Son Dakika Haberleri: Isparta Eski Garnizon Komutanına Ağırlaştırılmış Müebbet

Isparta Eski Garnizon Komutanına Ağırlaştırılmış Müebbet

10 ay önce

Isparta eski Garnizon Komutanına ağırlaştırılmış müebbet FETÖ'nun Isparta'daki Tugay Davasında eski Garnizon Komutanı ve 3 yüksek rütbeli eski askere ağırlaştırılmış müebbet Isparta'daki 700 Harbiyelinin Ankara'ya götürülme girişimi davasında 4 ağırlaştırılmış müebbet, 2 müebbet hapis...

Isparta eski Garnizon Komutanına ağırlaştırılmış müebbet
FETÖ'nun Isparta'daki Tugay Davasında eski Garnizon Komutanı ve 3 yüksek rütbeli eski askere ağırlaştırılmış müebbet
Isparta'daki 700 Harbiyelinin Ankara'ya götürülme girişimi davasında 4 ağırlaştırılmış müebbet, 2 müebbet hapis cezası

ISPARTA - FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz hain ve kanlı darbe girişimi sırasında Isparta'daki 700 Kara Harp Okulu öğrencisini Ankara'ya götürmeye çalıştığı iddia edilen 9'u tutuklu, 21 sanığın yargılandığı davada eski Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz ve 3 yüksek rütbeli eski asker ağırlaştırılmış müebbet, 2 üst rütbeli eski askerde müebbet hapis cezası ile cezalandırıldı.

Isparta'da Fethullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki hain ve kanlı darbe girişimi sırasında Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi'nde eğitim gören 700 Harbiyeliyi Ankara'ya götürmeye çalıştığı iddia edilen 9'u tutuklu, 21 sanığın, 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', 'silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' suçlarından Isparta 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada karar verildi. Aralarında eski Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz ile eski Erkan Başkanı Orhan Yılmaz'ın da tutuklu sanık olarak bulunduğu dava, güvenlik gerekçesiyle Isparta Adliyesi Konferans Salonu'nda görüldü. Duruşma salonuna gelen sanık yakınları, polis ekipleri tarafından kapı girişinde arandıktan sonra içeri alındı.

SEGBİS ile katıldılar
Duruşmaya eski Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz ile Merih Özşahin, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığıyla katıldı. Tutuklu sanıklar İlhan Çağrı Kayaoğlu, Ahmet Nazif Şahinoğlu, Nurhan Baran, Ahmet Yıldırım, Orhan Yılmaz, Cumhur Keyik, Hüseyin Seçkin Eraslan ile tutuksuz sanıklar ve sanık avukatları da salonda hazır bulundu.

Eski Garnizon Komutanı Mustafa Kurutmaz ve yüksek rütbeli 3 ihraç komutana ağırlaştırılmış müebbet hapis
Hacı Mustafa Yazıcı başkanlığındaki Isparta 2.Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen karar duruşmasında hüküm açıklandı. 'Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme' - 'TBMM'yi Ortadan Kaldırmaya ve Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme' ve 'Silahlı Terör Örgütü'ne Üye Olma' suçlarından haklarında dava açılan eski Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanı ihraç Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz, ihraç Albay Ahmet Yıldırım, ihraç Yarbay Merih Özşahin, ihraç Yarbay Cumhur Keyik ve ihraç Yarbay Nurhan Baran'ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırıldığı açıklandı.
Tutuklu sanıklardan ihraç Albay Ahmet Nazif Şahinoğlu ve ihraç Albay Orhan Yılmaz ise aynı davada müebbet hapis cezası ile cezalandırıldı.

Tutuklu Binbaşı ve Üsteğmen'e 18 yıl 9'ar ay hapis
Diğer tutuklu sanıklar, ihraç Binbaşı Hüseyin Seçkin Eraslan ve ihraç Üsteğmen İlhan Çağrı Kayaoğlu ise 18 yıl 9'ar ay hapis cezası ile cezalandırıldığı davada, tutuksuz 12 sanığın ise beraatine karar verildi.

Sanık yakınları adliye önünde slogan attı
Bugün görülen duruşma çıkışında, tutuklu sanıkların yakınları adliye önünde verilen cezaların adil olmadığını savunarak, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" gibi sloganlar atarak "PKK ile ömür boyu savaşan adamlara müebbet veriyorlar" diyerek gazetecilere ise "Çek yavrum, iyi çek" şeklinde söylemlerde bulundular.

YORUMLAR


Habertürk Yazarı Sevilay Yılman "Artık Belli" Deyip Söyledi: AK Parti'nin İstanbul Adayı Binali Yıldırım Türkiye'nin Konuştuğu Olayda DNA Testinin Sonucu Açıklandı

Vatani Görevini Yapan Asker, Nöbet Tuttuğu Kulübede Ölü Bulundu