Grafik Tasarım Mezunları Ortaköy'de Emeklerini Sergiledi - Son Dakika
Güncel

Grafik Tasarım Mezunları Ortaköy'de Emeklerini Sergiledi

Nişantaşı Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden bu yıl mezun olan 80 öğrencinin iki yıl boyunca emek vererek ürettiği “Grafik Ürünler Sergisi” açıldı.

26.06.2015 20:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Nişantaşı Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden bu yıl mezun olan 80 öğrencinin iki yıl boyunca emek vererek ürettiği "Grafik Ürünler Sergisi" açıldı.

Nişantaşı Üniversitesi Meslek Yüksekokulu (MYO) Grafik Tasarım bölümünden bu yıl mezun olan 80 öğrenci, 2 yıl boyunca Kuram-Sanat-Tasarım sarmalında ürettikleri "Grafik Ürünler Sergisi" Ortaköy Kültür Merkezi'nde açıldı. Sergiye, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, MYO Müdür Yardımcısı Mehmet Altuntaş, Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Yrd. Doç. Dr. Dilek Çulha ve çalışmalarını sergileyen öğrenciler ve akademisyenler katıldı. Çalışmaları sergilenen öğrenciler, 2 yıl boyunca akademisyenlerinde birlikte ürettikleri çalışmaları inceledi. Ardından Rektör Prof. Dr. Barkan sergi alanına gelerek akademisyenlerden ve öğrencilerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra da öğrencilerle birlikte sergiyi gezdi.

"ÜNİVERSİTELERİN EN ETKİLİ ANLATIM BİÇİMİ SANATTIR"

Sergiyi gezmesinin ardından açıklamalarda bulunan Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan açılan serginin Nişantaşı Üniversitesi'nin merkezine oturan ve kendini ifade etme girişimlerinden biri olacağını ifade etti. Prof. Dr. Barkan, "Mesajı en derin ve etkili olan üniversite biçimlerinden biriyle Nişantaşı MYO grafik sanatçıları, toplumu derinden hareketlendiren ve etkileyen sosyal olayları çizgiye dökerek mesajını güçlendirmeye ve bu konuda tepkilerini, görüşlerini ifade etmeye çalıştılar. Sergiyi gezmeden önceki beklentim ile şimdiki beklentim arasında pozitif anlamda bir fark var. Buradan bir mesaj daha ürüyor o da Sanat ve Tasarım Fakültesinin işi artık daha zor. MYO bugün koyduğu çıtayı geçmek zorundalar. Bu kurum için sanata dayalı ifadeler üniversiteler için çok önemli iletişim biçimidir. Üniversiteler kendilerini bir şekilde anlatırlar ama en etkilisi; sanatla oluyor. Yani Nişantaşı Üniversitesi'ne bir şey söyleyeceksek, bunun başında ortasında ve kalbinde yürekleri sızlatan, iletişim kanallarını açan sanat olacaktır" dedi.

MYO Müdür Yardımcısı Mehmet Altuntaş da, sergi de 2 yılın sonucunda bir eser olduğunu belirterek, "Öğrencilerimiz okula ilk girdiklerinde kalem, karton ve çizim kalıplarıyla bir araya gelirken şimdi eserleriyle bir araya geldik. Öğrencilerimiz teorik eğitimlerini almaları takiben 2'inci ayında uygulamalı derslere geçtiler. Bizim en önemli adımımız ise, biz burada sanatta yeterliliğini tamamlamış ve sektörde çalışan dolayısıyla sergilerle teorik yapıyı birleştiren bir eğitim kadrosu tutmamızdan kaynaklanıyor. Burada akademisyenlerimizin alana entegre bir yapıda eğitim vermesi öğrencilerimizin çizimlerinin sanata dönmesini sağladı. Öğrencilerimiz 2 yıl boyunca kendilerine kattıklarıyla böyle bir sergi oluştu" diye konuştu.

