Kırım Tatarları sürgünün 78'inci yılı Eskişehir'de törenle anıldı - Son Dakika

Kırım Tatarları sürgünün 78'inci yılı Eskişehir'de törenle anıldı

18.05.2022 20:04
Kırım Tatarları sürgünün 78'inci yılı Eskişehir'de törenle anıldı

Eskişehir'de, Kırım Tatarları'nın sürgününün 78. yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi.

Eskişehir'de, Kırım Tatarları'nın sürgününün 78. yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi.

Şeker Mahallesi'ndeki Zekeriya Canıgür Parkı'nda gerçekleştirilen anma töreni, saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ve Kırım Milli Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törene Vali Yardımcısı Salih Altun, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan ve Eskişehir'de yaşayan Kırımlılar katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Eskişehir Kırım Türkleri Kültür, Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Ercan Bozkurt, 18 Mayıs 1944 tarihinde Sovyetler Birliği tarafından uygulanan soykırımın ve sürgünün tüm dünya ülkelerince tanınmasını talep ettiklerini söyledi.

Törende konuşma yapan AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan kendisinin göçmen bir ailenin çocuğu olduğunu, Kırım sürgününün farklı yerlerde yaşayan tüm Kırımlıları hala üzmeye devam ettiğini kaydetti.

" Türkiye'nin varlığı, büyüklüğü ve gücü dünya üzerindeki tüm Türkler için de bir güvencedir"

Konuşmasında Türklerin tarih boyunca zulüm ve soykırımla karşılaştığını aktaran Vali Yardımcısı Salih Altun, "Tarih boyunca baktığımızda Türkler devlet kurmuş, devlet yıkmış, düşmanla savaşmış, kendini savunmuş, başka mazlum ve mağdur milletlere el uzatmıştır. Bu aşamada birçok zulümlere de soykırımlara da uğramıştır. Ancak her zaman kendi içinden güçlü devletler kurmayı başarmış bir milletiz. Bugün de ne mutlu bize ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti gibi bölgesinin en güçlü, dünyada söz sahibi bir ülkenin vatandaşıyız. Türkiye'nin varlığı, büyüklüğü ve gücü dünya üzerindeki tüm Türkler için de bir güvencedir, bir garantidir" dedi. - ESKİŞEHİR

YORUMLAR
500
Deniz şehitleri, Karasu'da gerçekleştirilen törenle anıldı Deniz şehitleri, Karasu'da gerçekleştirilen törenle anıldı Prof. Dr. Fuat Sezgin vefatının 4. yılında anıldı Prof. Dr. Fuat Sezgin vefatının 4. yılında anıldı Sivas Olaylarının 29'uncu yılında hayatını kaybedenler anıldı Sivas Olaylarının 29'uncu yılında hayatını kaybedenler anıldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kırım Tatarları sürgünün 78'inci yılı Eskişehir'de törenle anıldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement