Kocaeli 'Sigara İçen Her 5 Kişiden 1'i Koah Hastası' - Son Dakika
Güncel

Kocaeli 'Sigara İçen Her 5 Kişiden 1'i Koah Hastası'

Kocaeli \'Sigara İçen Her 5 Kişiden 1\'i Koah Hastası\'

Dünya Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Günü nedeniyle Kocaeli İl Sağlık Merkezi'nde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

19.11.2014 13:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dünya Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Günü nedeniyle Kocaeli İl Sağlık Merkezi'nde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, sigara içenlerde her 5 kişiden 1 kişinin KOAH hastası olduğunu söyledi.

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü'nde yapılan KOAH ile ilgili bilgilendirme toplantısı Kocaeli İl Sağlık Müdürü Melih Kaştı, Müdür Yardımcısı Mustafa Serkan Senal, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Füsun Yıldız, Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Aysun Şengül, Uzm. Dr. Selim Yüksel katıldı.

'40 YAŞ ÜSTÜ HER 5 KİŞİDEN 1'İ KOAH'

KOAH'ın tehlikeli bir hastalık olduğunu ve sigara içen her 5 kişiden 1'inin KOAH hastası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Füsün Yıldız konuşmasına söyle devam etti

Kasım 2014 bu yıl tüm dünyada ve ülkemizde Dünya KOAH günü olarak belirlenmiştir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir. Bu yüzden günün ana hedefi KOAH ile ilgili farkındalığı arttırmak ve risk faktörü taşıyan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurularını arttırmaktır. Akciğer Hastalığı nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemekte, ülkemizde 40 yaş üstü yetişkinlerde görülme sıklığı yüzde 15- 20 ya da başka bir tanımlama ile her 5 kişiden birinde KOAH olduğu bildirilmektedir. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300- 500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir.

EN ÖNEMLİ NEDEN SİGARA

Hastalığın en önemli nedeninin sigara olduğunu söyleyen Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Aysun Şengül, En önemli neden sigara kullanmak. Ardından mesleki olarak toz, duman ve gazların bulunduğu işyerlerinde çalışma, akciğeri koruyucu bir faktörün (alfa-1 antitripsin) doğuştan eksikliği, hava kirliliği, biyomas (odun, tezek, kök benzeri yakıt) kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği, hava yollarının aşırı duyarlılığı ve sosyal etkenlerdir diye konuştu.

(Tür: Yurt)

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kocaeli 'Sigara İçen Her 5 Kişiden 1'i Koah Hastası' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Arnavutköy'de Kontağı Açık Bırakan Vatandaşın Aracı ve İçindeki 2 Milyon TL'yi Çalan Hırsız Yakalandı
  14:39 Arnavutköy'de Kontağı Açık Bırakan Vatandaşın Aracı ve İçindeki 2 Milyon TL'yi Çalan Hırsız Yakalandı

  Arnavutköy'de bir vatandaşın kontağı açık bıraktığı aracı ve içindeki 2 milyon TL'yi çalan hırsız, polis ekipleri tarafından yakalandı. Hırsızlık anı güvenlik kamerasına yansırken, araç içerisinden 54 bin 650 TL nakit para ele geçirildi. Ercan Giray'a ait olan aracın 1 milyon 950 bin TL'si ise hala bulunamadı.

 • Sakin şehir Göynük'e tatilci akını - Fatih Sultan Mehmed'in hocası Akşemseddin Hz. Türbesi'ne yoğun ilgi
  14:38 Sakin şehir Göynük'e tatilci akını - Fatih Sultan Mehmed'in hocası Akşemseddin Hz. Türbesi'ne yoğun ilgi

  Bolu'nun sakin şehir unvanlı ilçesi Göynük, Ramazan Bayramı'nın son gününde tatilcilerin akınına uğradı. Göynük ilçesine gelen tatilciler yöresel yemekleri tadarak ilçe sokaklarını gezme fırsatı buldu. Özellikle Akşemseddin Hz. Türbesi'ni ziyaret eden ziyaretçiler, bol bol dua edip manevi anlamda huzur buldu. Fatih Sultan Mehmed'in hocası Akşemseddin Hz. Türbesi, 1464 yılında Bolu'nun Göynük ilçesine yaptırıldı ve her hafta yüzlerce ziyaretçi ağırlıyor.

 • Karaman'da çıkan bıçaklı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti
  14:37 Karaman'da çıkan bıçaklı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti

  Karaman'ın Kazımkarabekir ilçesinde meydana gelen olayda, Afganistan uyruklu 2 kişi arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kavgada bir kişi bıçak darbeleriyle hayatını kaybederken, katil zanlısı olay yerinden kaçtı. Jandarma ekipleri, katil zanlısını yakalamak için çalışma başlattı.

 • Adıyaman'da Trafo Yangını Kontrol Altına Alındı
  14:37 Adıyaman'da Trafo Yangını Kontrol Altına Alındı

  Adıyaman merkez Kayalık Mahallesi'nde bulunan bir trafoda çıkan yangın kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü. Olayda ölen veya yaralanan olmazken, trafoda maddi hasar meydana geldi. Soruşturma devam ediyor.

 • İran'da İsrail'e düzenlenen hava saldırısı sonrası iç hat uçuşları iptal edildi
  14:36 İran'da İsrail'e düzenlenen hava saldırısı sonrası iç hat uçuşları iptal edildi

  İran, dün gece İsrail'e gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından iç hat uçuşlarını pazartesi gününe kadar iptal etti. Saldırının, İsrail'in Şam'daki İran Konsolosluğu'na düzenlediği saldırıya misilleme olduğu belirtildi. Mihrabad Havalimanı'ndan yapılan açıklamada, tüm uçuşların yarın sabah 06.00'ya kadar iptal edildiği duyuruldu.


Advertisement