Grafik ürünleri sergisi hakkında bilgi veren Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Yrd. Doç. Dr. Dilek Çulha ise, "Sergimiz grafik sanatının alt dallarından oluşmaktadır. Burada grafik tasarımın 2 kolu var. Bunlar tasarım ve sanattır. Sanat olanı kuramla bağdaştırdık ve yeniden üretime soktuk. Tasarım alanında da teknik çözümler içerisinde ele aldık. Öğrencilerimizin 2 yıllık emekleri sonucunda da bu sergi ortaya çıktı. MYO'de 2 yıllık eğitimlerde genelde çok fazla detaya girilmeden üstünkörü eğitim verildiği düşünülür ama biz bütün dallara hakim olabilecek eğitimi hedefledik. O anlamda öğrencilerimiz bugün ortaya çıkarttığı performansta sanatı ve tasarıma katkıda bulunduklarını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Çalışmalar 26 Haziran-3 Temmuz 2015 tarihleri arasında "Ortaköy Sanat Merkezinde" sergilenecek. Tasarım öğrencilerinin çalışmaları, tipografi, özgün baskı ve illüstrasyon gibi grafik tasarımın alt dallarından üretilen işlerin toplamından oluşuyor. Sergi, grafik tasarımın hem piyasa, hem kuram olarak iki yönüne birden sesleniyor. Sergide yer alan çalışmalar, temel tasarımın kural ve prensipleriyle üretilmiş örnekler ve tipografik çözümlemelerin kullanıldığı işler günümüz piyasa beklentilerine karşılarken, illüstrasyon ve özgün baskı ile çözümlenen çalışmalar tasarımın hem kuram hem de geçmişteki tasarım üretim yöntemlerine vurgu yapıyor.

Serginin kuram yönü Postmodernizmin, sanayi sonrası kapitalist düzenin ekonomik koşullarının ortaya çıkardığı parçalanmış gerçekliğe vurgu yapan, uluslararası niteliğe sahip kavramlarından biri olan PASTİŞ yöntemiyle çözümlendi. Pastiş, Metinlerarasılığın alıntılama tekniklerinden biri ve 'taklit' olarak tanımlanıyor. Bu bağlamda pastiş, kişisel uslaplardan söz edilemeyen tarafsız bir taklit faaliyeti olarak tanımlanıyor. Postmodernin pastiş etkisi, geçmişte varolan sanat yapıtlarına dair göndermeler yapma, o yapıtın kopyasını çıkarma ya da -mış gibi yapma olarak taklit olarak varlık gösteriyor ve yeniden üretimi olanaklı kılıyor. Sergide pastiş yöntemiyle çözümlenmiş afişler, illüstrasyonlar, özgün baskıların yanısıra, tipografik işler ve tasarımın temelini oluşturan görsel probleme çözüm arayışını gösteren özgün işler de bulunuyor. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Grafik Tasarım Mezunları Ortaköy'de Emeklerini Sergiledi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Adana'da Kontrolden Çıkan Otomobilin Aydınlatma Direğine Çarpması Sonucu 2 Kişi Yaralandı
  08:29 Adana'da Kontrolden Çıkan Otomobilin Aydınlatma Direğine Çarpması Sonucu 2 Kişi Yaralandı

  Adana'da sürücüsü henüz tespit edilemeyen bir otomobil, refüjdeki aydınlatma direğine çarptı. Kazada 2 kişi yaralandı. Olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.

 • Osmaniye'de Organize Suç Örgütü Operasyonu: 55 Şüpheli Yakalandı
  08:27 Osmaniye'de Organize Suç Örgütü Operasyonu: 55 Şüpheli Yakalandı

  Osmaniye'de eş zamanlı olarak düzenlenen 'Mahzen-3' operasyonlarında elebaşılığını Murat Özdemir ve Cengiz Arslan'ın yaptığı 2 ayrı Organize Suç Örgütü çökertildi. Operasyonlarda elebaşlarının da içerisinde bulunduğu organize suç örgütü üyesi 55 şüpheli yakalandı. Operasyonlar sonucu; 61 adet ruhsatsız tabanca, 32 adet tüfek, 1,5 kg muhtelif uyuşturucu madde, çok sayıda mermi ve çok miktarda Türk Lirasına el konuldu.

