Erkal, 2011'de 149 Kez Sahnedeydi - Son Dakika

Erkal, 2011'de 149 Kez Sahnedeydi

09.01.2012 13:24
Erkal, 2011'de 149 Kez Sahnedeydi, System.String[]

Tiyatro Duayeni Genco Erkal, 4 farklı tek kişilik oyununu, 2011'de toplam 149 kez sahneledi!

Tiyatro duayeni Genco Erkal, kendi kurduğu Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenen 4 farklı tek kişilik oyunuyla, 2011 yılında toplam 149 kez izleyici karşısına çıktı! Büyük usta; çoğu oyuncunun gösteremediği performansı göstererek yıl içinde 80 kez "Nereye Gidiyoruz", 52 kez "Kerem Gibi", 8 kez "Marx'ın Dönüşü" ve 9 kez "İnsanlarım" adlı oyunlarını sahneledi. Yeni yılda yeni oyun hazırlıkları içinde olan sanatçı, "İnsanlarım" haricindeki 3 oyununu Ocak ayında İstanbullularla son kez buluşturacak!

2011 yılında sahnelediği 149 gösterimin 56 tanesini İstanbul içinde, 79 tanesini ise Anadolu turnesi kapsamında İstanbul dışı illerde tiyatro severlerle buluşturan Genco Erkal; oyunları 6 kez de yurt dışında sahneleyerek, hem yabancılara hem de yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına ulaşma fırsatı buldu.

Oyunları ve sergilediği performansıyla izleyenlerin hayranlığını kazanan Erkal, tek kişilik "Nereye Gidiyoruz", "Kerem Gibi" ve "Marx'ın Dönüşü" oyunlarını Ocak ayında İstanbul'da son kez sahneleyecek.

Tüm yaşamı boyunca düşünceleri uğruna yılmadan mücadele veren bir aydının, Aziz Nesin'in bakış açısıyla ülkenin dertlerini ve insanlarını tanımayı hedefleyen "Nereye Gidiyoruz?"; ölümünün 15. yılında bu büyük gülmece ustasının gözünden ülkenin fotoğrafını çekiyor. Nesin'in, genç kuşaklara tanıtılmasını da amaçlayan Erkal oyunda; içinde yaşadığımız toplumun çelişkilerini ve çıkmazlarını vurucu bir dille yansıtırken, kendine has tarzıyla izleyenleri güldürdüğü bir çağdaş meddah gösterisi sunuyor.

Uyarlamasını ve yönetmenliğini Genco Erkal'ın üstlendiği, müziklerini ise başarılı müzisyen Fazıl Say'ın hazırladığı "Kerem Gibi", Nâzım Hikmet'in şiirlerinden oluşuyor. Oyunda; 20. yüzyılın dünya ölçüsünde en büyük ozanlarından biri olan Nâzım Hikmet'in gençlik yılları, mahkumiyeti, hapishane yılları, açlık grevi, zorunlu sürgünlüğü, vatan hasreti, tüm dünyayı kucaklayan insan sevgisi, dünya barışı için mücadelesi, Kurtuluş Savaşı izlenimleri, belgesel bir filmle bütünleşerek şiirsel bir destana dönüşüyor.

19. yüzyılda getirdiği kapitalizm eleştirisinde bugün de haklı çıkan Karl Marx'ın günümüze yaptığı kısa ziyareti, Erkal'ın eğlenceli anlatımıyla canlandırdığı "Marx'ın Dönüşü" adlı tek kişilik oyunda ise; içinde yaşadığımız dönem ile Marx'ın yaşadığı dönem iç içe geçiyor. Oyunda; Karl Marx'ın, karısı Jenny, kızı Eleanor, dostu Engels ve siyasi rakibi Bakunin gibi karakterlerle ilgili değerlendirmeleri önemli yer tutuyor. Sergilendiği her yerde yoğun ilgi gören oyunda Marx; yaşamıyla ilgili olaylar, Jenny ile evliliği, Londra'ya sürülmesi, üç çocuğunun ölmesi, zamanın politik çatışmaları, İrlanda'nın İngiltere'ye karşı direnişi, Avrupa'daki 1848 devrimleri, Komünist Hareket ve Paris Komünü olayları hakkında konuşuyor.

Erkal, 2011'de 149 Kez Sahnedeydi

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Erkal, 2011'de 149 Kez Sahnedeydi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 419'a yükseldi Bakan Pakdemirli ile enkaz altındaki Buse'nin duygulandıran diyaloğu: Köpekleri salın ben de kedi sesi çıkarayım Prof. Dr. Naci Görür, 6.6'lık depremle sarsılan İzmir'i uyardı: Şehir merkezinde de deprem olabilir Son Dakika: Türkiye'de 30 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 78 kişi vefat etti, 2322 yeni hasta tespit edildi 17 yaşındaki Umut yıkılan binanın enkazından böyle çıkarıldı İzmir'de faaliyet gösteren bir otelin işletmecisinden örnek davranış: Depremzedeleri ücretsiz ağırlayacak İzmir'de meydana gelen deprem sonrası dünyadan Türkiye'ye destek mesajları yağdı Oyun oynarken depreme yakalanan gencin yaşadığı korku kamerada