Kahramanmaraş'ta "Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri" başlıyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Kahramanmaraş'ta "Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri" başlıyor

Kahramanmaraş'ta "Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri" başlıyor 10 farklı ülkeden 50'ye yakın şair ve yazarın katılacağı etkinlikte, 11 ilçede yazar okur buluşmaları, şiir geceleri ve oturumlar düzenlenecek Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen...

13.11.2020 14:11  Güncelleme: 15:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kahramanmaraş'ta "Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri" başlıyor

10 farklı ülkeden 50'ye yakın şair ve yazarın katılacağı etkinlikte, 11 ilçede yazar okur buluşmaları, şiir geceleri ve oturumlar düzenlenecek

KAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen 'Uluslararası Kahramanmaraş Edebiyat ve Şiir Günleri' 16-20 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

10 farklı ülkeden 50'ye yakın şair ve yazarın katılacağı etkinlikte, 11 ilçede yazar okur buluşmaları, şiir geceleri ve oturumlar düzenlenecek.

16 Kasım'da, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenecek Açılış Gecesi'nde ilk olarak Ali Ayçil, Mevlana İdris, Mehmet Narlı, Jordi Joan Banos, Farah Chamma gibi önemli isimler şiirlerini seslendirecekler. Ardından, 8 farklı dalda verilen Kahramanmaraş Uluslararası Edebiyat Ödülleri sahiplerini bulacak. Açılış gecesi, insanı uzaklara götüren sesiyle Dilek Türkan konseriyle son bulacak.

Büyük Ozan, Aşık Mahzuni Şerif adına düzenlenen ses yarışmasının ödül töreni, 18 Kasım 20.00'da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. Yarışmada dereceye girenler performanslarını sergilerken, birbirinden güzel türküleriyle Sevcan Orhan, ödül töreni gecesine renk katacak.

19 Kasım, 19.00'da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek "Şiir Gecesi", Serdar Tuncer'in II. Yeni'nin büyük şairlerinden, halk şiiri ozanlarına kadar uzanan geniş yelpazesinden seçtiği ve okuduğu şiirlerle renklenecek.

20 Kasım, 20.00'da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenecek Kapanış Programı'nda ilk olarak Cengizhan Konuş, Eyyüp Akyüz, Dragana Evtimova gibi isimler şiirlerini okuyacaklar. Şiir okumalarının ardından yetişkinler, liseler, ortaokullar arası düzenlenen şiir, deneme, öykü ve portre yarışmalarının ödül töreni gerçekleşecek.

Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri'nin kapanış programı Yücel Arzen ve Orkestrası'nın konseriyle son bulacak.

"Şiir ve Edebiyat Günleri bir ihtiyaçtı"

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri'ni düzenlemelerindeki amacı şöyle açıkladı:

"İhtiyaç. Kahramanmaraş halkının, özellikle de gençlerin, kütüphanelerde "kitapları yırtarcasına" sevdiği dizelerin altını çizen, ilk defa Cahit Zarifoğlu şiiriyle karşılaşınca onu anlamaya çalışan, hayretlere düşen, Kemal Tahir romanını okuyarak hayaller kuran o gençlerin buna ihtiyacı var. Kitaplarda gördüğü, dergilerde okuduğu, harçlıklarından arttırdığı paralarla ulaşmaya çalıştığı şiirlerin şairlerini, romanların yazarlarını görmeye ihtiyacı var. Evet. Şiir ve Edebiyat Günleri diğer tüm kültür planlarımız gibi bu ihtiyaçtan ortaya çıktı."