 • Osmaniye'de 2 Organize Suç Örgütü Çökertildi, 55 Şüpheli Yakalandı
  08:19 Osmaniye'de 2 Organize Suç Örgütü Çökertildi, 55 Şüpheli Yakalandı

  Osmaniye'de eş zamanlı olarak düzenlenen 'Mahzen-3' operasyonlarında, Murat Özdemir ve Cengiz Arslan'ın liderlik ettiği 2 ayrı organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlar sonucunda elebaşları da dahil olmak üzere toplamda 55 şüpheli gözaltına alındı.

 • TÜİK verilerine göre büyükbaş hayvan sayısı azaldı, yaş ipek kozası üretimi arttı
  08:17 TÜİK verilerine göre büyükbaş hayvan sayısı azaldı, yaş ipek kozası üretimi arttı

  TÜİK'in verilerine göre, büyükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2,6 azalarak 16 milyon 583 bin baş oldu. Sığır sayısı yüzde 2,6 azalarak 16 milyon 421 bin baş, manda sayısı ise yüzde 5,9 azalarak 161 bin 749 baş oldu. Küçükbaş hayvan sayısı ise yüzde 6,9 azalarak 52 milyon 363 bin baş oldu. Koyun sayısı yüzde 5,9 oranında azalarak 42 milyon 60 bin baş, keçi sayısı ise yüzde 11,0 oranında azalarak 10 milyon 303 bin baş oldu. Bal üretimi yüzde 2,9 azalarak 114 bin 886 ton oldu. Açılan tohum kutusu sayısı yüzde 3,9 oranında azalarak 5 bin 360 adet, yaş ipek kozası üretimi ise yüzde 14,1 oranında artarak 78 ton olarak gerçekleşti.

 • Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, köy ziyaretlerine devam ediyor
  08:08 Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, köy ziyaretlerine devam ediyor

  Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, vatandaşların talep ve isteklerini yüz yüze görüşmek üzere gerçekleştirdiği köy ziyaretlerine devam ediyor. Hafta sonu gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Vali Eldivan, Konursu köyünde köy halkıyla bir araya geldi. Köy kahvehanesinde vatandaşların ihtiyaç ve taleplerini dinleyerek esnafı dolaştı ve bereketli bol kazançlar diledi. Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya taşıdıkları binlerce yıllık el işçiliğinin mahfil, minber ve vaaz kürsüsüne işlendiği Konursu (Çivisiz) Ulu Camii gezen Vali Mustafa Eldivan, köy ziyaretini sonlandırdı.

 • Kulisleri hareketlendiren iddia: Yeniden Refah seçimden önce adaylarını çekecek
  07:48 Kulisleri hareketlendiren iddia: Yeniden Refah seçimden önce adaylarını çekecek

  31 Mart yerel seçimleri öncesi Ankara kulislerini hareketlendiren bir iddia ortaya atıldı. AK Parti ile ittifak görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanan Yeniden Refah Partisi'nin seçimden önce adaylarını çekeceği öne sürüldü. Kulis bilgisi büyük ses getirirken Yeniden Refah'tan iddiaya ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

 • Erzincan'da Esnafın Antika ve Nostalji Sergisi
  07:43 Erzincan'da Esnafın Antika ve Nostalji Sergisi

  Erzincan'da esnaflık yapan Hasan Akın, 14 yıl önce başladığı hobi sayesinde yüz binlerce antika ve nostalji eser biriktirdi. İş yerinde sergilediği bu eserlerle ilgi gören Akın, ileride küçük bir müze açmayı hedefliyor.

 • İsrail Ordu Sözcüsü'nün ekibinde istifa dalgası
  06:57 İsrail Ordu Sözcüsü'nün ekibinde istifa dalgası

  İsrail'in Gazze Şeridi'nde sürdürdüğü savaş nedeniyle İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari'nin ekibinde istifa dalgası yaşandı. İstifa edenler arasında İsrail Ordusunun Yabancı Basın Sözcüsü Richard Hecht de bulunuyor. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda binlerce Filistinli öldü ve yaralandı, sivil altyapı da tahrip edildi.


Advertisement