Son dakika Priştine haberleri, Priştine son dakika, son dakika Priştine

Son Dakika Priştine Haberleri

 • Kosova'nın tek Türk belediyesi Mamuşa'da Berat Kandili kutlandı
  00:03 Kosova'nın tek Türk belediyesi Mamuşa'da Berat Kandili kutlandı

  Kosova'nın Mamuşa belediyesinde düzenlenen Berat Kandili programında Kur'an-ı Kerim okundu, namaz kılındı ve dua edildi. Programa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç ve Türkiye'nin Prizren Başkonsolosu Celal Doğan da katıldı.

 • Priştine'de Türk Kültüründe Tekkelerin Yeri ve Önemi Konulu Söyleşi Düzenlendi
  22 Şub Priştine'de Türk Kültüründe Tekkelerin Yeri ve Önemi Konulu Söyleşi Düzenlendi

  Hasan Priştina Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü (YEE) işbirliğinde Priştine'de 'Türk Kültüründe Tekkelerin Yeri ve Önemi' konulu bir söyleşi düzenlendi. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşğın'ın konuşmacı olarak yer aldığı söyleşide, Balkanlar'da var olan Türklerin felsefi, düşünsel ve kavramsal arka planı ele alındı ve Sarı Saltuk'un tekke etrafındaki varlığının Balkanlar'a ve dünya insanlığına sağladığı düşünce ve sosyokültürel karşılığı tartışıldı.

 • TİKA, Kosova'da arıcılara eğitim verdi
  22 Şub TİKA, Kosova'da arıcılara eğitim verdi

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova'nın başkenti Priştine'deki arıcılara yönelik düzenlenen 3 günlük 'Arı Yetiştiriciliği ve Hastalık Zararlıları ile Mücadele Eğitimi' tamamlandı. Eğitim vesilesiyle düzenlenen sertifika törenine TİKA Priştine Koordinatörü Fulya Aslan, Kosova Arıcılar Birliği Başkanı Süleyman Zogyani ve Priştine Belediyesi Kırsal Kalkınma Müdürü Donyeta Draguşa katıldı. TİKA Koordinatörü Aslan, Kosovalı arıcıların eğitime yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, amaçlarının fırsatlardan daha iyi yararlanılmasını sağlamak ve bal üretim miktarını artırmak olduğunu ifade etti. Eğitimlerin ileriki günlerde Kosova'nın İpek bölgesindeki arıcılara da verileceği aktarıldı.

 • Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal, Kosova Devlet Arşivleri Ajansını ziyaret etti
  20 Şub Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal, Kosova Devlet Arşivleri Ajansını ziyaret etti

  Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal, Kosova Devlet Arşivleri Ajansını ziyaretinde restorasyon ve dijitalleşme alanlarında tecrübelerini paylaşacaklarını söyledi. Türkiye'nin Osmanlı arşivinin önemine değinen Ünal, iki ülke arasında ortak faaliyetler ve tecrübe paylaşımı yapacaklarını belirtti. Kosova'nın arşivlere daha fazla önem vermesi gerektiğini vurgulayan ASHAK Müdürü Bislimi, Türkiye'nin desteğini talep etti.

 • Kosova Uluslararası Maarif Okulları Bağımsızlık Yıl Dönümünü Kutladı
  18 Şub Kosova Uluslararası Maarif Okulları Bağımsızlık Yıl Dönümünü Kutladı

  Kosova Uluslararası Maarif Okulları, ülkenin 16. bağımsızlık yıl dönümü dolayısıyla özel bir program düzenledi. Programda öğrenciler tarafından şiir, resital ve halk dansları performansları sergilendi. Türkiye Maarif Vakfı Kosova Temsilcisi Mehmet Nedim Aslan, yaptığı konuşmada Türkiye'nin Kosova'yı tanıyan ilk ülke olduğunu belirtti ve iki ülkenin gelecekteki işbirliğini vurguladı. Kosova'nın genç ve dinamik halkının yakın gelecekte daha güçlü olacağına inandığını sözlerine ekledi.