Şiir ve Edebiyatın başkenti özelliğini daha geniş bir kitleye aktarmak istediklerini belirten Güngör, "UNESCO için ciddi bir çalışmamız. İlkini düzenleyeceğimiz Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günlerini çok önemsiyoruz. Çünkü Sözümüz var sloganıyla yola çıkıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş\'ta "Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri" başlıyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Kahramanmaraş'ta 'Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri' başlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çayırova'da Miniklerin Gösterileri Büyük Alkış Topladı
  13:15 Çayırova'da Miniklerin Gösterileri Büyük Alkış Topladı

  Çayırova Belediyesi'nin çocuk kulüplerinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu yaşandı. Miniklerin hazırladığı gösteriler büyük bir ilgi ve beğeniyle takip edildi. Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini önemsediklerini belirterek, geleceğe en güzel şekilde hazırlamak için yanlarında olduklarını söyledi.

 • Çekyalı keman sanatçısı Afyonkarahisar'da klasik müzik yolculuğuna çıkıyor
  12:53 Çekyalı keman sanatçısı Afyonkarahisar'da klasik müzik yolculuğuna çıkıyor

  18 yaşındaki keman sanatçısı Daniel Matejca, Prag Sahne Sanatları Akademisi'nde öğrenim gördü ve Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde kemanıyla eserler seslendiriyor. Matejca, müziğiyle farklı kültürleri bir araya getirmekten ve Türk müzisyenlerin de Prag'da konser vermesini istemekten mutluluk duyuyor.

 • Elazığ Belediye Başkanı, Basın Müzesinin adını değiştirdi
  12:48 Elazığ Belediye Başkanı, Basın Müzesinin adını değiştirdi

  Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Serkan Gürtürk, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'na teşekkür etti. Başkan Gürtürk, Basın Müzesinin adının 'Gazeteci-Yazar Mehmet Topal Harput Basın Müzesi' olarak değiştirilmesinin hayata geçirilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 • Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu'ndan çocuklara ücretsiz oyun
  11:53 Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu'ndan çocuklara ücretsiz oyun

  Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocuklar için ücretsiz olarak 'Sihirli Gemi' oyununu sahneleyecek.

 • Romanya'da Türk ve Rumen çocuklar 23 Nisan'ı kutladı
  11:26 Romanya'da Türk ve Rumen çocuklar 23 Nisan'ı kutladı

  Romanya'nın başkenti Bükreş ve Köstence'deki Rumen, Türk ve soydaş çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutladı. Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen etkinliklerde çocuklar Türkçe ve Rumence şarkılar söyledi, halk dansları sergiledi ve çeşitli atölye çalışmalarına katıldı.

 • Siirt'te 9. Kitap Fuarı Yazarların Söyleşi ve İmza Programıyla Devam Ediyor
  11:04 Siirt'te 9. Kitap Fuarı Yazarların Söyleşi ve İmza Programıyla Devam Ediyor

  Siirt'te düzenlenen 9. Kitap Fuarı, yazarların söyleşi ve imza programlarıyla devam ediyor. Fuar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda açıldı ve ilgiyle sürüyor. Fuarın 3. ve 4. gününde Mehmet Akif Ersoy, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Prof. Dr. Mehmet Fadıl Geylani, Bahadır Yenişehirlioğlu ve Doç. Dr. Ahmet Aktaş gibi yazarlar söyleşiye katıldı. Ayrıca yazar Metin Baytok da okurları için kitaplarını imzaladı. Fuar, yarın saat 20.00'ye kadar ziyarete açık olacak.

 • Bilecik Belediyesi Çocuklar İçin Ücretsiz Müzikal Tiyatro Oyunları Düzenledi
  11:01 Bilecik Belediyesi Çocuklar İçin Ücretsiz Müzikal Tiyatro Oyunları Düzenledi

  Bilecik Belediyesi tarafından çocuklar için hazırlanan ücretsiz müzikal tiyatro oyunları ile çocuklar hafta sonu gönüllerince eğlendi. Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde sahnelenen oyunlar ile çocuklar hem eğlendi hem de öğrendi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında sahnelenen oyunlar için çocuklar salonları doldururken, sevimli maskot ve kahramanlar çocuklarla hatıra fotoğrafları çektirdi.


Advertisement