük profilinin geniş kapsamlı olarak araştırıldığını belirten Gülmek, "Bu araştırmalar neticesinde özürlülük sadece bu sorunu yaşayan kişiyi değil, ailesini ve yakın çevresini ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak etkileyen bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Yapılan yasal düzenleme ve alınan idari tedbirlerle engellilerin yaşamında kayda değer iyileştirmeler sağlanmıştır. Ancak alınan tüm yasal ve idari önlemlere rağmen engelliler hala acınılan, dışlanan, kabul görmeyen, alay edilen, küçümsenen, güvenilmeyen insanlar olarak görülmektedir. Bu tutum engellilere ilişkin olumsuz bir algının oluşmasına ve toplumdan dışlanmalarına neden olmaktadır. 2002 yılı istatistiklerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 12.29'unun engelli olduğu ortaya konmuştur. Bu da yaklaşık 8.5 milyon insanın herhangi bir şekilde engellilik durumuyla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Bu sayıya engellilerin aile bireylerini de eklersek 30 milyondan fazla insanımızın aynı durumdan etkilendiği söylenebilir. Ülkemizde engelli gerçeğinden hareketle özellikle din hizmetleri ve din eğitimi alanlarında daha somut ve soruna bütüncül bakan yaklaşım ve projelere ihtiyaç vardır. Bu bağlamda Çorlu İlçe Müftülüğünce 'Özel Destek Din Hizmetleri' adı verilen bu proje uygulamaya konulmuştur" dedi.

Program, kahvaltı ikramı, kitap ve broşür dağıtımıyla sona erdi. - TEKİRDAĞ

Çorlu'da Engelli Vatandaşlara 'Özel Destek Din Hizmeti' Verilecek
Çorlu'da Engelli Vatandaşlara 'Özel Destek Din Hizmeti' Verilecek
Çorlu'da Engelli Vatandaşlara 'Özel Destek Din Hizmeti' Verilecek

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Çorlu'da Engelli Vatandaşlara 'Özel Destek Din Hizmeti' Verilecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'a damga vuran sahne! Dışlanan Yamaç, yeniden mahalleye alındı Meteoroloji uyardı: İstanbul'da sisin ardından sağanak yağış geliyor Senato, Trump'ın Yüksek Mahkeme yargıcı adayı Amy Coney Barrett'i onayladı Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 2 ay daha uzatıldı Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı