EDİRNE Tarihi Tunca Köprüsü'nde restorasyon sürüyor - Son Dakika

EDİRNE Tarihi Tunca Köprüsü'nde restorasyon sürüyor

13.07.2019 00:06

Tarihi Tunca Köprüsü'nde restorasyon sürüyorEDİRNE'de zemin yenilenme çalışması için trafiğe kapatılan tarihi Tunca Köprüsü'nde restorasyon çalışmalarını sürüyor.

Tarihi Tunca Köprüsü'nde restorasyon sürüyor

EDİRNE'de zemin yenilenme çalışması için trafiğe kapatılan tarihi Tunca Köprüsü'nde restorasyon çalışmalarını sürüyor. Matkap yardımıyla bozuk olan taşların kaldırıldığı köprüde çalışmaların 3 haftada tamamlanması hedefleniyor.

Edirne'de Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı ve 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi ile kent merkezini birbirine bağlayan tarihi Tunca ve Meriç köprülerinde restorasyon için 3 gün önce çalışma başlatıldı. Edirnelilerin uzun süredir bozuk zemininden şikayet ettiği köprülerden ilk çalışmanın trafiğe kapatılarak başlatıldığı Tunca Köprüsü'nde ilk olarak bozuk olan taşları belirlendi. Matkap yardımıyla kaldırılan taşlar buradan taşındı.

Restorasyonu gerçekleştiren firmanın şantiye şefi Ali İhsan Gündüz, restorasyonun aslına uygun şekilde yapılacağını söyledi. Gündüz, Yapıştırıcı olarak kaymak kireç, taş tozu ve kum gibi malzemeler kullanacağız. Biz firma olarak Bosna Hersek'teki Mostar Köprüsü'nün restorasyonunu yapan firmayız. Bizim işimiz tarihi köprüleri yapmak. Bu konuda herkesin içi rahat olsun. Tarihi eserlere olan saygımızla bu çalışmayı yapıyoruz. Bu köprüyü tarihe uygun şekilde atalarımızın yaptığı gibi aynı harçları kullanarak yapacağız dedi.

Öte yandan köprünün kapatılması nedeniyle Karaağaç Mahallesi'ne ve Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'na ulaşım Bosnaköy köyünden ve Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü'nden sağlanmaya devam ediyor.

EDİRNE Tarihi Tunca Köprüsü'nde restorasyon sürüyor
EDİRNE Tarihi Tunca Köprüsü'nde restorasyon sürüyor
EDİRNE Tarihi Tunca Köprüsü'nde restorasyon sürüyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel EDİRNE Tarihi Tunca Köprüsü'nde restorasyon sürüyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Suarez'in oynadığı takımlar, son 2 maçta Bayern Münih'ten 12 gol yedi Son Dakika! 2020 KPSS lisans sınavı sonuçları açıklandı Koronavirüsü yenen 96 yaşındaki kadın: Gençlikte çok fazla pırasa, soğan ve yeşil biber yedim ABD eski Başkanı Obama, megafonla oy isteyerek Biden'a destek oldu Sağlık Bakanı Koca'dan 7 kritik il için gece yarısı paylaşımı: Vakalarda artış var, kurallara uyalım "Hazır asker" imajıyla gündeme bomba gibi düşen Yıldız Tilbe, yeni tarzıyla yine çok konuşulacak Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı