Hasankeyf Koordinasyonu'ndan çalışmanın durdurulması çağrısı - Son Dakika

Hasankeyf Koordinasyonu'ndan çalışmanın durdurulması çağrısı

13.02.2020 14:34
Hasankeyf Koordinasyonu'ndan çalışmanın durdurulması çağrısı, System.String[]

Hasankeyf Koordinasyonu, tarihi geçmişe sahip bölgenin Ilısu Barajı'nın su tutmasıyla birlikte sular altında kalmaması için çalışmaların durdurulması çağrısında bulundu.

Hasankeyf Koordinasyonu, tarihi geçmişe sahip bölgenin Ilısu Barajı'nın su tutmasıyla birlikte sular altında kalmaması için çalışmaların durdurulması çağrısında bulundu.

Koordinasyon adına Prof. Dr. Beyza Üstün, TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde yaptığı açıklamada, Ilısu Barajı'nın su tutmaya başladığını, Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin su altına kaldığını belirtti.

Baraj kapaklarının kapatılmasıyla birlikte çok kişinin mağdur olduğunu dile getiren Üstün, 22 köyün tamamen sular altında kaldığını ifade etti.

Son yıllarda yaptıkları uyarıların doğrulandığını ve göç edenlerin yeni yaşamlarını zor şartlar altında desteksiz kurduklarını savunan Üstün, "Sular yükseliyor ve baraj göleti önüne çıkan her şeyi yok ediyor. Bu baraj bütün ömrü boyunca yok edecek bir baraj. Bu yüzden bütün yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bu hatadan dönme imkanı hala var. Bu yıkım projesi bir an önce durdurulmalı, baraj kapakları kontrollü olarak açılmalı ve gölet ortadan kaldırılmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıya katılan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Hasankeyf Koordinasyonu'ndan çalışmanın durdurulması çağrısı - Son Dakika


Son Dakika

Aşı olmayacakları vatan hainliğiyle suçlayan Prof. Dr. Sönmez şimdi de köpek benzetmesiyle tepkilerin odağında WhatsApp 4 yıldır masada olan gizlilik sözleşmesi planıyla ne yapmak istiyor? İşte yanıtı Almanya'da Pfizer aşısı olan 10 kişi hayatını kaybetti Bunu da gördük! Çin'de dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edildi Malatya'da dini nikahlı çift, boğazları kesilmiş halde ölü bulundu Bolu, eksi 21,8 dereceyle bu gece Türkiye'nin en soğuk ili oldu Aşkları tam gaz devam ediyor! Acun Ilıcalı ve Ayça Çağla Altunkaya'dan yeni poz Elindeki tabanca ateş aldı, mermi çenesinden girip alnından çıksa da sedyeye yürüyerek gitti