Diyarbakır'da 'Ev'leniyoruz Fuarı' Açıldı - Son Dakika

Diyarbakır'da 'Ev'leniyoruz Fuarı' Açıldı

12.10.2017 16:12
Diyarbakır'da 'Ev'leniyoruz Fuarı' Açıldı, System.String[]

Evlilik hazırlığı yapan çiftlere yönelik olarak düzenlenen ‘Ev’leniyoruz Fuarı’ Diyarbakır’da ilk kez ziyaretçilere kapılarını açtı.

Evlilik hazırlığı yapan çiftlere yönelik olarak düzenlenen 'Ev'leniyoruz Fuarı' Diyarbakır'da ilk kez ziyaretçilere kapılarını açtı.

Elazığ yolu üzerinde bulunan TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde evlilik hazırlığı yapan çiftlere yönelik olarak Diyarbakır'da ilk kez düzenlenen 'Ev'leniyoruz Fuarı'nın açılışı yapıldı. Fuarın açılış törenine, Vali Vekili Dr. Ahmet Naci Helvacı, TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Karavil ve vatandaşlar katıldı.

15 Ekim'e kadar devam edecek olan fuarın açılış konuşmasını yapan TUYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, fuarın Diyarbakır ve bölgenin sosyal hayatına önemli kazanımlar sağlaması temennisinde bulundu.

"İnsanlar bir Diyarbakır'a gelirken bir de giderken ağlar"

Vali Vekili Ahmet Naci Helvacı, kente yeni gelen birisi olarak yaşadıklarını anlatırken, "Buraya yeni geldiğimde öğrendim. 'İnsanlar bir Diyarbakır'a geldiğinde ağlar bir de giderken ağlar' demişlerdi. Diyarbakır'a gelirken ağlamadım ama bütün ailece, çocuklar ellerini yumruk yaparak 'Allah Diyarbakır'a gidiyoruz' diyerek geldiler. Dolayısıyla Diyarbakır herkes tarafından tanınan ve bilinen bir kent. Türkiye'de şehirleri önem sırasına göre sırala derseniz Diyarbakır büyük bir ihtimalle ilk beşte, yüzde 100 de ilk 10'da yer alacak bir kent. Ancak yine herkesin bildiği gibi Diyarbakır sahip olduğu pozitif potansiyelinin ötesinde maalesef ki negatif unsurlarıyla tanınma durumunda kalmış bir kent. Bu kentin bu durumunu makus talih olmaktan çıkarmanın en önemli 3 koşulu var. Birincisi sahip olduğu birikim ikincisi sosyal ve kültürel hareketlilik ve üçüncüsü de bir şehrin sahip olduğu ekonomik potansiyel. Bu üç unsuru doğru parametreler üzerinde harekete geçirip işlettiğiniz zaman o şehir kendisine oynanan oyunları da bozacak hale gelecektir" dedi.

"Fuarlar kente canlılık getirir"

DTB Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır ve bölgede yaşanan olaylar nedeniyle iki yıl boyunca kentte fuarların yapılamadığına dikkat çekerek, "Fuarlar gerek sosyal ve gerekse ekonomik ilişkilerin gelişimi açısından çok önemlidir. İlimizde iki yıl aradan sonra Tarım ve Hayvancılık fuarının ardından bir başka fuarın düzenleniyor olması bizleri oldukça mutlu etmiştir. Fuarlar ile birlikte kentte aynı zamanda kültürel, sanatsal ve çeşitli eğitim programlarının da düzenlenmesi bölgenin sosyal hayatına ciddi hareketlilik ve canlılık getirecektir. Bundan sonraki süreçte 2018 yılında ilimizde Tarım, İnşaat, Evleniyoruz, Kitap ve Auto Show Fuarları gibi 5 fuarın düzenlenecek olması kentin ticaret, sanayi ve ekonomisini ülke gündemine getirip kentimizde moral ve motivasyonu yükseltecektir" diye konuştu.

"Amacımız her ay bir fuar"

DTSO Başkanı Ahmet Sayar ise amaçlarının özellikle üreticilerin ve satıcıların yeni ürünlerini tanıtma ve yeni ticari işbirliklerini sağlama olduğunu belirterek, "Aynı zamanda Diyarbakır Türkiye'nin en genç illerinden biri. Evlilik hazırlığı yapan, evini yenilemek isteyenlerin ev ihtiyaçlarını bir bütün olarak bir arada görebilme imkanı olan bir fuar organizasyonu. DTSO olarak gerek sanayide gerek üretimde gerek ticaretin geliştirilmesinde çalışma ve projelerimizin ana çalışmalarının arasında fuar organizasyonları da yer alıyor. Çünkü fuarlar kent ekonomisine hem direk hem de dolaylı olarak özellikle kentimizin imajı açısından çok önem arz ediyor. Bu anlamda organizasyon firmamız TUYAP 2018 için 7 fuar organizasyonun yapılması konusunda bir planlama yapmış durumda. Bizim orta vadede kent olarak amacımız her aya bir fuar. Çalışmalarımız bu yönde devam edecek" şeklinde konuştu.

Açılış töreninin ardından evliliğe ilk adımlarını atan Tuba Sakal ve Metin Güneş çiftinin nikahları kıyıldı. Fuar düzenlenen defileyle devam etti. - DİYARBAKIR

Diyarbakır'da 'Ev'leniyoruz Fuarı' Açıldı
Diyarbakır'da 'Ev'leniyoruz Fuarı' Açıldı
Diyarbakır'da 'Ev'leniyoruz Fuarı' Açıldı
Diyarbakır'da 'Ev'leniyoruz Fuarı' Açıldı
Diyarbakır'da 'Ev'leniyoruz Fuarı' Açıldı
Diyarbakır'da 'Ev'leniyoruz Fuarı' Açıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Diyarbakır'da 'Ev'leniyoruz Fuarı' Açıldı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Tasarı yasalaştı, trafik sigortası poliçe fiyatları düşüyor 18:23 Tasarı yasalaştı, trafik sigortası poliçe fiyatları düşüyor Gedson Fernandes G.Saray formalı paylaşım yaptı, taraftarı heyecanlandırdı 17:51 Gedson Fernandes G.Saray formalı paylaşım yaptı, taraftarı heyecanlandırdı Fatih Terim yabancıların biletini kesti! 4 futbolcu gelecek sezon olmayacak 17:34 Fatih Terim yabancıların biletini kesti! 4 futbolcu gelecek sezon olmayacak
1915 Çanakkale Köprüsü'nün çelik yapılarını iki fabrikada tam 2 bin işçi üretiyor 16:46 1915 Çanakkale Köprüsü'nün çelik yapılarını iki fabrikada tam 2 bin işçi üretiyor Şarkıcı Alişan'ın kardeşi Selçuk Tektaş Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda 16:25 Şarkıcı Alişan'ın kardeşi Selçuk Tektaş Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda Trafikte yeni dönem! Mayıs 2022 itibarıyla araçlara karakutu zorunluluğu geliyor 16:12 Trafikte yeni dönem! Mayıs 2022 itibarıyla araçlara karakutu zorunluluğu geliyor
Ekonomist Özgür Demirtaş, kendi coin'ini çıkarmaya hazırlanan Emrah'a tepki gösterdi 16:08 Ekonomist Özgür Demirtaş, kendi coin'ini çıkarmaya hazırlanan Emrah'a tepki gösterdi Diyarbakır'da dev karpuz maketi ile kamufle edilen baz istasyonu büyük tepki topladı 15:10 Diyarbakır'da dev karpuz maketi ile kamufle edilen baz istasyonu büyük tepki topladı
Advertisement