İdrar Kaçırma Problemi Sosyal Hayattan Soyutluyor" - Son Dakika

İdrar Kaçırma Problemi Sosyal Hayattan Soyutluyor"

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, özellikle kadınlarda ileri yaş, çok sayıda doğum yapma ve aşırı kilo gibi nedenlerle meydana gelen idrar kaçırmanın, bir hastalık olduğunu, önemli bir hastalığın belirtisi de olabileceğini belirtti.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, özellikle kadınlarda ileri yaş, çok sayıda doğum yapma ve aşırı kilo gibi nedenlerle meydana gelen idrar kaçırmanın, bir hastalık olduğunu, önemli bir hastalığın belirtisi de olabileceğini belirtti. Usta, "İdrar kaçırma problemi sosyal hayattan soyutluyor" dedi. İdrar kaçırmanın yaşam kalitesini düşürdüğünü belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, sosyal yaşamdan uzaklaştıran bu sağlık sorununun tedavisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Özellikle kadınlarda ileri yaş, çok sayıda doğum yapma ve aşırı kilo gibi nedenlerle meydana gelen idrar kaçırmanın, bir hastalık olduğunu, önemli bir hastalığın belirtisi de olabileceğini belirten Doç. Dr. Taner Usta, bu sorunun kadınlarda daha sık görüldüğünü ifade etti.


"YAŞAM KALİTESİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR" Ağır kaldırmak, hapşırmak ve merdiven çıkmak gibi durumlarda görülen idrar kaçırmanın, yaşam kalitesini olumsuz etkilediğine dikkat çeken Doç. Dr. Usta, bazı hastaların günlük aktivitelerini gerçekleştirdiği sırada idrar kaçırma sorunuyla karşılaşmadığını, ancak sık sık idrara çıkma ve tuvalete yetişememe gibi sorunlarla karşılaşabildiğini belirtti. Bu problemin, günde 10-15 kez idrara çıkarabildiğini, daha da önemlisi idrar kaçırma nedeniyle kadınlarımızı sosyal hayattan uzaklaştırdığının altını çizdi. Doç. Dr. Taner Usta, "Zor ve travmalı doğumlar, idrar kaçırma riskini arttırırken, sezaryen ve normal doğumların bu problem üzerinde önemli bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat çok sayıda doğum yapmak, müdahaleli doğum, doğumun normalden uzun sürmesi idrar kaçırmaya davetiye çıkarabilir" şeklinde açıklamalarda bulundu.


AŞIRI KİLOLAR RİSK FAKTÖRÜ İdrar kaçırmaya yol açan faktörlerin başında aşırı kiloların geldiğini anlatan Usta, aşırı kilolarla karın içindeki basıncın artmasının, idrar yollarını riske attığını vurguladı. Bu konuda kasları güçlendirmek için düzenli pelvik taban egzersizleri yapmanın faydalı olabileceğini dile getiren Doç. Dr. Taner Usta, kasların güçlenmesinin ise idrar tutan organda olumlu etkileri bulunduğunu dile getirdi. Özellikle de ileri yaş grubunda görülen idrar kaçırma probleminin tedavi edilmesi, hastanın kaybettiği yaşam kalitesinin yeniden kazandırılması gerektiğine değinen Doç. Dr. Taner Usta, "İdrar kaçırma sorunu için özellikle mesane boynundaki bağların zayıflığına bağlı olan tipinde cerrahi tedaviler yapılmaktadır. Bu uygulamalardan bir tanesi de 'askı ameliyatlarıdır. Ameliyatın süresi 10-15 dakikayı geçmemektedir. Hasta aynı gün taburcu edilebilir. Askı ameliyatları her hastaya uygulanmaz, bu ameliyat için uygun hasta ve deneyimli hekim tedavinin başarısını belirler" diyerek sözlerini noktaladı.


(İHA)

Son Dakika

17:18 Şeyma'yı öldüren babası hakim karşısına çıktı: Müstehcen sitelere girdiğimde kızıma ait fotoğraflar, videolar gördüm 16:23 Lionel Messi, 2021 yılında Barcelona'dan ayrılmaya karar verdi 15:36 Şeyma Subaşı yeni yaşını kırmızı mini elbiseli pozlarıyla kutladı! Takipçilerinden beğeni yağıyor 15:32 Koronavirüsü yenen Singapur'da deng humması başladı, 14 bin kişi enfekte oldu 14:38 Kızını korumak isteyen uzman jandarma öldüresiye darbedildi 14:15 Muğla'nın kamp alanları doğa tutkunları için eşsiz bir tatil fırsatı sunuyor 13:29 Maskesiz görüntülenen 71 yaşındaki Kadir İnanır: Linç edildim 13:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Her sabah içiyorum" dediği dut pekmezinin satışları patladı 12:29 8 aylık hamile kadın, ikinci bir kadınla evlenen kocasının cinsel organını kesti 12:28 Boşa akan maden suyu kaynağını değerlendirmek için kurulan fabrika 30 ülkeye ihracat yapıyor 12:09 Deprem korkusu yaşatan yılanlar bir gölde daha görüldü 12:06 Son dakika: Havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin Sakarya Belediye Başkanı'ndan açıklama: Vahim bir tablo var 09:57 Koronavirüs sonrası yeni normalde acil servislerdeki kriterler de değişti 09:26 Yarım dönümde örtü altı ejder meyvesi üretiminden 50 bin lira kazanç bekliyor 09:13 Avustralya'da karantinaya alınan yolcular otel görevlileriyle cinsel ilişkiye girdi, ikinci dalga patlak verdi!