Kazakistan'da "6. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi" Sona Erdi - Son Dakika

Kazakistan'da "6. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi" Sona Erdi

11.10.2018 14:45
Kazakistan'da

ASTANA (AA) – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Terör gruplarının sayısı gittikçe artıyor.

ASTANA (AA) – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Terör gruplarının sayısı gittikçe artıyor. Sadece İslam dünyasında değil Batı'da da var ve onların da rahatsız olduğu birtakım hususlar var. Özellikle teröre son verilmesi gerektiği noktasında ortak bir tutum var." dedi.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 6. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi sona erdi.

Kongrenin ikinci ve son gününde Barış ve Uyum Sarayı'nda düzenlenen kapanış törene, Kazakistan Senato Başkanı Kasım Jomart Tokayev, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yanı sıra İslamiyet, Hristiyanlık, Budizm, Yahudilik, Hinduizm, Taoizm ve diğer dinlerden temsilciler katıldı.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Tokayev, kongre sonucu dünya toplumunu birliğe, beraberliğe, barış ve huzura çağıran ortak bildiriyi kabul ettiklerini duyurdu.

Kongrede güven ve iş birliğinin pekiştirilmesi yolunda önemli bir adım atıldığını belirten Tokayev, "Dünyada barış ve istikrar adına elimizden gelen her şeyi yapacağız." ifadesini kullandı.

Kongreye katılan Prof. Dr. Erbaş da AA muhabirine yaptığı açıklamada, kongreye davet edilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşekkür mektubunu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e ilettiğini aktardı.

Toplantının toplumda daha çok farkındalık oluşturma açısından toplantının faydalı olduğunu söyleyen Erbaş, toplantı deklarasyonunda birlik, beraberlik, barış ve huzura dünyanın ihtiyaç duyduğu, savaşların durdurulması ve terör olaylarına vurgu yapıldığını kaydetti.

Erbaş, "Terör gruplarının sayısı gittikçe artıyor. Sadece İslam dünyasında değil Batı'da da var ve onların da rahatsız olduğu bir takım hususlar var. Özellikle teröre son verilmesi gerektiği noktasında ortak bir tutum var. Bildirgede bunlara yer verildi." dedi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kazakistan'da '6. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi' Sona Erdi - Son Dakika


Son Dakika

Hayatını kaybeden Dilay Kemer için spor ve medya dünyasından birçok isim başsağlığı mesajı paylaştı Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Vaka sayısındaki artış hiçbir dönem kontrolümüz dışına çıkmadı Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 501 liradan işlem görüyor Başarılı oyuncu Ayşecan Tatari, anne oldu Sakarya için korkutan uyarı: "Şu ana kadarki en yüksek seviyedeyiz" Fransa'yı kana bulayan Tunuslu mültecinin ilk görüntüsü ortaya çıktı Prof. Dr. Ceyhan: Önceden neredeyse hiç görülmeyen çocuk vaka sayıları toplumda oldukça arttı Kanser tedavisi gören sunucu Dilay Kemer hayatını kaybetti