Göktürkler" Ahmet Yesevi Üniversitesinde - Son Dakika

Göktürkler" Ahmet Yesevi Üniversitesinde

25.04.2016 09:31
Göktürkler

"Ahmet Yesevi Üniversitesi Bahar Şenlikleri Türk Dünyası Gençlik Festivali" çerçevesinde Türkistan Şehir Tiyatroları ekibi tarafından Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi büyük salonda "Göktürkler" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

"Ahmet Yesevi Üniversitesi Bahar Şenlikleri Türk Dünyası Gençlik Festivali" çerçevesinde Türkistan Şehir Tiyatroları ekibi tarafından Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi büyük salonda "Göktürkler" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

"Göktürkler" tiyatro oyunu, M.S. 630 yıllarında Çin İmparatorluğu tarafından yıkılan I. Göktürk Kağanlığının diriliş ve egemenlik mücadelesini anlatmaktadır. Çin İmparatorluğu'nun Göktürk Devleti'nin eski gücüne ve hakimiyet alanına kavuşmasını engellemek için izlediği ikiyüzlü politikalar da bu oyunda anlatılmaktadır.

Kara Kağan ile İçgen Hatun'un bir olup Göktürk Hakanı Çuğra Han'ı zehirleyerek öldürmeleriyle başlayan olaylar, tahtın varisi Dulu Han ile Kara Kağan arasında ölümüne sürecek olan düşmanlıkla devam eder.

Kara Kağan, Juan-Juanları yenerek ülkeye büyük bir zaferle dönen Çuğra Han'ın küçük oğlu Kür-Şad'ı da taht kavgalarının içine çekmek ve kardeşleri birbirine düşürmek için İçgen Hatun'la beraber birtakım entrikalar çevirmektedir. Kür-Şad'ın sağduyulu uyarılarına rağmen Çin entrikalarına aldanan ve Çin İmparatorluğu'na sığınan Dulu Han, Çin ordusunun başında kendi milletine karşı savaşarak Göktürk tahtını ele geçirmesi ve Kara Kağan'ın intihar etmesiyle devam eden olaylar Dulu Han'ın kısa zamanda Çin'in kuklası olduğu gerçeğini görmesi ve diğer Türk Devletlerinin kurduğu ittifaka girmesiyle Göktürk Kağanlığı'nı Çin'in hegemonyasından kurtarır ve Göktürklerin tekrar eski ihtişamına kavuşmasını sağlar.

Oldukça kalabalık bir seyirci kitlesi karşısında oynanan "Göktürkler" tiyatrosu zaman zaman seyircilere duygusal, zaman zaman da gurur verici anlar yaşattı. Oyunun sonunda yoğun bir şekilde uzun süre ayakta alkışlanan oyuncular, sahneye gelen seyircilerle de bol bol fotoğraf çektirdi. - ANKARA

Göktürkler Ahmet Yesevi Üniversitesinde
Göktürkler Ahmet Yesevi Üniversitesinde

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Göktürkler' Ahmet Yesevi Üniversitesinde - Son Dakika


Son Dakika

Koronavirüs vakalarının yüzde 100 arttığı Antalya'da, 65 yaş üstü ve 20 yaş altının ulaşım kartları kullanıma kapatılıyor Yerli aşıyı yaptıran gönüllü yaşadıklarını anlattı: Aşının hiçbir yan etkisini görmedim Antalya'daki depreme bilgisayar başında yakalanan gencin paniği, canlı yayına yansıdı Ankara'da öldürdüğü eski nişanlısının cansız bedenini Sakarya TEM Otoyolu'na attı Eşini tüfekle vuran kocanın "Haberim yokmuş gibi çek kanka" sözleri pes dedirtti Kısıtlamada turistlerin keyfine diyecek yoktu! Maskelerini çıkartıp çekirdek çitleyip yerlere attılar Sokağa çıkma kısıtlaması sayesinde İspanya'da vaka sayısı 1 ayda 25 binden 5 bine düştü 73 yaşındaki kadın, komşularına 58 milyon TL miras bıraktı