Irak'ta Kovid-19 sonrası mesire alanlarına akın eden vatandaşlar geride çöp yığını bıraktı - Son Dakika

Irak'ta Kovid-19 sonrası mesire alanlarına akın eden vatandaşlar geride çöp yığını bıraktı

Irak'ın Erbil kentinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte mesire yerlerine akın eden vatandaşlar arkalarında çöp yığınları bıraktı.

Irak'ın Erbil kentinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte mesire yerlerine akın eden vatandaşlar arkalarında çöp yığınları bıraktı.

Erbil 'deki vatandaşlar, sosyal medyanın da etkisiyle daha önce gitmedikleri mesire alanları ve ormanlara, normal hayata geçiş sürecinin başlatıldığı 11 Mayıs-1 Haziran arasında akın etti.

Kovid-19 nedeniyle ilk defa mart ve nisan aylarında tamamen eve kapanan bölge halkı arasında bu süreçte, doğal alanlara ilgi oldukça arttı. Ancak ormanlar, nehir kenarları ve göletler kısa süre içinde büyük bir çöp alanına dönüştü.

Irak- İran sınırına yakın Çoman ilçesinin Balakayeti bölgesindeki Felav Göleti ve çevresi de piknikçi ve gezginlerden nasibini aldı.

Sosyal medyada tanıtılan ve daha önce pek kimsenin uğramadığı bölge, 20 gün içinde piknikçilerin geride bıraktığı büyük bir çöp yığınına dönüşürken, göletin suyu da kirlendi.

AA muhabirine konuşan Çoman Turizm Dairesi Müdürü Helgurd Hikmet, "Ziyaretçiler, piknik sonrası çöplerini suya atmışlar. Gelen yerli turistleri uyarmak ve bilinçlendirmek için bundan sonra bölge gençleriyle birlikte hareket edeceğiz." dedi.

Hikmet, ormanlık alanların daire çalışanlarınca sürekli denetlenmesinin mümkün olmadığını, en büyük sorumluluğun vatandaşlara düştüğünü vurguladı.

Son Dakika

20:22 Kandilli Müdürü Prof. Dr. Özener: Marmara'da bir deprem olursa 7,2'lik bir enerji var 19:49 Muğla'da iki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı 18:44 Dünya Sağlık Örgütü'nden tedirgin eden koronavirüs sözleri: Salgın hızlanıyor 18:38 Gümüşhane'de 1 olan vaka sayısı 13'e yükseldi, Valilik tedbirler konusunda halkı uyardı 17:44 Yenikapı'da balıkçı teknesinde erkek cesedi bulundu 17:38 Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'e "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" suçundan dava açıldı 16:16 Son Dakika: Araç sahiplerine kötü haber! Benzine zam geldi 16:03 ABD'li hazır giyim devi Lucky Brand iflas başvurusunda bulundu 15:48 Rönesans İnşaat, 54 bin kişilik çalışan sayısıyla Türkiye'nin en çok istihdam sağlayan şirketi oldu 14:05 Türkiye ile Çin ticari faaliyetleri kolaylaştırmak için anlaşma imzalayacak 13:41 38 derece ateşi olan eşini kabul etmeyen özel hastanelere isyan eden Umut Oğuz, soluğu devlet hastanesinde aldı 13:13 Rusya, İngiltere'nin yaptırım kararı nedeniyle misilleme yapacak 12:40 Hastaneden ambulans çalan genç: Ambulans şoförü olmak çocukluk hayalimdi 12:14 Gelibolu'da tarlaları yanan köylüler, oluşan manzara sonrasında büyük üzüntü yaşadı 11:47 Dünyanın en yaşlı yapışık ikizleri hayatını kaybetti