Fındığa alternatif olarak safran ekti: 2,5 dönüm araziden 40 bin lira kazanacak - Son Dakika

Fındığa alternatif olarak safran ekti: 2,5 dönüm araziden 40 bin lira kazanacak

28.10.2020 11:03

Düzce'de, fındığa alternatif olarak safran yetiştiren Selami Gündoğdu, yüksek verim elde etmenin mutluluğunu yaşıyor. 2,5 dönümlük tarlaya 2 yıl önce safran eken çiftçi, yaklaşık 1 kilogram ürün aldı. Safranın kilogramı 40 bin liradan alıcı buluyor.

Kaynaşlı ilçesine bağlı Çakırsayvan köyünde çiftçilikle uğraşan 40 yaşındaki Selami Gündoğdu, neredeyse her ailenin fındıkla geçindiği bölgede boş kalan arazilerin gerektiği gibi kullanılmadığını düşünerek yeni arayışlara girdi. Köyde toprak analizi yaparak safranın yoğun olarak yetiştirildiği Karabük'ün Safranbolu ilçesine giden Gündoğdu, üreticilerle konuşarak bitkinin yetiştirilme sürecini gözlemledi.

Gündoğdu, daha sonra köyüne dönerek edindiği bilgilerle 1200 rakımlı köyündeki yamaç bir arazide boya, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak da adlandırılan safran yetiştirmeye karar verdi.Deneme amaçlı 2 yıl önce 2,5 dönümlük alana safran eken Gündoğdu, yaklaşık 1 kilogram verim elde etti.

Gündoğdu, 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen ve kilogramı 30 ila 40 bin lira arasında alıcı bulan safranı yetiştirerek çiftçilere örnek oldu.

Fındığa alternatif olarak safran ekti: 2,5 dönüm araziden 40 bin lira kazanacak

"HASAT GÜNDEN GÜNE ÇOĞALACAK"

Selami Gündoğdu, bölgede yaygın olarak üretimi yapılan fındığa alternatif ürün yetiştirmek için harekete geçtiğini söyledi. Tıbbi aromatik bitki olan safranı ekmeye karar verdikten sonra kapsamlı araştırma yaptığını anlatan Gündoğdu, "Safranbolu'da ekim yerlerini inceledim. Bizim buradaki toprak olarak bir fark olmadığını gördüm. Oradan aklıma geldi. Geçen yıl da ilk ekimi gerçekleştirdim. Şu an hasadın ikinci yılı. Yağmurlu olduğu için soğuk nedeniyle biraz hasat düşük ama güneş açtıkça daha da devam edeceğiz. Hasat günden güne çoğalacak." diye konuştu.

Gündoğdu, şöyle devam etti:

"Osmanlı'dan kalan bir mirasımızı tekrardan canlandırmak, Türkiye'ye yeni bir iş sektörü kazandırmak, fındığın yanında alternatif bir ürün olarak safran yetiştirmek istedim. Fındık ekersek bizi tüccar tanır ama safran ekersek veya tıbbi aromatik herhangi bir bitki ekersek dünya tanır. Şu an ailece yapıyorum. Annem, eşim, kardeşim destek oluyor. Bir an önce biz de bahçemizi büyütmeye çalışıyoruz. Bunun için de devletimizin desteğini bekliyoruz."

Fındığa alternatif olarak safran ekti: 2,5 dönüm araziden 40 bin lira kazanacak

"BÖLGEMİZDE FINDIK DIŞINDA ÜRÜNLERİN DE YETİŞEBİLECEĞİNİ GÖRDÜK"

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Küçük de ülkenin, girişimcilik ruhuna sahip insanların gayretiyle ilerleyebileceğini vurgulayarak, "Çalışmaları yerinde görüp incelemek için geldik. Birlikte hasat yapıyoruz ve onu destekliyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz." dedi.

Küçük, özellikle tarımsal girişimciliği çok önemsediklerini belirterek, "Düzce'de de bunun yapılması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Tarım yönünden farklı girişimcilik örnekleri var. Kuşkonmaz, yaban mersini yetiştiriciliği gibi. Bugün de safranla tanıştık. İnşallah daha farklı ürünler de Düzce'de yetişecek. Bölgemizde fındık dışında ürünlerin de yetişebildiğini gördük." ifadelerini kullandı.

Fındığa alternatif olarak safran ekti: 2,5 dönüm araziden 40 bin lira kazanacak

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Fındığa alternatif olarak safran ekti: 2,5 dönüm araziden 40 bin lira kazanacak - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 28 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 77 kişi vefat etti, 2305 yeni vaka tespit edildi Almanya, vaka artışı nedeniyle Türkiye'nin tamamını riskli bölge ilan etti Fransız milletvekili Reitzer'den Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgaline tepki Yeşilçam'ın efsanesi Hulusi Kentmen'in çocukluğunun geçtiği ev, gün yüzüne çıkartılıyor Korkunç trafik kazasında biri uzman çavuş olmak üzere iki kişi yaşamını yitirdi Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Anaokulu öğretmeni genç kız "Sadece sevdim" diye not bırakıp hayatına son verdi Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı