Eritre ve Somali'den Ortak Dostluk Mesajı - Son Dakika

Eritre ve Somali'den Ortak Dostluk Mesajı

14.12.2018 20:43
Eritre ve Somali'den Ortak Dostluk Mesajı, System.String[]

ADDİS Eritre ve Somalili liderler, iki ülke ilişkilerinin ilerletilmesi için bir araya geldikleri toplantı sonrası dostluk mesajı verdi.

ADDİS Eritre ve Somalili liderler, iki ülke ilişkilerinin ilerletilmesi için bir araya geldikleri toplantı sonrası dostluk mesajı verdi.

Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki ve Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, Somali'nin başkenti Mogadişu'da yapılan iki günlük istişare toplantısının ardından ortak basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada, iki ülke liderinin de Somali ve Eritre halkı arasındaki tarihi ilişkileri ticaret ve yatırım gibi ortak çıkara dayalı tüm alanlarda daha fazla iş birliği yaparak güçlendirme konusunda mutabık kaldıkları ifade edildi.

Afewerki, Somali hükümetinin kendi güvenlik kurumlarını kurma çabalarını desteklediğini ve memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Bölgedeki ortak sorunlara karşı ortak hareket etme vurgusu yapan iki lider, ayrıca Somali'deki güvenlik ve istikrarın tüm Somali halkının ve bölgenin çıkarına olduğunu kaydetti.

Cibuti'yi de ziyaret etmesi bekleniyor

Somali'de bir dönem terör örgütü Eş-Şebab'a destek olmakla suçlanan Afewerki, Etiyopya'yla yaptığı barış anlaşmasının ardından tarihi bir adım atarak dün ilk kez Somali'ye gelmişti.

Eritre, Etiyopya'yla yapılan barışın ardından Somali'yle de diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması için temmuzda anlaşma imzalamıştı.

Afewerki'nin, yakın zamanda Cibuti'yi de ziyaret etmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Eritre ve Somali'den Ortak Dostluk Mesajı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'nin yeni başkanı Joe Biden Beyaz Saray'da! Koltuğa oturur oturmaz Trump'ın izlerini silmeye başladı Süleyman Soylu'dan adalet isyanı: Anneme küfür eden alçak serbest, Bakan olsam ne yazar! Vatandaşın çektiği 'ayçiçek yağı' videosu, sosyal medyanın gündeminde oturdu Mustafa Cengiz'in başlattığı kampanya soruldu, Terim'in yüzü şekilden şekile girdi Trump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdi, Biden anlaşmayı gözden geçirecek Müge Anlı'ya Ümitcan Uygun cephesinden ölüm tehditleri yağmaya devam ediyor Otopark çıkışında ödeme yapmak isteyen genç kadının kafası ödeme cihazı ve aracının kapısına sıkıştı Sevgilisinin acı haberini alınca hastane ortasında kalbine sıktı! Olayın detayları kafa karıştırdı