İsrail güçleri Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve tesisleri yıktı - Son Dakika

İsrail güçleri Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve tesisleri yıktı

12.01.2022 14:33
İsrail güçleri Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve tesisleri yıktı

İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın güneyinde Filistinli sivillere ait 5 ev ile bazı tesisleri yıktığı bildirildi.

İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın güneyinde Filistinli sivillere ait 5 ev ile bazı tesisleri yıktığı bildirildi.

İsrail'in ihlallerini belgeleyen yerel aktivist Basil el-Adve, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıkımların El-Halil'in güneyindeki Fahit köyünde gerçekleştiğini söyledi.

Avde, İsrail güçlerinin köyde 18 kişinin yaşadığı 5 ev, bir su kuyusu ile yem depolama ve hayvan barınağı olarak kullanılan 5 tesisi yıktığını belirtti.

Yaklaşık 150 kişinin yaşadığı ve genel olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşılan köyde gelir kaynaklarının zarar gördüğüne dikkati çeken Filistinli aktivist, yıkılan konutlarda yaşayan 18 kişinin de evsiz kaldığını aktardı.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisine göre, İsrail ordusu, 2021'in başından aralık ortasına kadar Batı Şeria'nın "C Bölgesi" ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 862 meskeni yıktı veya el koydu.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i kapsayan "A Bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e; yüzde 21'lik "B Bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, "güvenliği" İsrail'e devredilmiş; yüzde 61'ini oluşturan "C Bölgesi"nin ise "idari yönetimi ve güvenliği" İsrail'e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla C Bölgesi'nde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

YORUMLAR
500
Filistin Başbakanı Uluslararası Toplumu İsrail'i Boykot Etmeye Çağırdı Filistin Başbakanı Uluslararası Toplumu İsrail'i Boykot Etmeye Çağırdı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İsrail güçleri Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve tesisleri yıktı - Son Dakika


Advertisement