Deniz Yaşamı Çevreci Otonom Su Üstü Araçları ile Koruma Altında - Son Dakika

Deniz Yaşamı Çevreci Otonom Su Üstü Araçları ile Koruma Altında

22.09.2014 18:23
Deniz Yaşamı Çevreci Otonom Su Üstü Araçları ile Koruma Altında, System.String[]

Avrupa Birliği'nin 2013 yılında FP 7 Programı altında Denizcilik Teknolojileri alanında araştırma geliştirme projeleri için açtığı MARTEC II Maritime Technologies çağrısına CETEX (Ceteceans Experiences) isimli proje ile başvuran Promatech proje koordinatörü olarak görev yapıyor.

Avrupa Birliği'nin 2013 yılında FP 7 Programı altında Denizcilik Teknolojileri alanında araştırma geliştirme projeleri için açtığı MARTEC II Maritime Technologies çağrısına CETEX (Ceteceans Experiences) isimli proje ile başvuran Promatech proje koordinatörü olarak görev yapıyor. MARTEC II çağrısı kapsamında ilk defa bir Türk firması denizcilik alanında AR - GE projesinin desteklenmesi ve koordinatörü olarak projenin yürütülmesini gerçekleştiriyor.

Promatech koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında balinaların ve deniz memelilerinin yaşam alanlarının korunması ve balina doğal alanlarından geçen ticari gemilerin başta balinalar olmak üzere deniz memelileri ile çarpışmasının önlenmesi amaçlanıyor. Projede geliştirilecek insansız su üstü aracı bölgedeki deniz memelilerinin yerlerinin tespit edilmesini sağlayacak. İnsansız Su Üstü Aracı tüm enerji gereksinimini dalga, akıntı, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacak ve yüzde yüz çevreci doğa dostu bir ürün olacak.

Promatech CEO'su Ahmet Bilici tur botları ile yapılan balina izleme turizmine her yıl 120 milyondan fazla katılım olduğunu ve bunun deniz memelilerinin doğal yaşam alanlarına müdahale anlamına geldiğini belirtiyor. Proje, deniz memelilerinin doğal yaşam alanlarında stresin azaltılmasına büyük katkı sağlayacağı gibi balina izleme faaliyetlerinin uzun yıllar sürdürülebilmesinin en önemli bileşenlerinden biri olacak. İnsansız Su Üstü Aracı, deniz memelilerinin yerlerini tespit ve takip edebilme yeteneği ile araştırma süresini minimuma indiriyor ve gözlem süresini en uzun zamana çıkarıyor bu sayede balina izleme tur botlarının yakıt tüketimleri ciddi oranda azalıyor, minimum enerji kullanımı ile en uzun süreli balina izleme turları gerçekleştirilir hale geleceğini belirtiyor.

2010 yılında kurulan Promatech, Denizcilik sektörünün ihtiyacı olan inovasyon ve AR - GE çalışmalarına odaklanmayı hedefleyen bir anlayışla Türkiye'de Denizcilik Teknolojileri alanında bu amaçla kurulan ilk şirket olma özelliğini taşıyor. Kurulduğu günden bu yana yenilikçi, inovasyon ve AR-GE odaklı çalışmalarını yurtiçi ve yurtdışı projelerinde sürdürmeye devam eden Promatech, Denizcilik sektörünün teknoloji ihtiyacını karşılıyor, aynı zamanda enerji verimliliği konusunda çözümler üretiyor ve ulusal ve global arenada çevreci projelerin içerisinde yer alıyor.

Promatech 'in Koordinatörü olduğu, MARTEC II tarafından çağrısı yapılan bu önemli projede İspanya'dan Marine Signal firması ve Fransa'dan Sud Toulon-Var Üniversitesi diğer katılımcılar olarak yer alıyor. AB 7. Çerçeve Programı MARTEC II çağrısında Türkiye'den kabul edilen ilk ve tek proje olma özelliğini taşıyor. MARTEC II, 7. Çerçeve Programı altında Avrupa Komisyonu ERA-Net tarafından destekleniyor. MARTEC II'nin amacı; denizcilik teknolojileri alanındaki ulusal, bölgesel ve Avrupa ülkeleri arasındaki araştırma programlarının ve politikalarının, geniş bir eşgüdüm ve bütünlük içinde yürütülmesini desteklemek ve geliştirmek olarak tanımlanıyor.

Deniz Yaşamı Çevreci Otonom Su Üstü Araçları ile Koruma Altında

- Kaynak: KurumsalHaber.com

Son Dakika Basın Bültenleri Deniz Yaşamı Çevreci Otonom Su Üstü Araçları ile Koruma Altında - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Yıllar sonra işgalden kurtarılan Ağdam'a giden Aliyev ve eşi, harap edilen camiye ayakkabılarını çıkararak girince gönülleri fethetti Isparta'da MHP'li Çiçekpınar Belediye Başkanı'nın evine silahlı saldırı YouTuber Enes Batur, kazasına yorum yapan bir kişiye sosyal medya üzerinden tepki gösterdi: Belki insanlıktan nasibini alır Dünyaca ünlü şarkıcı Rita Ora, göğüs dekoltesiyle sosyal medyayı salladı Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu Fatih Terim: Ali Sami Yen'de 8-10 dakika vermemek bu kadar zor mu! Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum