Karadenizliler'in Vazgeçemediği Tat Terme Pidesi - Son Dakika

Karadenizliler'in Vazgeçemediği Tat Terme Pidesi

30.06.2008 11:11
Karadenizliler'in Vazgeçemediği Tat Terme Pidesi, System.String[]

Samsun Terme'nin Pidesi, Karadenizliler'in Vazgeçemediği Damak Tadlarının Başında Geliyor.

Samsun Terme'nin pidesi, Karadenizliler'in vazgeçemediği damak tadlarının başında geliyor.

Terme pidesi, bundan tam 45 sene önce yapılmaya başlandı. Zamanla şehirlerarası yolcuların mola esnasında vazgeçemedikleri lezzetlerden biri olarak yerini alan Terme pidesi, bugün ise Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından talep görüyor. Terme'de pişirilen pideler farklı birçok yere gönderiliyor. Bu ilginin en büyük sebebi ise farklı bölgelere dağılan Karadenizliler'in sayısının fazla olması. Termeli pideciler her gün şehir dışından gelen talepleri yetiştirmek için yoğun biçimde çalışıyor. Terme haricinde Samsun, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa en çok talep gelen iller arasında yer alıyor.

Terme pidesinin tam olarak nasıl yapıldığı ise ustalar tarafından sır gibi saklanıyor. Yaklaşık otuz senedir Terme pidesi yapan Muhammet Cin, pidenin sırrının özveri, ustalık ve içine katılan malzemede yattığını söylüyor. Refaattin Küçük de uzun zamandır Terme'de pidecilik ile uğraşan isimlerden biri. Ona göre de pidenin sırrı kullanılan un, taş fırın ve meşe odununda saklı.

Termeli ustaların en büyük isteği pidenin zarar görmemesi için adının tescillenmesi. Her gün şehir ve yurt dışına sipariş gönderen pideciler, bu lezzeti ancak uzmanlarının tutturabileceğini söylüyor. Hemen hemen her gün 20-25 pideyi sipariş üzere İstanbul'a gönderdiklerini söyleyen Bizler Pide Sahibi Kerem Sekmen, amaçlarının Terme'nin pidesini herkese tanıtmak olduğunu açıkladı. Yurt içinden gelen siparişler için pideleri paketlemeden önce hamurlaşmamaları için soğuttuklarını belirten Sekmen, yurt içindeki sipariş pideleri şehirlerarası taşımacılık yapan otobüslerle gönderdiklerini, yurt dışına gidecek olanlarda ise kargoyu kullandıklarını sözlerine ekledi.

Terme pidesinin lezzetini başka hiçbir yerde bulamadığını söyleyen Kerem Sekmen, "Terme pidesinin tadına vardığınız zaman bağlılık yaptığını göreceksiniz. Terme pidesinin bugün ülke sınırlarını aşıp yurt dışında talep görmesinin en önemli sebeplerinden biri de Karadenizlilerin sınır tanımaz tutkusudur. Zira birçok Karadenizli alışkın olduğu bu lezzeti dünyanın neresinde olursa olsun yine de tatmak istiyor. Terme pidesi diğer pidelerden çok farklı. Özelliği çok hafif ve ağızda hemen erimesidir. İnsanı rahatsız etmiyor." dedi.

Türkiye'de pide deyince akla Terme Pidesi'nin geldiğini söyleyen Deniz Pide Sahipleri Aydın Şimşek ve Arif Sekmen, Terme pidesininin bir an önce tescillenmesi gerektiğini de dile getirdi.

Terme pidesi sulu hamurdan yoğrularak yapılıyor. Kara fırında meşe odunu ateşinde pişirilen pide, Türkiye'de yapılan diğer pidelerin aksine yumuşak ve bol malzemeli oluyor. Ancak pidenin tam tarifi sır gibi saklanıyor.

Karadenizliler'in Vazgeçemediği Tat Terme Pidesi
Karadenizliler'in Vazgeçemediği Tat Terme Pidesi

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Karadenizliler'in Vazgeçemediği Tat Terme Pidesi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

MasterChef'te talihsiz kaza! Parmağı kesilen Barbaros hastaneye götürüldü İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlar madde madde sıralandı! İşte o liste Market, bakkal, kasap hafta sonu 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecek Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı