Kolon Kanserinde Erken Teşhisin En Büyük Yardımcısı; Kolonoskopi - Son Dakika
Güncel

Kolon Kanserinde Erken Teşhisin En Büyük Yardımcısı; Kolonoskopi

Kolon Kanserinde Erken Teşhisin En Büyük Yardımcısı; Kolonoskopi

Hayatımızda giderek daha fazla yer tutmaya başlayan ve adını daha sık duymaya başladığımız hastalıkların başında 'kanser' geliyor.

04.01.2012 09:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hayatımızda giderek daha fazla yer tutmaya başlayan ve adını daha sık duymaya başladığımız hastalıkların başında 'kanser' geliyor. Görülme sıklığı bakımından dünyada 3. sırada yer alan kolon kanseri ise kolonoskopi yöntemiyle erken teşhis edildiğinde tedavisi de çabuk oluyor.

Özellikle erken teşhis edildiğinde tedavisi de o kadar çabuk ilerleyen kolon kanserinin teşhisinde en önemli araçlardan biri olan kolonoskopiyle ilgili merak edilenleri Hisar Intercontinental Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Güçlü açıkladı.

KOLON KANSERİ NEDİR?

Kolon Kanseri, kolon adı verilen kalın bağırsakta gelişen poliplerin neden olduğu kanser türüdür. Özellikle batı ülkelerinde daha sık rastlanan kolon kanseri görülme sıklığı bakımından dünyada 3. sırada yer alır. Nedeni kesin olarak bilinmeyen kolon kanserinin oluşumunda çevresel ve genetik faktörler söz konusudur. Kolon kanseri kolon da gelişen polip zemininden kaynaklanabildiği gibi iç yüzeyi oluşturan mukozadan da gelişimi olabilir.

KOLONOSKOPİ NEDİR? NE İŞE YARAR?

Kolonoskopi gastroskopide kullanılan alette olduğu gibi (mide incelemesi) önünde ışıklı, elektronik bir kamera ile kalın barsakların anüsten, makattan kalın bağırsak ve ince bağırsaklara kadar monitör ekranında görülerek incelenmesi işlemidir. İşlem sırasında karında basınç hissi, gaz ve kramp ağrıları görülebildiğinden, işlemden önce hastaya sakinleştirici ve ağrı azaltıcı ilaçlar uygulanır. Kolonoskopik inceleme ince bağırsakların, kalın bağırsakla birleştiği yere kadar olan ortalama 100-150 cm.uzunluğundaki kalın bağırsağı, ortalama 15-45 dakika içinde incelemektir.

Kolonoskopi işleminden önce, bağırsakların temizlenmesi için doktorun reçete ettiği ilaç ve tavsiyeleri, hastaların dikkatle uygulaması gerekiyor.

İşlem sırasında, kalın bağırsaklardaki polip, kanser, divertikül, iltihabi hastalıklar (Ülseratif Kolit, Crohn hastalığı vs.) kolaylıkla tespit edilebilir. Gerektiğinde doku numuneleri alınarak ve biyopsi yapılır. Alt sindirim sistemi kanamalarında kanama yeri görülerek, Polipektomi, İnjeksiyon skleroterapisi, Bipolar ısı probu gibi gerekli tedavi işlemleri uygulanabilir.

Kalın bağırsakta yani kolondaki polipler (et benleri), kanser öncesi lezyonlar olduğu için çok önemlidir. Kolon kanserlerinin yüzde 95'i poliplerden gelişmektedir. Poliplerin cinsine göre bu gelişim yıllar içinde olur. Kolonoskopi işleminde hasta uyurken bu polipler görülerek aynı anda bir kapan ile alınır. Kolon polipleri kanser öncüsü yapılar olduğu için işlem sırasında görülen polipler, elektrokoterle yakılarak bağırsaklardan çıkarılır ve inceleme için patoloji laboratuarına gönderilir. Bu şekildeolası bir kanser önlendiği gibi potansiyel hastalıkların da ne sıklıkta takip edilmesi gerektiğine karar verilir. İşlem sonrasında hasta 30-60 dakika yatarak dinlendirildikten sonra taburcu edilir. İşlem sırasında hafif gaz ağrıları ve kramplar hissedilebilir. Fakat gazın atılması ile hastalar hemen rahatlarlar. İşlem sonrası doktorun herhangi bir kısıtlaması yok ise gıda alımına hemen başlanabilir.

Kolon Kanserinin Taranmasında ve Önlenmesindeki Gelişmeler Kolon kanseri gelişimi önlenebilir bir hastalıktır. Kuramsal olarak tüm kanserler polip denilen (et benleri) iyi huylu haberci lezyonlardan gelişirler. Günümüzde hastalıktan ölme riskini azaltmada kullanılan en etkili yöntem kolonoskopik tarama ve bu tarama sırasında saptanan poliplerin çıkarılmasıdır. Yaşam tarzının ve diyet alışkanlıklarının da kolon kanseri riski üzerinde etkisi vardır. Diyet, egzersiz, alkol tüketimi, tütün kullanımı, ağrı kesiciler ve vitamin alımı gibi risk faktörlerinindeğiştirilmesi kolon kanserinin önlenmesi için önemlidir.

KOLONOSKOPİDE OLASI YAN ETKİLER NELERDİR?

Tanısal amaçlı kolonoskopilerde yan etki çok nadirdir. Geçici şişkinlik ve gaz sancısı, barsak mukoza ve yapısında zedelenme çok nadir görülür. Sakinleştirici ve ağrı kesici alerjilerine karşı duyarlı ve uyanık olunmalı. Uzun bir süre geçse bile kanlı dışkılamalarda mutlaka doktora haber verilmelidir.

İşlemin uygun yapılabilmesi için bir gün önceden, öğleden itibaren katı gıdalar kesilir, onun yerine sulu gıdalar tercih edilir. İşleme gelmeden önceki gün akşamı sulu kahvaltı sonrası (tanesiz çorba, komposto, et suyu) doktorun reçete ettiği ishal yapıcı laksatif ilaç usulüne uygun kullanılır. İşlemden önce kullanılan ilaçlar aspirin, ağrı kesici ilaçlar, kalp ilaçları, pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar insülin kullanımı gibi durumlarda hastaların mutlaka doktorunu haberdar ederek tavsiyelerine uygunhareket etmeleri gerekiyor. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kolon Kanserinde Erken Teşhisin En Büyük Yardımcısı; Kolonoskopi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • ABD'de 320 kilometrelik yeraltı tünellerinde yaşayan
  13:50 ABD'de 320 kilometrelik yeraltı tünellerinde yaşayan "köstebek insanlar"ın gizli yaşamı ifşa oldu

  ABD'de gece kulüpleri ve kumarhaneleriyle ünlü Las Vegas'ın altındaki labirentlerde yaşayan 2000 kişinin gizli yaşamı gözler önüne serildi. Yaklaşık 320 kilometre uzunluğundaki tünellerde yaşayan ve kendilerine "Köstebek İnsanlar" adını veren insanların bir kısmının akli dengesinin yerinde olmadığı ve bir kısmının da uyuşturucu bağımlısı olduğu öğrenildi.

 • 12:35 "Çiller'in Kurum'a desteği rantsal" diyen Dündar yaşadıklarını anlattı: O dönem öldürülmem istendi

  Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum'a verdiği destek sonrası "rant" iddiaları ortaya atılan eski Başbakan Tansu Çiller'le ilgili bir açıklama da gazeteci Uğur Dündar'dan geldi. Eşi Özer Çiller'in Antalya'da bir hazine arazisine 5 yıldızlı otel kondurmasına ilişkin yaptığı haberler sonrası o dönem ölüm tehditleri aldığını belirten Dündar, "Bizi karadan ve havadan takip edip evime nasıl gidilir, camlar kurşun geçiriyor mu diye hedef gösterdiler. Korku filmlerinde bile böylesi yaşanmamıştır" dedi.

 • Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu
  11:44 Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu

  Limak Filarmoni Orkestrası, İstanbul'da Zorlu PSM'de düzenlenen geleneksel yeni yıl konserlerinin ilkini gerçekleştirdi. Konserde, dünyaca ünlü tenorlar Murat Karahan, Ramon Vargas ve Rame Lahaj da sahne aldı ve izleyicilere müzik ziyafeti yaşattı.

 • Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı
  11:27 Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in son dönemde ağır eleştirilerde bulunduğu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. 2023 Kasım ayında görevden alınan Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı. İde şarkıyı "5 yıllık şahitliğimin ürünüdür bu şarkı" sözleriyle paylaştı.

 • 30 yıldır pes etmiyor! Bu kez hem muhtarlık hem de başkanlık için aday oldu
  11:16 30 yıldır pes etmiyor! Bu kez hem muhtarlık hem de başkanlık için aday oldu

  Sandıklı ilçesinde yaşayan Menderes Koçak, önümüzdeki seçimlerde köy muhtarlığı ve belediye başkanlığına aday oldu. Koçak, 1994 yılından bu yana 19 kez adaylık deneyimi yaşadığını ve bu seçimde liste başı olduğunu iddia etti. Elektrikli bisikletiyle seçim çalışmalarını yürüten Koçak, her iki görevi de kazanması durumunda belediye başkanlığını tercih edeceğini belirtti.

 • Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok
  10:56 Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok

  Alparslan Türkeş'in kızı ve İYİ Parti Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş partisi tarafından Adana Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak ilan edilirken, gelişme ülkü ocaklarını kızdırdı. Türkeş'in "Adana'nın hakkı daha fazlası" yazılı pankartının yanına kendi pankartlarını asan Adana Ülkü Ocakları, "Adana'da ihanete geçit yok" ifadesini kullandı. Ülkü ocaklarının "İhanet" kelimesini çevreleyen ok işaretiyle Ayyüce Türkeş'i göstermeleri dikkatlerden kaçmadı.

 • Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı
  10:33 Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri, genelev binası içinde 3 kadın cesedi buldu. Kadınların cansız bedenlerinde kesikler ve bıçak yaraları tespit eden polis olayla ilgili olarak 27 yaşındaki bir Afgan şüpheliyi gözaltına aldı. Saldırganın yerel medyaya son müşteri olarak geneleve girmek istediğini geri çevrilmesi üzerine gururu incindiği için böyle bir katliam yaptığını söylediği öğrenildi.

 • Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!
  10:12 Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Saliha Gizem Yıldızhan'ı iple boğarak öldüren Fırat Yıldızhan, savcılık ifadesinde suçunu itiraf etti. Yıldızhan, eşinin direnmesi üzerine boğazını hareketsiz kalana kadar sıktığını ve ölmesini istediği için hastaneye götürmediğini söyledi. Cesedi kardeşiyle birlikte gömen şahıslar tutuklandı.

 • Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi
  10:00 Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde bir evde çıkan yangında, evde tek başına kalan genç kız hayatını kaybetti. Yangın sırasında apartman sakinleri tahliye edildi ve itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.


Advertisement