Fas'taki İbn Tufeyl Üniversitesinden İsrail karşıtı gösteriye yasaklama - Son Dakika

Fas'taki İbn Tufeyl Üniversitesinden İsrail karşıtı gösteriye yasaklama

12.04.2022 03:15
Fas'taki İbn Tufeyl Üniversitesinden İsrail karşıtı gösteriye yasaklama

Fas'taki İbn Tufeyl Üniversitesi, bir öğrenci kulübünün düzenlemeyi planladığı İsrail ile normalleşme karşıtı gösteriyi yasaklayarak eğitime üç gün ara verdi.

Fas'taki İbn Tufeyl Üniversitesi, bir öğrenci kulübünün düzenlemeyi planladığı İsrail ile normalleşme karşıtı gösteriyi yasaklayarak eğitime üç gün ara verdi.

Fas'ın batısında yer alan Kenitra kentindeki İbn Tufeyl Üniversitesi Rektörlüğünün sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, üniversitedeki bir öğrenci grubundan yerleşkede gösteri yapma yönünde bir bildirim alındığı belirtildi.

Açıklamada, "Ülkemizdeki salgın durumu göz önünde bulundurularak, üniversite çalışmalarının askıya alınmasına, tüm üniversite tesislerinin kapatılmasına, eğitimin üç gün süreyle durdurulmasına ve gösteriye izin verilmemesine karar verildi." denildi.

Fas'ta yasaklı Adalet ve İhsan Hareketiyle bağlantılı olduğu iddia edilen Ulusal Faslı Öğrenciler Birliği, 12-14 Nisan tarihlerindeki 5. Kudüs Forumu kapsamında üniversitede İsrail ile normalleşme karşıtı gösteriler düzenleme kararı almıştı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 10 Aralık 2020'de, ülkesinin Fas'ın Batı Sahra Bölgesi üzerindeki egemenliğini tanıdığını ve bölgedeki Dahla kentinde bir ABD konsolosluğunun açılacağını duyurmuştu.

Rabat yönetimi de aynı gün, 2000 yılında askıya aldığı İsrail ile diplomatik ilişkilerini yeniden başlatma kararı almıştı.

Fas'ta birçok sivil toplum kuruluşu ile çeşitli siyasi partiler, farklı protesto ve gösterilerle bu normalleşmeye karşı çıkıyor.

YORUMLAR
500
Son dakika haberleri... BM'den Fas-İspanya sınırında göçmenlerin ölümüyle ilgili bağımsız soruşturma çağrısı Son dakika haberleri... BM'den Fas-İspanya sınırında göçmenlerin ölümüyle ilgili bağımsız soruşturma çağrısı İzmir'de cami hoparlöründen müzik yayınını sosyal medyada paylaşan kişi yeniden beraat etti İzmir'de cami hoparlöründen müzik yayınını sosyal medyada paylaşan kişi yeniden beraat etti Camilerdeki korsan müzik yayınını paylaşan CHP'liye tekrar beraat Camilerdeki korsan müzik yayınını paylaşan CHP'liye tekrar beraat
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fas'taki İbn Tufeyl Üniversitesinden İsrail karşıtı gösteriye yasaklama - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement