Fransa Helal Gıdalara Cami Yararına Özel Vergi Koyacak - Son Dakika

Fransa Helal Gıdalara Cami Yararına Özel Vergi Koyacak

08.09.2018 15:32
Fransa Helal Gıdalara Cami Yararına Özel Vergi Koyacak, System.String[]

Fransa hükumeti, cami inşası ve tamiri için Fransa dışından başka bir ülkeden gelen finans yardımını ortadan kaldırmak için Fransa’daki helal gıda maddelerini özel olarak vergilendirileceği açıklandı.

Fransa hükumeti, cami inşası ve tamiri için Fransa dışından başka bir ülkeden gelen finans yardımını ortadan kaldırmak için Fransa'daki helal gıda maddelerini özel olarak vergilendirileceği açıklandı.

Fransa hükumeti ülkede camilerin inşası ve restore edilmesi için ülkeye gelen yabancı fonların etkisini sınırlamak istiyor. Bu Pazar 9 Eylül 2018 günü, Montagine Enstitüsü, tarafından hazırlanıp teklife sunulacak olan 800 sayfalık bir rapor Fransa'da İslami düşünce çerçevesinde pazarlanan helal gıda ürünlerine getirilecek yeni normları ve konulması düşünülen yeni helal vergisini kapsıyor.

Fransa'nın ikinci dini kabul edilen İslamiyet ve bu dine inananların tercih ettiği helal gıda ürünleri bu Sonbaharda yeniden düzenleme getirilecek. Konuyla ilgili olarak hazırlanmış olan 800 sayfalık rapor, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yazar Hakim El Karoui tarafından yapılan öneriler de yer alıyor.

Helal kıstasları standartlaşabilir

Buna benzer bir vergi, 1990'larda zamanın iç işleri bakanı olan Charles Pasqua tarafından önerilmişti. Öte yandan, helal uygulamasının hala karmaşıklığını koruyor. Çünkü Fransa'da helal için ortak bir standart olmadığı iddia ediliyor. Aynı zamanda, et ihtiyacı için hayvanların kesimi yönünde aynı kıstasların her yerde ve aynı şekilde uygulanmasını sağlamak için bir tüzük oluşturulmasını gerekebilir.

Bu vergi düzenli hale getirilerek, Montaigne Enstitüsü tarafından hazırlanan 800 sayfalık rapor da bu konuların ciddi bir şekilde irdelendiği ifade ediliyor. Raporun ön gördüğüne göre, Fransa'da "İslam için Müslüman Derneği", aynı zamanda finans konusunda sorumlu kurum olacak. - PARİS

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Fransa Helal Gıdalara Cami Yararına Özel Vergi Koyacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi