Kosova Kurtuluş Ordusu eski komutanı Salih Mustafa'dan Kosova Mahkemesi'ne "Nazi" suçlaması - Son Dakika
BBC

Kosova Kurtuluş Ordusu eski komutanı Salih Mustafa'dan Kosova Mahkemesi'ne "Nazi" suçlaması

15.09.2021 21:15
Kosova Kurtuluş Ordusu eski komutanı Salih Mustafa'dan Kosova Mahkemesi'ne

Sırbistan'a karşı verilen bağımsızlık mücadelesinde etkin rol oynayan Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) eski komutanlarından Salih Mustafa, Lahey'deki yargılaması sırasında Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesi'ni "Gestapo'ya" benzetti.

Sırbistan'a karşı verilen bağımsızlık mücadelesinde etkin rol oynayan Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) eski komutanlarından Salih Mustafa'nın yargılamasına Lahey'deki özel mahkemede başlandı.

Mustafa, Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesi'ni, Nazilerin gizli polis teşkilatı Gestapo'ya benzeterek suçsuz olduğunu savundu.

Avrupa Konseyi kararı ile UÇK savaşçılarının 'organ ticareti yaptığı, Sırplara ve diğer etnik Arnavutlara yönelik cinayet, işkence ve kötü muamelede bulunduğu' iddialarını araştırmak amacıyla kurulan Kosova Özel Mahkemesi'ne çıkan ilk isim, Salih Mustafa oldu.

Geçen yıl tutuklanarak Lahey'deki gözaltı merkezine sevk edilen eski UÇK komutanı, kırmızı bir tişörtle geldiği mahkeme salonunda sık sık kalemle oynadı ve mahkeme heyetini, sandalyesinde sallanarak dinledi.

Çarşamba günkü duruşmanın başında Salih Mustafa hakkındaki suçlamalar yüzüne okundu. Eski UÇK komutanı, başkent Priştine'nin doğusundaki Zllash kasabasında bulunan cezaevinde Nisan 1999'da savaş suçu işlemekle itham ediliyor.

Savcıların Mustafa'ya yönelttiği suçlamalar arasında keyfi gözaltı, zalimane muamele, en az 6 kişiye işkence ve cinayet de bulunuyor.

İddianamede, Mustafa ve adamlarının UÇK yanlısı olmayan diğer Arnavutlara, Sırplarla işbirliği yaptıkları gerekçesiyle gaddarca davranarak işkence yaptıkları belirtildi.

Savcı Jack Smith, Salih Mustafa'nın işkencelere bizzat katıldığını vurgulayarak "Bu insanlar Kosova'nın düşmanı değildi. Casus değillerdi. Tek suçları UÇK liderlerinden farklı düşünüyor olmalarıydı" diye konuştu.

Savcı, eski Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi'nin de sanıkları arasında olduğu mahkemeyi, bir dönüm noktası olarak tanımladı.

Salih Mustafa, hakkındaki suçlamaları reddederek suçsuz olduğunu savundu. Mahkemeye Nazi suçlamasında bulunan 49 yaşındaki Mustafa, "Bu Gestapo bürosunun bana yönelttiği hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

Kosova Özel Mahkemesi, Salih Mustafa ve ekibinin işlediği iddia edilen suçlarla ilgili olarak dokuz kişinin "mağdur" sıfatıyla duruşmaya katılmasına izin verdi.

İddianamede yer alan suçlamalar nedeniyle zarar gören kişilerin, mağdur sıfatıyla yargılamaya katılmak için hala başvuru hakkı bulunuyor.

Mahkeme, mağdur ve tanıkları gelecek hafta dinlemeye başlayacak. Eylül ve Ekim ayları içinde 16 tanık mahkemeye ifade verecek.

Kosova'da 1998-2000 yılları arasında işlendiği belirtilen savaş ve insanlığa karşı suçları araştırmak üzere kurulan mahkemede, Haşim Taçi'nin yanı sıra eski Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli, eski Kosova Kurtuluş Ordusu yöneticilerinden Recep Selimi'nin de aralarında bulunduğu zanlılar hakim karşısına çıkacak.

Kosovalı Arnavutların, UÇK önderliğinde Sırplara karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinde, yaklaşık 13 bin kişi hayatını kaybetti.

Kosova Kurtuluş Ordusu eski komutanı Salih Mustafa'dan Kosova Mahkemesi'ne Nazi suçlaması

Son Dakika Dünya Kosova Kurtuluş Ordusu eski komutanı Salih Mustafa'dan Kosova Mahkemesi'ne 'Nazi' suçlaması - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR
500

Son Dakika

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Lazio maçında Kerem Aktürkoğlu'na görevler verdi 14:05 Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Lazio maçında Kerem Aktürkoğlu'na görevler verdi Kız arkadaşının evini taşladı, polisler yakalayınca Atatürk'e hakaretten tutuklandı 13:58 Kız arkadaşının evini taşladı, polisler yakalayınca Atatürk'e hakaretten tutuklandı Avustralya'nın 13:54 Avustralya'nın "Yüzyılın anlaşması" olarak anılan denizaltı alımı anlaşmasını iptal etmesine Fransa'dan tepki: Gerçekten sırtımızdan vurulduk
Son Dakika! Bakan Koca, vaka yoğunluğu en çok artan 10 ili paylaştı: Bu şehirlerden birindeyseniz, şimdi daha da dikkatli olmalısınız 13:49 Son Dakika! Bakan Koca, vaka yoğunluğu en çok artan 10 ili paylaştı: Bu şehirlerden birindeyseniz, şimdi daha da dikkatli olmalısınız 6 kurşunla kocası tarafından yaralanan 22 yaşındaki Kadriye, yatağa mahkum kaldı 12:30 6 kurşunla kocası tarafından yaralanan 22 yaşındaki Kadriye, yatağa mahkum kaldı Gelecek Partisi Antalya Konyaaltı Kadın Kolları Başkanı Hilal Oktay Başaslan ve ailesi palalı saldırıya uğradı 12:09 Gelecek Partisi Antalya Konyaaltı Kadın Kolları Başkanı Hilal Oktay Başaslan ve ailesi palalı saldırıya uğradı
21 yıllık eşini terk eden kadın, teyzesinin oğluna kaçtı! Savunmasında ise pişman olmadığı söyledi 11:54 21 yıllık eşini terk eden kadın, teyzesinin oğluna kaçtı! Savunmasında ise pişman olmadığı söyledi Selçuk Bayraktar, yıllar önce başından geçen anıyı paylaştı! İHA projesi için yanına gittiği siyasi, tercümanlık teklif etmiş 11:48 Selçuk Bayraktar, yıllar önce başından geçen anıyı paylaştı! İHA projesi için yanına gittiği siyasi, tercümanlık teklif etmiş
Advertisement