Kazakistanlı Gazeteciler Ayvalık'ı Gezdi - Son Dakika
Turizm

Kazakistanlı Gazeteciler Ayvalık'ı Gezdi

Kazakistanlı Gazeteciler Ayvalık\'ı Gezdi

Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı'nın düzenlediği organizasyon kapsamında Kazakistanlı gazeteciler, Balıkesir'de bulunan Ayvalık'ı gezdi. Ziyarette, Ayvalık'ın zeytin ve zeytinyağlarına ilgi gösterildi.

20.11.2023 10:19  Güncelleme: 10:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfının bu yıl ikincisini düzenlediği organizasyon dahilinde Balıkesir'de bulunan Kazakistanlı gazeteciler, Ayvalık tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette, Kazakistan'dan gelen gazeteci, radyocu ve televizyoncular Ayvalık'ın ünlü zeytin ve zeytinyağlarına ilgi gösterdi.

Vakıf Başkanı Naziya Bissenova başkanlığında 4 günlük programla Balıkesir'e gelen Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı heyeti, Ayvalık'ta zeytinyağı fabrikasını, Ayvalık Belediyesine ait Zeytin Müzesi'ni, Şeytan Sofrası ve Cunda Adası'nı gezdi.

Ülkelerine bol bol satın aldıkları Ayvalık zeytin ve zeytinyağlarıyla dönmeyi tercih eden Kazakistanlı gazeteciler adına açıklamalarda bulunan Vakıf Başkanı Bissenova ise Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir'e konukseverlikleri nedeniyle teşekkür etti.

Kazakistan'da televizyon, radyo ve gazetelerde çalışan 10 meslektaşıyla Balıkesir'i geçen seneki gibi bir kez daha gezmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Naziya Bissenova, "Geçen sene ilk kez geldiğimiz Balıkesir ve ilçelerine hayran kalmıştık. Bu ziyaretlerimizde Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ile çok sıkı bir dostluk köprüsü oluşturduk. Bu yaz Kazakistan'da Balıkesirli gazeteci meslektaşlarımızı ağırladık. Şimdi de biz yine Balıkesir'e geldik. Çok mutluyuz" dedi.

Kazakistan'ın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden ayrıldıktan sonra bağımsızlığını ilan etmesini ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Naziya Bissenova, "Bu 30 senelik süreç geçti. Ama halen daha Kazakistan ile Türkiye arasındaki halklar birbirlerini yeterince tanımıyor. Biz ise Türk ve Kazak halklarının birbirlerini tanımasını istiyoruz. Bu ziyaretlerimizle bizler kendimiz Türk halkını tanıyor ve ülkemize döndüğümüzde de halkımıza Türkleri tanıtmaya çalışıyoruz. Bunun aynısını Balıkesirli gazeteci arkadaşlarımız da yapıyorlar. Kazakistan'a gelip bizim halkımızı tanıyorlar, buraya gelip Kazak halkını anlatıyorlar. Böylelikle de güzel bir köprü kurduğumuza inanıyoruz" diye konuştu.

"Türki Cumhuriyeti ülkeleriyle aramızdaki işbirliklerinin her alanda geliştirilmesi gerekiyor"

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Demir de yaptığı açıklamada, "Bugün burada Kazakistan'da faaliyet gösteren Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti arasında oluşan dostluk ve işbirliği köprüsü çerçevesinde Kazakistan'ı çeşitli kentlerinden Balıkesir'imize gelen gazeteci konuklarımızı ağırlıyoruz. Bu yılki programımızın ilk durağında Balıkesir'imizin turizm alanında başkenti olarak nitelediğimiz güzel ilçemiz Ayvalık'tayız. Kazak meslektaşlarımıza Ayvalık'ın ve Edremit Körfezi'nin güzelliklerini tanıtmaya çalışacağız. Yarın da Edremit Körfez ilçelerimizde olacağız. Sonrasında ise Balıkesir merkezde, Balıkesirli gazetecilerle, Kazak meslektaşlarımızı buluşturarak, mesleki işbirliği noktasında attığımız adımları geliştirebilmek adına çalışmalarda bulunacağız" dedi.

Geçen sene Kazakistan'dan gelen 15 kişilik bir gazeteci grubunu ağırladıklarını hatırlatan Başkan Ramazan Demir, "Geçtiğimiz aylarda da Balıkesir ve ilçelerinden 25 kişilik bir gazeteci grubunu Kazakistan'a götürmüş ve oradaki meslektaşlarımızla buluşturmuştuk. Kazakistan'da Milli Kütüphane'de düzenlenen gazetecilik çalıştayında da her iki ülkenin gazetecileri araklarında mesleki bir bağ kurmuşlardı. Bugün de bu bağı geliştirerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ben özellikle şunu söylemek isterim ki; Türki devletlerinin insanlarının bir arada olabilmesi noktasında bizim Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin attığı küçük adımın aslında iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarının güçlenmesi adına önemli ve dev bir adım olduğunu da ifade etmek isterim. Çünkü başta Kazakistan olmak üzere; Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan gibi Türki Cumhuriyeti devletleri, bizim Türklüğümüzün şahlandığı, Türk diriliş destanının yazıldığı topraklardır. O topraklardaki insanlar da, biz Anadolu'da yaşayan Türkleri, kendilerinin atası ve bir hamisi olarak görüyorlar. Bu yüzden de ben, bu ülkelerle aramızdaki işbirliklerinin her alanda geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum" diye konuştu. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Turizm Kazakistanlı Gazeteciler Ayvalık'ı Gezdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili İstifa Etti
  11:06 İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili İstifa Etti

  İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla istifa ettiğini duyurdu. Karakeçili, istifa mesajında İYİ Parti lideri Meral Akşener'i bilgili bir siyasetçi ve tecrübeli bir orkestra şefi olarak tanımlayarak, parti yönetiminin siyasal bir gürültü kaynağına dönüştüğünü belirtti.

 • Elazığ'da maden ocağında göçük! 3 kişi toprak altında kaldı, ekipler olay yerinde
  10:53 Elazığ'da maden ocağında göçük! 3 kişi toprak altında kaldı, ekipler olay yerinde

  Erzincan'da yaşanan altın madeni faciasının ardından Elazığ'da da bir maden ocağında göçük meydana geldi. 3 işçinin toprak altında kaldığı belirtilirken, AFAD ve UMKE gibi ekipler olay yerine sevk edildi. Elazığ Valisi Ömer Toraman, 1 işçinin kurtarıldığını ve diğer 3 işçi için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. AFAD ise gelişmeleri takip ettiklerini duyurdu.

 • Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın faiz ve döviz tahminleri tuttu
  10:38 Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın faiz ve döviz tahminleri tuttu

  Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Haberler.com Youtube kanalında yaptığı faiz tahminleri gerçekleşti. Erdoğan, TCMB'nin artık faiz artırımına gitmeyeceğini ve bu durumun piyasaları zorlayacağını öngörmüştü. Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın da bu görüşe katıldığı ve faiz artırımına gitmediği görüldü.

 • Konserinde taraftara küfrettirdiği söylenen Derya Uluğ isyan etti
  10:33 Konserinde taraftara küfrettirdiği söylenen Derya Uluğ isyan etti

  Derya Uluğ'un son konserinde Şinanay şarkısını söylediği esnada Fenerbahçeli taraftara Galatasaray için küfrettirdiği konuşulunca cevap gecikmedi. Görüntülerinin tepki çekmesinin ardından videonun uzun halini yayınlayan Uluğ "Gördüğünüz bir video üzerinden, birini haksızca, hiç tasvip etmediği bir şeyi yapmış gibi göstermenin kime ne zaman ne faydası olmuştur ki" diyerek küfrettirdiği söylentisini yalanladı.

 • Ramazan ayında 250 gram pide İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacak
  10:33 Ramazan ayında 250 gram pide İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacak

  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan ayında 250 gramlık pidenin İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacağını duyurdu. Hatırlanacağı üzere geçen yıl 300 gramlık Ramazan pidesi 10 TL'den satılıyordu.

 • Emeklinin bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye çıkaracak 8. Yargı Paketi bu hafta TBMM'ye geliyor
  10:25 Emeklinin bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye çıkaracak 8. Yargı Paketi bu hafta TBMM'ye geliyor

  Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren düzenleme bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'na geliyor. Emeklinin bayram ikramiyesini yüzde 50 artışla 2 bin liradan 3 bin liraya çıkaracak maddeyi de içeren 8. Yargı Paketi yeni haftada Genel Kurul'da ele alınacak. Yargılama süreçlerine ilişkin yeni düzenlemeler de getirecek teklife göre örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme fiili müstakil bir suç sayılacak.

 • Doğum gününde oyuna girmeye hazırlanan Arda'ya soğuk duş! Ancelotti'nin sözleri de skandal
  10:21 Doğum gününde oyuna girmeye hazırlanan Arda'ya soğuk duş! Ancelotti'nin sözleri de skandal

  LaLiga lideri Real Madrid'in Sevilla'yı ağırladığı maçta Arda Güler büyük bir şanssızlık yaşadı. Ancelotti, Arda Güler'i oyuna almak üzereyken Real Madrid gol atınca deneyimli teknik adam, milli futbolcuyla ilgili kararından vazgeçti. Maç sonu konuyla ilgili bir açıklama yapan tecrübeli teknik adam, "Modric'in golünden önce Arda için planım vardı ama golden sonra fikrimi değiştirdim. Arda bu kararımı anlayacaktır. Anlamazsa da yapacak bir şey yok" dedi.

 • Ünlü Oyuncu Kenneth Mitchell ALS Hastalığına Yenik Düştü
  09:57 Ünlü Oyuncu Kenneth Mitchell ALS Hastalığına Yenik Düştü

  Bir süredir ALS hastalığıyla mücadele eden Star Trek ve Captain Marvel yıldızı Kenneth Mitchell, 49 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 • Emekli müşterilere promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona eriyor
  09:45 Emekli müşterilere promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona eriyor

  Bankaların emekli müşterilerine sunduğu promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona erecek. Emekliler, 10 bin ila 15 bin TL arasında alınabilecek promosyon ödemeleri için süreci yakından takip ediyor. Başvurular bankalar ve e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.


Advertisement