Cüneyt Özdemir'in "Tahşiye" Tanıklığı - Son Dakika
Cüneyt Özdemir'in "Tahşiye" Tanıklığı

Cüneyt Özdemir'in "Tahşiye" Tanıklığı

03.01.2018 11:27

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 23'ü tutuklu 33 sanığın yargılandığı davaya ilişkin gerekçeli...

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 23'ü tutuklu 33 sanığın yargılandığı davaya ilişkin gerekçeli kararda, tanık sıfatıyla ifade veren Cüneyt Özdemir, örgüt elebaşısı Gülen'in dava konusu diziye müdahale ettiğine ilişkin sözler söylediğini anlattı.

Tahşiyeciler grubuna kumpas davasını karara bağlayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali İhsan Horasan ile iki üye hakim tarafından hazırlanan 2 bin 898 sayfalık gerekçeli kararda, bir çok tanığın ifadesine yer verildi. Gazeteci Cüneyt Özdemir de tanık sıfatıyla ifade verenler arasında yer aldı.

Tanık Özdemir, ifadesinde Hanefi Avcı ile son kitabı hakkında bir ro¨portaj gerçekleştirdiğini, bu so¨yles¸i sonrasında pek c¸ok iddianın "Gu¨len Cemaatini" kapsadığını ve bu nedenle Fetullah Gu¨len ile de bir ro¨portaj yapmak istediğini belirterek, bu talebinin de kabul edildiğini söyledi.

Özdemir 2010 yılında 4 meslektaşıyla beraber Pensilvanya'ya gittiklerini anlatarak, görüşmeye ilişkin şunları kaydetti:

"(Gülen) Kısa bir go¨ru¨s¸me gerc¸ekles¸tirdik, farklı konular konus¸uldu, ben hic¸ Tek Tu¨rkiye dizisini seyretmedim, hayatımda hic¸ seyretmemis¸tim. O do¨nem Bejan Matur Zaman gazetesinde yazan bir meslektas¸ımdı ve Matur'un bir sorusu u¨zerine bu konu ac¸ıldı. Matur dizide o¨zellikle Ku¨rtlerle ilgili ya da o do¨nem hatırladıgˆım kadarıyla I·srail ile ilgili c¸ok marjinal so¨ylemler oldugˆu, bundan rahatsız olup olmadıgˆını Fetullah Gu¨len'e sordu, o da diziyi takip ettigˆini ve bu tu¨r marjinal so¨ylemler oldugˆunda da mu¨dahale ettigˆini so¨yledi. Zaten birkac¸ cu¨mlelik bir konuydu, sonra konu degˆis¸ti, is¸te Mavi Marmara'ya gec¸ti, 'I·srail'in mu¨dahalesi hakkında ne du¨s¸u¨nu¨yorsunuz?' gibi sorular oldu, farklı konular konus¸uldu, sonrasında do¨nu¨s¸u¨mde de ben bu¨tu¨n bu izlenimlerimi, duyduklarımı, go¨rdu¨klerimi bir gazeteci olarak hem kendi ko¨s¸e yazısı yazdıgˆım o do¨nem Radikal gazetesinde yazdım."

Özdemir'e tanık olarak ifade verdiği sırada heyet ve davanın taraflarınca sorular da yöneltildi.

"Peki bu mu¨dahalenin boyutuyla, onunla alakalı... Yani ne s¸ekilde mu¨dahale ediyormus¸, yani ona dair herhangi bir s¸ey so¨ylendi mi?" sorusuna Özdemir, "Bununla ilgili hic¸bir s¸ey ac¸ılmadı, ac¸ık so¨yleyeyim, sadece orada Bejan bu konudan rahatsızlıgˆını dile getirdi, zaten birkac¸ cu¨mlelik bir konuydu, hemen sonrasında digˆer konulara gec¸tik, is¸te I·srail meselesi, Tu¨rkiye'deki meseleler, onları konus¸tuk." cevabını verdi.

Gerekçeli kararda, davaya ilişkin 42 tanığın da ifadesine yer verildi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Cüneyt Özdemir'in 'Tahşiye' Tanıklığı - Son Dakika


Advertisement