Son Dakika Haberleri: Dünyaca Ünlü Bankadan Kritik Tahmin: Dolar 5, Euro 6 TL Olacak

Dünyaca Ünlü Bankadan Kritik Tahmin: Dolar 5, Euro 6 TL Olacak

5 ay önce

Türk Lirası'nın son dönemdeki yükselişini değerlendiren Rabobank Stratejisti Piotr Matys, yıl sonunda doların 5 TL, euronun ise 6 TL seviyesine ineceğini söyledi.

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, Bloomberg HT'ye Türk Lirası'nda son dönemdeki değer kazancının nedenlerini ve yıl sonu beklentisini paylaştı

TL'DEKİ YÜKSELİŞTE 3 ÖNEMLİ FAKTÖR BAŞROL OYNADI

Matys, Türkiye'de uygulanan sıkı para politikası, ekonomide reform beklentileri ve ABD - Türkiye ilişkilerindeki iyileşmenin Lira'yı destekleyen 3 ana unsur olduğunu bildirdi.

"DOLAR 5, EURO 6'YA DOĞRU GERİLEYEBİLİR"

Matys, bu 3 kritik etkinin devam etmesi halinde dolar ve Euro/TL 'de yıl sonuna kadar sırasıyla 5 ve 6 seviyelerine doğru düzeltme için alan olabileceğini öngördü.

Matys "Ancak bu geri çekilmenin sürdürülebilirliği, enflasyonist baskıyı ve cari açığı azaltarak dengeli büyümeyi sağlayacak yapısal reformlara bağlı olacak" dedi.

"TÜRK LİRASI, KÜRESEL PİYASALARDAKİ DÜŞÜŞE RAĞMEN ÇOK İYİ PERFORMANS GÖSTERİYOR"

Küresel gelişmelerde ticaret savaşı, azalan dolar likiditesi, jeopolitik risk ve riskli varlıklara ilginin azalmasını da risk faktörleri olarak sıralayan Matys, "Lira küresel piyasalardaki düşüşe rağmen çok iyi performans gösteriyor ancak Türk Lirası'nın uzun süre diğer gelişen ülkelerden ayrışacağına ikna olmuş değiliz. Özellikle de Fed'in faiz politikası ve dolarda geniş çapta değer kazancı olması durumunda..." diye konuştu.
2013 Yılında Aldığı Lüks Otomobil Arızalı Çıktı, Mahkeme 397 Bin TL'lik Bedelin Faiziyle Geri Ödenmesine Hükmetti Belediye Başkanlarının Katıldığı Programda Erdoğan Sürprizi Piar Araştırma, 9 İlin Anket Sonuçlarını Yayınladı! Bursa'da CHP Yarışı Önde Götürüyor