Doğan Hızlan'a Aydınlanma Ödülü - Son Dakika

Doğan Hızlan'a Aydınlanma Ödülü

18.04.2013 12:26
Doğan Hızlan'a Aydınlanma Ödülü, System.String[]

Balçova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri'nin 2013 Aydınlanma Ödülü, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı yazar Doğan Hızlan'a verildi.17 Nisan 1940 yılında kurulan Köy Enstitüleri'nin kuruluş yıldönümü onuruna 2003 yılından bu yana Yeni...

Balçova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri'nin 2013 Aydınlanma Ödülü, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı yazar Doğan Hızlan'a verildi.

17 Nisan 1940 yılında kurulan Köy Enstitüleri'nin kuruluş yıldönümü onuruna 2003 yılından bu yana Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) ve Balçova Belediyesi tarafından verilen Aydınlanma Onur Ödülü'ne bu yıl ünlü yazar Doğan Hızlan layık görüldü. Dünya üzerinde bir çok ülkede model olarak alınan ve Cumhuriyet'in en önemli eğitim projesi olan Köy Enstitüleri'nin 73'üncü kuruluş yıldönümü Balçova Belediyesi ve YKKED tarafından İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde düzenlenen etkinlikte kutlandı. CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Yazar Hıfzı Topuz, Yazar Alper Akçam ve Doğan Hızlan törene katıldı.

Balçova Belediyesi Kültür Müdürü Şair Tuğrul Keskin'in yaptığı açılış konuşmasının ardından, YKKED Başkanı Kemal Kocabaş, 2003 yılından bu yana Aydınlanma Onur Ödülü alan Vedat Günyol, Dr. Engin Tonguç, Server Tanilli, Halit Çelenk, İlhan Selçuk, Türkan Saylan, Cengiz Bektaş, Genco Erkal ve Yaşar Kemal ve Hıfzı Topuz'a ilişkin bilgiler verdi.

Balçova Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ali Çalkaya ise Cumhuriyet'in ayakta olmasının bir nedeni varsa o da Köy Enstitüleri öğretmenlerinin ve mezunlarının verdiği mücadele olduğunu söyledi.

Köy Enstitüleri'ni iki açıdan önemsediğini ifade eden Doğan Hızlan, "Çünkü Köy Enstitüleri sadece bir eğitim sistemi değil, aynı zaman da hayat biçimidir diğer bir özelliği de edebiyata yaptığı çok önemli katkılarıdır. Köy Enstitüleri'nden öğrenmek, üretmek, çağdaşlaşmak, hatta ısınmak için çalışan sonraki yıllarında da bu çalışmalarını edebi eserlerine yansıtan yazarlar çıkmıştır" dedi. Konuşmasında duygulu anlar yaşayan Doğan Hızlan "Bu ödülü alırken aynı zamanda benden önce bu ödülü alanların izinden gitmem gerekiyor. Aynı aydın tavrıyla, aynı memleket duyarlılığıyla, aynı dürüstlükle hareket etmem gerekiyor. Aksi halde ihanet etmiş olurum" dedi.

Konuşması uzun süre ayakta alkışlanan Doğan Hızlan'a Aydınlanma Onur Ödülü'nü Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya verirken, Ödül Beratı'nı ise CHP Milletvekilleri Nurettin Demir ve Mustafa Moroğlu verdi. - İzmir

Doğan Hızlan'a Aydınlanma Ödülü
Doğan Hızlan'a Aydınlanma Ödülü
Doğan Hızlan'a Aydınlanma Ödülü
Doğan Hızlan'a Aydınlanma Ödülü
Doğan Hızlan'a Aydınlanma Ödülü

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Doğan Hızlan'a Aydınlanma Ödülü - Son Dakika


Son Dakika

Kardeşi tarafından öldürülen Melek'in son görüntüleri ortaya çıktı! Babasına yazdığı not ise yürek dağladı Azerbaycan Dağlık Karabağ için vura vura ilerliyor! Ermenilerin mühimmatları tükendi 'Canı sıkıldı' diye evini terk etti, 2 gün sonra sağ salim bulundu Başkent'teki uyuşturucu ticaretinin yüzde 70'ini elinde tutuyordu: Firari baron kıskıvrak yakalandı Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi