Son Dakika Haberleri: Demre Bakan Çelik, Hortumdan Zarar Gören Demreli Üreticiyi Ziyaret Etti

Demre Bakan Çelik, Hortumdan Zarar Gören Demreli Üreticiyi Ziyaret Etti

4 yıl önce

Bakan Çelik, hortumdan zarar gören Demreli üreticiyi ziyaret etti Ramazan SARIKAYALI/DEMRE (Antalya), (DHA) - GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya'nın Demre İlçesi'nde pazar günkü hortumda seraları zarar gören üreticileri ziyaret etti.

Demre Bakan Çelik, Hortumdan Zarar Gören Demreli Üreticiyi Ziyaret Etti, System.String[]

Bakan Çelik, hortumdan zarar gören Demreli üreticiyi ziyaret etti


Ramazan SARIKAYALI/DEMRE (Antalya), (DHA) - GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya'nın Demre İlçesi'nde pazar günkü hortumda seraları zarar gören üreticileri ziyaret etti. Üreticiyle görüşen Bakan Çelik, "Zarar, ziyanın sağlıklı tespiti için buradayız" dedi.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, helikopterle geldiği Demre'de Kaymakam Murat Uz, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Yüzbaşı Hasan Erdoğan, Belediye Başkanı Ak Partili Süleyman Topcu, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri tarafından karşılandı. Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı'nın da eşlik ettiği Bakan Çelik, hortumdan zarar gören seraları gezdi. Bakan Çelik, üreticiye 'geçmiş olsun' dileklerini iletirken, olayın nasıl yaşandığını sordu.


ÜRETİCİLER DESTEK İSTEDİ


Gezisi sırasında üreticiler Bakan Çelik'ten, seraların modernizasyonu konusunda kredi desteği ve tarım sigortalarında devletin yüzde 100 destek vermesini istedi. Demre'nin çok özel bir iklime sahip olduğunu ve üretimde bambus arısı kullanıldığını belirten üreticiler, kamuoyunda zirai ilaç kalıntısıyla ilgili yanlış anlaşılma olduğunu ve bunun giderilmesi için Bakan Çelik'ten destek istedi.


'ZİYANIN SAĞLIKLI TESPİTİ İÇİN BURADAYIZ'


Bakan Çelik gezisinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, aşırı yağış ve hortumdan örtü altı sebze üreticilerinin zarar gördüğünü söyledi. Demre başta olmak üzere Antalya'nın muhtelif yerlerinde hortumdan 504 ailenin direkt etkilendiğini vurgulayan Bakan Çelik, "Aşırı yağış ve hortumdan etkilenen ürünleri ve yapıları görmek için Demre'de bulunuyoruz. Arazide tek tek inceleme yaptık. Pazar gününden itibaren bakanlığımızın yetkilileri, sigorta yetkilileri gerekli tetkikleri yaptı. Gerek başbakanlığımıza gerekse bakanlığımıza raporlar ve resmi tüm rakamları ilettiler. Bizzat ben, vatandaşlarımızla, belediye başkanımızla ve ziraat odası başkanımızla bir aksaklığın olmaması, buradaki zarar, ziyanın sağlıklı tespiti için buradayız. Vatandaşımızın sıkıntısını giderecek şekilde el atılması konusunda inşallah ziyaretimiz yararlı olmuştur" diye konuştu.


Bakan Çelik, seraların modernize edilmesine yönelik bir soru üzerine ise "Konuyla ilgili bir düzenleme çıktı ama tabi bu sektör Türkiye'de yaygın hale geldi. Hükümet olarak konuya duyarlılık ortaya koyduk. Ama mevcut imkanlar içinde konu yeniden değerlendirilebilir" dedi.


Bakan Çelik daha sonra geçirdiği bir kaza sonrası yapılan yanlış ameliyat nedeniyle felç olduğu söylenen 38 yaşındaki Hasan Akyalçın'ı evinde ziyaret etti. Bakan Çelik, hastanın telefonunu alarak gerekenin yapılacağını kaydetti. Bakan Çelik, incelemelerinin ardından ilçeden ayrıldı.


(Tür: Yurt)

Haber Yayın Tarihi: 19.01.2016 03:07 Kaynak: DHAFenerbahçe'ye 30 milyon euroluk transfer şoku
Denize giren Zehra Çilingiroğlu, bikinisinin azizliğine uğradı Devlet Bahçeli'nin çağrısı üzerine 19 kişi İYİ Parti'den istifa etti