Diyarbakır Kent Müzesi Ziyaretçilerini Geçmişe Götürüyor - Son Dakika

Diyarbakır Kent Müzesi Ziyaretçilerini Geçmişe Götürüyor

11.11.2018 12:39

Diyarbakır Kent Müzesi ziyaretçilerini geçmişe götürüyorDİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Diyarbakır Kent Müzesi, ziyaretçilerini geçmişe götürüyor.

Diyarbakır Kent Müzesi ziyaretçilerini geçmişe götürüyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Diyarbakır Kent Müzesi, ziyaretçilerini geçmişe götürüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen tarihi Cemil Paşa Konağı, Diyarbakır Kent Müzesi olarak düzenlenmişti. İçinde birçok eser barındıran müze ziyaretçilerini geçmişe götürüyor. Geçmişte kullanılan malzemelerin hikayeleri ile birlikte yer aldığı müzeye ayda ortalama 5 bin ziyaretçisi geliyor. 2015 yılında hizmete giren müzede yaklaşık 270 eser bulunuyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Ercan Alpay bine yakın hissesi olan Cemil Paşa Konağı'nın Diyarbakır'daki hisse sahipleriyle birlikte müze olması şartıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile aralarında protokol imzalandığını ve kent müzesine dönüştüğünü belirterek, "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konağı aldığında istimlak çalışmalarını başlattı, daha sonra restorasyon süresi başladı. Konağın restorasyon süreci aslında 2012 yılında başladı, 2015 yılı mayıs ayında açılış gerçekleşti. Müzemizde Kültür Bakanlığından tescilli olarak 235 tane eserimiz var. Bunun dışında vitrinlerde teşhire koyduğumuz efe meralarımız, fotoğraflarımız ve başka nitelikte malzemelerimiz de var. Şuanda müzemizin teşhirinde 270'in üzerinde Diyarbakır'ın kültürüyle ilgili materyal münteşir edilmektedir" diye konuştu.

"Ziyaretçi sayısı ayda 5 bine ulaştı"

İlk açıldığında büyük bir ziyaretçi kitlesi olmadığını ve gün geçtikçe ziyaretçi sayısını arttırarak ayda 5 bine ulaştıklarını aktaran Alpay, bu sayının yeterli olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Müzemizde Diyarbakır'ın kültürünü temsil eden 18 tane temamız var. Bu temalar Diyarbakır'daki inançlar, inanışlar, müzik, edebiyat, eğitim, mutfak, su ve yaşam gibi başlıklar altındaki temamız var. Biz bu temalarla Diyarbakır'ı tanımak isteyenlere bir arada bulacakları bir ortam yaratmaya çalıştık. Bir tane restorasyon laboratuvarımız var ve burada tekstil, metal, kağıt gibi her çeşit küçük eserin restorasyonunu ve konservasyonunu yapacak alt yapıya sahibiz. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımızın ellerinde Diyarbakır'ın kültürüne ait değerli bir malzeme var ise müzemize getirerek hibe etmese bile restorasyon anlamında elindeki malzemeyi restorasyon çalışmalarını yapıp hiçbir ücret almadan tekrar vatandaşımıza iade ediyoruz."

Diyarbakır Kent Müzesi Ziyaretçilerini Geçmişe Götürüyor
Diyarbakır Kent Müzesi Ziyaretçilerini Geçmişe Götürüyor
Diyarbakır Kent Müzesi Ziyaretçilerini Geçmişe Götürüyor
Diyarbakır Kent Müzesi Ziyaretçilerini Geçmişe Götürüyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Diyarbakır Kent Müzesi Ziyaretçilerini Geçmişe Götürüyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Esenyurt'ta polisin "Parti var" ihbarına gittiği yer Nijeryalıların derneği çıktı! Ayin bile yapmışlar Korona filan dinlemiyorlar! İstanbul'da yol kenarındaki fuhuş pazarlığı kameralara yansıdı Bakan Pakdemirli: Adana'daki sulama projesi, 106 bin kişiye istihdam sağlayacak Rus senatör Kosaçev: Muhsin Fahrizade suikasti Orta Doğu'da büyük bir savaşın 'kıvılcımı' olabilir Sokağa çıkma kısıtlaması başladıktan sonra onlarca evsiz, sokakta yatarken görüntülendi Dükkanına gelip haraç isteyen adamı ruhsatsız tabancasıyla vurdu Türkiye'nin en kalitesiz havası Düzce'de ölçüldü! Kirlilikten dolayı yürüyüş yapmak bile zararlı Kısıtlamaya uymayan gence ve kimliğini getirerek yasağı delen arkadaşına ceza kesildi