İnsan Hakları İzleme Örgütü: "Yemen'de yerinden edilenler, Kovid-19 ve çatışma tehditleri altında" - Son Dakika

İnsan Hakları İzleme Örgütü: "Yemen'de yerinden edilenler, Kovid-19 ve çatışma tehditleri altında"

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW), Yemen'in Marib kentindeki yüzbinlerce yerinden edilmiş kişinin, bölgedeki çatışmalar ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tehdidiyle karşı karşıya kaldığını bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü:

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW), Yemen'in Marib kentindeki yüzbinlerce yerinden edilmiş kişinin, bölgedeki çatışmalar ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tehdidiyle karşı karşıya kaldığını bildirdi.

New York merkezli HRW, Yemen'de Mart 2015'ten beri İran destekli Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu tarafından hükümet güçleri arasında devam eden çatışmalar gölgesinde Kovid-19 pandemisinin oluşturduğu tehditlere dair bir açıklama yayımladı.

Husiler ile Yemen ordusu arasındaki şiddetli çatışmaların başkent Sana'nın doğusundaki Marib kentinde yüzbinlerce yerinden edilmiş kişinin barındığı kamplara yaklaştığına işaret edilen açıklamada, sağlık hizmetleri ve insani yardımlardan dahi yoksun kalan göçmenlerin koronavirüs tehdidiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Yemenliler göç etmek zorunda kalıyor

Silahlı çatışmalar nedeniyle 2015'ten bu yana 4 milyon Yemenlinin göç etmek zorunda kaldığı aktarılan açıklamada, "Yemenlilerin çoğu, Arap Koalisyonu'nun yerleşim yerlerindeki okul, pazar ve evleri havadan bombalaması veya Husilerin yerleşim yerlerine yönelik rastgele topçu atışları gibi savaş suçu sayılan ihlallerden dolayı kaçtı." denildi.

Asıl nüfusu 500 bin olan Marib vilayetinin halihazırda 750 bin göçmene ev sahipliği yaptığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Husilerin şubat ayından itibaren askeri olarak ilerlediği Marib kenti, kuzey ve güneyinde yaşanan şiddetli çatışmalar kıskacında kalmış durumda. Koalisyonun hava saldırıları nedeniyle en çok zarar gören bölge olan Marib'de, son çatışmalar sırasında göçmenlere hizmet veren 2 hastane vuruldu."

Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin Yemen'de nüfusun yüzde 55'ini oluşturan yaklaşık 16 milyon kişinin Kovid-19'a yakalanabileceğine dair endişelerini duyurduğu aktarılan açıklamada, ülkenin yıllardan beri devam eden savaş nedeniyle sağlık sisteminin çökmek üzere olduğu ve salgını kaldıramayacağına dikkat çekildi.

Mayısın ilk yarısında Marib bölgesinde 2 koronavirüs vakasının tespit edildiği hatırlatılan açıklamada, kamplarda bir arada yaşayan yoğun nüfusun yeterli sağlık, temiz su ve diğer temel altyapı hizmetlerden yoksun olması sebebiyle daha büyük tehdide maruz kalan kesim olduğu belirtildi.

Yemen hükümetinin bugüne kadar Kovid-19'a yakalananların sayısını 180, ölenlerin sayısını 29 olarak açıkladığına değinilen açıklamada, test yapma imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle gerçek sayıların çok daha fazla olabileceğine işaret edildi.

Husilerin insani yardımlara karşı dayatmaları artıyor

Husilerin artan dayatmaları nedeniyle donör ülkelerin yardımları askıya aldığına dikkat çekilen açıklamada, Amerika Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın Husilerin kontrolündeki bölgeler için tahsis ettiği 73 milyon dolarlık insani yardımı askıya aldığına vurgu yapıldı.

Açıklamada sözlerine yer verilen HRW görevlisi Afrah Nasır, "Yemen'deki mevcut insani kriz, zayıflayan sağlık sistemi ve kolera salgını gölgesindeki Yemenli göçmenler, şimdi de şiddetlenen çatışmalar ile önüne geçilemeyen Kovid-19 salgını tehdidiyle karşı karşıya kalmış durumdalar. Çatışan taraflar, büyük bir felaketi önlemek üzere donörlerlerin insani çalışmalarına izin vermeliler." ifadelerini kullandı.


Son Dakika

Acun Ilıcalı, uyarılara gülerek cevap veren Yunus Emre'ye sert çıktı: Böyle bir yarışmacıyı yarışmada görmek istemiyorum Acun Ilıcalı, doğum gününü kendisinden 30 yaş küçük olan sevgilisiyle kutladı Amuda kalkıp spor hareketleri yapan Çağla Şıkel, kusursuz vücuduyla göz kamaştırdı 3,5 aylık hamile olan oyuncu Ceyda Ateş'in kızı olacak 2 ay sonra ekrana dönen Müge Anlı'nın stüdyosuna mesafeli sarılma düzeneği kuruldu Nusret'in kardeşi Özgür Gökçe, deniz içerisinde yaptığı şovla sınırları zorladı Evlat acısı yaşayan Ebru Şallı, İstanbul'dan uzaklaşmaya karar verdi Acun Ilıcalı, uyarılarına gülerek karşılık veren Yunus Emre'yi oyundan ihraç etti Kenan Doğulu'nun yeni yaşını "Beceremediğimiz evlilik olsun" diyerek kutlayan Beren Saat'e tepki yağdı: Seviyor musun sövüyor musun belli değil Dolandırıcılıkla suçlanan Kylie Jenner, menajerliğini yapan annesini işten kovdu İngiltere'de karantinadan çıkan Kraliçe Elizabeth 72 gün sonra ilk kez görüntülendi ABD'deki protestolara katılan ünlü şarkıcı, plastik mermiyle vuruldu Pınar Altuğ, eşi Yağmur Atacan'la olan fotoğrafını paylaştı: Hep baş başa verelim biz seninle 48 yaşındaki oyuncu Caprice Bourret, kusursuz vücuduyla güneşlenirken yakalandı Gönüllüler takımından Cemal Can, dokunulmazlık oyununda sakatlandı