Son Dakika Haberleri: Katar'ın Restine Karşılık Veren BAE: Ambargo Yıllarca Sürebilir

Katar'ın Restine Karşılık Veren BAE: Ambargo Yıllarca Sürebilir

4 ay önce

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver bin Muhammed Karkaş, bazı Arap ülkelerinin Doha'ya yönelik tecritinin yıllarca sürebileceğini açıkladı.

Katar'ın "ambargo bitmeden Körfez ülkeleri ile masaya oturmayız" açıklamasına ilk tepki  Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) geldi.

"KATAR POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMELİ"

Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver bin Muhammed Karkaş,  Fransa'nın başkenti  Paris'te basın mensuplarına yaptığı açıklamada,  Katar'ın dış politikasını değiştirmemesi durumunda bazı Arap ülkelerinin  Doha'ya uyguladığı tecritin uzun yıllar sürebileceğine işaret ederken,  Kuveyt'in ara buluculuk girişiminin faydalı olabileceğini belirtti.

KATAR'I SUÇLADI

Bakan Karkaş, "Kuveyt'in ara buluculuğu yararlı olabilir.  Katar bunun yeni bir durum olduğunu ve tecritin yıllarca sürebileceğini anlayacak. Onlar siyasi rolleri ve yoldan çıkmış görüşleri yüzünden tecrit edilmek istiyorlarsa, bırakalım tecrit edilsinler. Onlar hala öfke ve inkar halindeler." ifadesini kullandı.

Bazı Arap ülkeleri için en önemli endişe kaynağının,  Doha'nın bölgede El-Kaide,  Müslüman Kardeşler, Filistinli  Hamas grubu ve diğer gruplarla ilişkileri olduğunu kaydeden Karkaş, Arap ülkelerinin  Katar'a yönelik hazırladıkları şikayet listesinin birkaç gün içinde tamamlanacağını söyledi.

"TÜRKİYE DENGE KURMAYA ÇALIŞIYOR"

Türkiye'nin  Katar konusunda izlediği politikaya da değinen Karkaş, " Türkiye kendi ideolojik görüşleri ve ulusal çıkarları arasında bir denge kurmaya çalışıyor. Onların anlayışlı davranmalarını, bizim ne yaptığımızı ve bunun da onların çıkarına olduğunu anlamalarını bekliyoruz." dedi.

Katar, Körfez Ülkelerine Meydan Okudu: Pazarlık Masasına Oturmayız


Bonzai İçen Şoför, Direksiyon Başında Kendinden Geçti Firuz Kanatlı'nın Tabutundaki Kabe Örtüsü, Dikkatlerden Kaçmadı
Bekir Bozdağ'dan Korkutan Açıklama: 2019'a Kadar Pek Çok Kirli Operasyona Şahit Olacağız