Ekonomist Prof. Dr. Öngel'den asgari ücret tahmini: 5500 TL'yi geçebilir - Son Dakika
Güncel

Ekonomist Prof. Dr. Öngel'den asgari ücret tahmini: 5500 TL'yi geçebilir

Ekonomist Prof. Dr. Öngel\'den asgari ücret tahmini: 5500 TL\'yi geçebilir

Asgari ücretin yeniden artırılması gündem. Konuyla ilgili açıklama yapan Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, asgari ücrette ara düzenlemenin yakın olduğunu belirtti.

17.06.2022 12:18  Güncelleme: 12:25
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Asgari ücretin yeniden artırılması gündem. Konuyla ilgili açıklama yapan Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, asgari ücrette ara düzenlemenin yakın olduğunu belirtti. Öngel, "Asgari ücret 5500 TL'yi geçebilir" tahmininde bulundu.

2022 yılında uygulanan net asgari ücret geçen yıla göre yüzde 50.5, brüt asgari ücret ise yüzde 40 oranında artırıldı. Enflasyonun bu yıl yüksek seyretmesi nedeniyle temmuz ayında yeniden artırılması gündeme geldi. Konuyla ilgili konuşan Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, asgari ücrette ara düzenlemenin yakın olduğunu belirterek,  "Özellikle Mayıs ayı başından beri farklı zamanlarda dile getirilen Asgari Ücret ile ilgili yıl içerisinde düzenleme olabileceği yönünde ki söylemler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in "Enflasyon tahribatlarına karşı çalışanları korumak vazifemiz" açıklamasından sonra hız kazandı. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay arasında dün gerçekleşen görüşme sonrasında yapılan açıklamalar ise bu düzenlemenin artık çok uzak olmadığını düşündürüyor. Özellikle sabit gelirlinin yaşam şartlarında enflasyondan kaynaklı tahribatların giderilmesi düşüncesi göz önüne alındığında yıl başında yapılan asgari ücret zammına ek olarak yüzde 30 civarında bir artışın yapılabileceği görülüyor" diye konuştu.

Yüzde 30 oranında yapılacak artışın gerçekleşmesi durumunda net 4 bin 253 lira 40 kuruş olan asgari ücret seviyesinin 5500 TL üzerine çıkarak 5529,42 TL olabileceğini söyleyen Beykent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Öngel, "Tabii en çok konuşulan konulardan olan bu artışın işverenler tarafından nasıl karşılanacağı sorusu içinde özellikle sosyal güvenlik prim ödemelerinde bir devlet desteğinin olabileceği düşünülüyor" ifadelerini kullandı.


Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ekonomist Prof. Dr. Öngel'den asgari ücret tahmini: 5500 TL'yi geçebilir - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Sinop'ta Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı
  16:34 Sinop'ta Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı

  Sinop Seyit Bilal İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen 'Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı'nda öğrenciler ve öğretmenler senaryo gereği binayı tahliye etti. Tatbikatta depremden etkilenen ve yaralanan öğrenciler ambulansa bindirildi.

 • Standart Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi
  16:34 Standart Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

  Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 2 milyon 290 bin liraya çıktı. Altın piyasasında en düşük 2 milyon 135 bin lirayı, en yüksek 2 milyon 295 bin lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, gün sonunda yüzde 6,5 artışla 2 milyon 290 bin lira oldu. Standart altının kilogram fiyatı dün günü 2 milyon 150 bin liradan tamamlamıştı. KMKTP'de altında toplam işlem hacmi 6 milyar 32 milyon 930 bin 583,31 lira, işlem miktarı ise 2.771,08 kilogram oldu. Tüm metallerde toplam işlem hacmi ise 6 milyar 153 milyon 594 bin 982,11 lira düzeyinde gerçekleşti. Altın borsasında bugün en fazla işlem yapan kurumlar, Ahlatcı Döviz, Uğuras Kıymetli Madenler, VakıfBank, Ahlatcı Metal Rafineri ve Zirve Değerli Madenler olarak sıralandı.

 • BEÜ Kar Festivali'nde Öğrenciler Eğlenceli Anlar Yaşadı
  16:33 BEÜ Kar Festivali'nde Öğrenciler Eğlenceli Anlar Yaşadı

  Bitlis Eren Üniversitesi tarafından düzenlenen 3. Kar Festivali'nde öğrenciler, eğlenceli anlar yaşadı. Festivalde öğrenciler halay çekti, kayak yaptı ve kızakla kaydı. Ayrıca meşaleli kayak ve halk oyunları gösterisi düzenlendi. Festivalde yapılan konuşmada, üniversitenin kayak alanında da gelişmeyi planladığı belirtildi.

 • RTÜK ve KADEM işbirliğiyle 'Televizyon Dizilerinde Kadın' paneli düzenlendi
  16:33 RTÜK ve KADEM işbirliğiyle 'Televizyon Dizilerinde Kadın' paneli düzenlendi

  RTÜK, KADEM ve UMED işbirliğiyle düzenlenen panelde, senaristler ve oyuncular televizyon dizilerindeki kadın karakterlerin durumunu ve dizilerin topluma etkisini tartıştılar. Panelde, senarist Hilal Çelenk, dizilerdeki negatif karakterlerin izleyiciler üzerindeki etkisini anlattı ve içerik modalarının senaristlerin özgürlüğünü kısıtladığını belirtti. Oyuncu Deniz Uğur ise dizilerdeki kötü karakterlerin cezasız kaldığı senaryoların sorun olduğunu vurguladı. KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Canan Sarı ise dizilerdeki şiddetin toplumdaki şiddeti artırdığını ve hukuki düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

 • Edirne ve Kırklareli'nde Sağanak Yağış Etkili
  16:33 Edirne ve Kırklareli'nde Sağanak Yağış Etkili

  Edirne ve Kırklareli'nde aralıklarla görülen sağanak yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor. Edirne'de öğle saatlerinde başlayan yağış nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Yağışa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, yağmurun durmasını bekledi. Ekipler, trafikte aksama yaşanmaması için sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kırklareli'nde de sağanak nedeniyle su birikintileri oluştu. Vatandaşlar, otobüs durakları ve dükkan tentelerinin altında korunmaya çalıştı. Hava sıcaklığı 11 derece olan Edirne'de ve 10 derece olan Kırklareli'nde sağanak yağışın hafta sonuna kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

 • Fırat Üniversitesi Keban MYO'da Çiftçilere Bağ Budama Eğitimi Verildi
  16:32 Fırat Üniversitesi Keban MYO'da Çiftçilere Bağ Budama Eğitimi Verildi

  Fırat Üniversitesi Keban Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından çiftçilere bağ budama eğitimi verildi. Eğitimde, çiftçiler bağ budama tekniklerini uygulamalı olarak öğrendi. Keban MYO'da bulunan bağ alanında yapılan çalışmalarda yerli üzüm çeşitlerinin adaptasyon kabiliyetlerinin ve verimlerinin daha yüksek olduğu tespit edildi. Bu çalışmalar, Keban çiftçilerine örnek teşkil ederek ilçede üzüm yetiştiriciliği konusunda yeni bağların ekimine vesile oldu. Keban MYO Müdürü Doç. Dr. Haşim Pıhtılı, yüksekokul olarak çiftçilere yönelik bu tür uygulamaları sürdüreceklerini belirtti.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi Seçim Öncesi Mali Raporu Yayınlandı
  16:32 Ankara Büyükşehir Belediyesi Seçim Öncesi Mali Raporu Yayınlandı

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Seçim Öncesi Mali Raporu'nu internet sitesi üzerinden yayınlamaya başladı. Rapor, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın göreve geldiği tarihten itibaren borçlarda 1 milyar 858 bin 913 dolar azalma olduğunu gösteriyor. Yavaş, temiz ve şeffaf siyaset için mal varlığını kamuoyuna açıkladığını belirtti ve halkın verdiği paranın hesabını kuruşu kuruşuna vermeye devam edeceklerini söyledi.

 • Antalya'da Sağanak ve Fırtına Hayatı Olumsuz Etkiledi
  16:31 Antalya'da Sağanak ve Fırtına Hayatı Olumsuz Etkiledi

  Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğünün uyarısının ardından Antalya'da öğleden sonra kuvvetli yağış ve fırtına başladı. Yollarda su birikintileri nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşandı. Kaleiçi Yat Limanı'nda ve Konyaaltı Sahili'nde dev dalgalar oluştu. Doğu ilçelerde çok kuvvetli yağış beklendiği ve olumsuz hava koşullarının gece yarısına kadar devam edeceği bildirildi.


Advertisement