 • Kosova Bağımsızlığının 16. Yıl Dönümü Kutlanıyor
  17 Şub Kosova Bağımsızlığının 16. Yıl Dönümü Kutlanıyor

  Sırbistan'dan 17 Şubat 2008'de ayrılan Kosova, bağımsızlığının 16. yıl dönümünü kutluyor. Kosova'da düzenlenen resmi törenler ve etkinliklerle bağımsızlık günü coşkuyla kutlanıyor. Kosova Türk Sanatçılar Derneği'nin davetlisi olarak Prizren'e gelen Samsun Güzel Sanatlar Merkezi Derneği korosu da bağımsızlık konseri düzenledi.

 • Priştine'de İsrail'in Refah kentine yönelik saldırıları protesto edildi
  15 Şub Priştine'de İsrail'in Refah kentine yönelik saldırıları protesto edildi

  Kosova'nın başkenti Priştine'de, İsrail'in Refah kentine yönelik saldırıları protesto edildi. Göstericiler, Filistin bayraklarıyla bir araya gelerek, Gazze'deki soykırımı durdurma çağrısı yaptı. Feminist Düşünce ve Eylem Kolektifi tarafından organize edilen gösteride, İsrail'in Filistin'e yönelik soykırımı kınandı ve toplumsal ilgisizliğin normalleştirilmemesi gerektiği vurgulandı. Gösteri olaysız bir şekilde sona erdi.

 • KosovaPress Haber Ajansı 25. Kuruluş Yıl Dönümünde Konferans Düzenledi
  08 Şub KosovaPress Haber Ajansı 25. Kuruluş Yıl Dönümünde Konferans Düzenledi

  Kosova Savaşı sırasında kurulan KosovaPress Haber Ajansı, 25. kuruluş yıl dönümünde 'İfade Özgürlüğünün Sınırı' konulu bir konferans düzenledi. Konferansa, ajansın üst yöneticisi, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı ve diğer haber ajanslarının temsilcileri katıldı. Konferansta, dezenformasyon, teknolojik gelişmeler, gazetecilere yönelik güvenlik riskleri ve haber ajanslarının mali sürdürülebilirliği gibi konular ele alındı.

 • Almanya Savunma Bakanı Kosova'da
  05 Şub Almanya Savunma Bakanı Kosova'da

  Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, resmi ziyaret kapsamında Kosova'ya gelerek Cumhurbaşkanı Vyosa Osmani ile bir araya geldi. Görüşmede Osmani, Almanya'dan Kosova'nın AB ve NATO üyeliğine destek istedi. Pistorius ise NATO'nun KFOR'un Kosova'daki istikrar ve güvenliğin garantörü olmaya devam edeceğini ve baharda ilave birlikler konuşlandırılacağını belirtti.

 • Almanya Savunma Bakanı Kosova'da Cumhurbaşkanı Osmani ile görüştü
  05 Şub Almanya Savunma Bakanı Kosova'da Cumhurbaşkanı Osmani ile görüştü

  Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, resmi ziyaret kapsamında Kosova'ya gelerek Cumhurbaşkanı Vyosa Osmani ile bir araya geldi. Görüşmede Osmani, Almanya'dan Kosova'nın AB ve NATO üyeliğine destek istedi. Pistorius ise NATO'nun Kosova'daki istikrar ve güvenliğin garantörü olmaya devam edeceğini ve baharda KFOR bünyesinde görevli askerlere ilave birlikler konuşlandırılacağını belirtti.

 • Kosova'da avro kullanımı zorunlu hale geldi, Sırplar endişeli
  01 Şub Kosova'da avro kullanımı zorunlu hale geldi, Sırplar endişeli

  Kosova Merkez Bankası'nın (BQK) yönetmeliğiyle, Kosova'da nakit ödemelerde sadece avronun kullanılması zorunlu hale geldi. Bu durum, özellikle Sırpların yaşadığı bölgelerde endişe yaratıyor. Sırplar, Sırp dinarının hala geçerli olduğunu düşünse de, bazı işletmeler avro yanında dinarla da satış yapmaya devam ediyor. Kosova hükümeti ise cezai tedbirler yerine bilgilendirme çalışmalarına odaklanacağını açıkladı.

 • Kosova, Sırp dinarının kullanımını yasaklayacak
  31 Oca Kosova, Sırp dinarının kullanımını yasaklayacak

  Kosovalı liderler, 1 Şubat'tan itibaren yürürlüğe girecek ve ülkede nakit işlemlerde Sırp dinarının kullanımını yasaklayacak yönetmeliğin uygulanacağını açıkladı. Kosova Cumhurbaşkanı ve Başbakanı, kararın tam olarak uygulanması için müttefik ülkelerin desteğine ihtiyaç olduğunu belirtti. Batılı ülkeler ise yönetmeliğin askıya alınması çağrısında bulundu.

 • AB Temsilcisi: Kosova ile Sırbistan arasında ilişkilerde az ilerleme kaydedildi
  30 Oca AB Temsilcisi: Kosova ile Sırbistan arasında ilişkilerde az ilerleme kaydedildi

  AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecinde çok az ilerleme kaydedildiğini belirtti. Lajcak, Kosova'da Cumhurbaşkanı Osmani ve Başbakan Kurti ile görüştü. Lajcak, geçen yıl elde edilen enerji anlaşması ve araç plakalarının tanınması gibi önemli sonuçlara rağmen ilişkilerde büyük resimde çok az ilerleme olduğunu ifade etti. Ayrıca, Kosova Merkez Bankası'nın avroyu tek para birimi olarak kabul eden yönetmeliği de ele aldıklarını belirtti.

 • Kosova, İsrail ile vizesiz seyahat anlaşması imzalayacak
  29 Oca Kosova, İsrail ile vizesiz seyahat anlaşması imzalayacak

  Kosova Cumhurbaşkanlığı, İsrail ile vatandaşlarının vizesiz seyahatini sağlayacak anlaşmanın imzalanması konusunda mutabık kaldıklarını duyurdu. İki ülke arasında imzalanması beklenen anlaşmaların ele alındığı görüşmede, İsrail Büyükelçisi Cumhurbaşkanı Osmani'yi vize muafiyeti anlaşmasının imzalanması konusunda bilgilendirdi. Kosova vatandaşlarının İsrail'e turistik amaçlı vizesiz seyahat edebilmesini sağlayacak anlaşmanın imzalanmasıyla ilgili işlemler devam edecek.

 • Çekya, Kosova'nın Avrupa örgütlerine üyeliğine destek veriyor
  24 Oca Çekya, Kosova'nın Avrupa örgütlerine üyeliğine destek veriyor

  Çekya Avrupa İşleri Bakanı Martin Dvorak, Kosova'nın Avrupa Konseyi dahil olmak üzere uluslararası örgütlere üyeliğine devam eden desteğini teyit etti. Dvorak, Kosova'nın Avrupa entegrasyonu yolunda başarılı olacağına inandığını ve desteklerinin devam edeceğini belirtti. Kosova-Sırbistan diyalog sürecinin AB entegrasyonundan ayrı tutulması gerektiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Bislimi ise AB'nin Kosova'ya uyguladığı cezai tedbirlerin kaldırılmasının gerekliliğini dile getirdi.

 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 'Rumeli'den Göç' temalı resim sergisinin açılışına katıldı
  22 Oca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 'Rumeli'den Göç' temalı resim sergisinin açılışına katıldı

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası'nın desteği ile Kosova Rumeli Kültür Sanat ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen 'Rumeli'den Göç' temalı resim sergisinin açılışına katıldı. Soyer, Balkan Türklerinden birisi olduğunu hatırlatarak, siyasi görüşlerin ötesinde birleştirici bir bağ olduğunu vurguladı.

 • NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü Komutanı: Her türlü tehdide yanıt vermeye hazırız
  22 Oca NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü Komutanı: Her türlü tehdide yanıt vermeye hazırız

  NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü (KFOR) Komutanı Özkan Ulutaş, Kosova'da yaşayan insanların kalıcı barış ve güvenlik içinde yaşamayı arzuladığını belirterek, KFOR'un Kosova'da yaşayan tüm insanların yararına emniyetli ve güvenli bir ortam sağlamak için çalıştığını söyledi. Ulutaş, ayrıca Belgrad-Priştine Diyaloğu'nu desteklemeye devam edeceklerini ve her türlü tehdide yanıt vermeye hazır olduklarını vurguladı. Türkiye'nin KFOR misyonuna ve bölgedeki istikrara yönelik uzun süredir devam eden desteğinin bir göstergesi olarak görevlendirilmenin kendisi için bir onur olduğunu belirtti.

 • Gençlerbirliği'nin efsane başkanı İlhan Cavcav vefatının 7. yılında anılıyor
  21 Oca Gençlerbirliği'nin efsane başkanı İlhan Cavcav vefatının 7. yılında anılıyor

  Türkiye futbol tarihinde iz bırakan İlhan Cavcav, transferler, teknik direktör değişiklikleri ve altyapıya verdiği önemle tanındı. 37 yıl boyunca Gençlerbirliği'nin başkanlığını yapan Cavcav, Türk futboluna yön veren isimlerden biri oldu. Ancak son yıllarda kulüp ekonomik ve sportif açıdan zor günler geçiriyor.

 • Priştine'de şiddetli rüzgar nedeniyle belediye binasının çatısı uçtu, 1 kişi yaralandı
  18 Oca Priştine'de şiddetli rüzgar nedeniyle belediye binasının çatısı uçtu, 1 kişi yaralandı

  Kosova'nın başkenti Priştine'de şiddetli rüzgar nedeniyle Arberia semtinde bulunan belediye binasının çatısı uçtu. Olayda 1 kişi yaralandı ve park halindeki birçok araçta hasar meydana geldi. Yaralı, hayati tehlikesi olmadığı belirtilerek hastaneye kaldırıldı. Priştine Belediye Başkanı Perparim Rama, çatının uçmasına ilişkin araştırma yapıldığını duyurdu.

 • Arnavutluk Bakanı, Sırbistan'ın Kosova sınırına asker göndermesini eleştirdi
  16 Oca Arnavutluk Bakanı, Sırbistan'ın Kosova sınırına asker göndermesini eleştirdi

  Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı İgli Hasani, Sırbistan'ın Kosova sınırına asker göndermesini 'gülünç' olarak nitelendirerek, bundan vazgeçmesi çağrısında bulundu. Hasani, Arnavutluk'un NATO üyesi olduğunu ve Kosova'nın bütünlüğünün ve egemenliğinin en büyük garantisinin NATO olduğunu belirtti. Arnavutluk ve Kosova bakanları, bölgedeki güvenlik ve istikrarın tehdit altında olduğunu vurgulayarak işbirliği yapacaklarını ifade etti.

 • Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı 2 kişi Kosova'da yakalandı
  09 Oca Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı 2 kişi Kosova'da yakalandı

  Türkiye'nin Interpol aracılığıyla aradığı iki kişi Kosova'da gözaltına alındı. Uyuşturucu kaçakçılığı ve soygun suçlarından aranan ve haklarında kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahısların, Türkiye'ye iade edilmesi bekleniyor.

 • İngiltere, Kosova'nın bağımsızlığının destekçisi olduğunu söyledi
  04 Oca İngiltere, Kosova'nın bağımsızlığının destekçisi olduğunu söyledi

  İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Kosova'nın bağımsızlığını desteklediklerini belirtti. Cameron, Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz ile görüşme yaparak ülkenin güvenliği, ekonomisi ve yolsuzlukla mücadele konularını ele aldı. Cameron, Kosova'nın bağımsızlığı ve egemenliğinin tanınma hakkını desteklediklerini vurguladı. Gervalla-Schwarz ise İngiltere'nin Kosova'ya verdiği destekler için teşekkür ederek ülkenin NATO'daki Barış Gücüne ilave birlikler göndermesini önemli bir sinyal olarak değerlendirdi.

 • Kosova Vatandaşları Şengen Bölgesi'ne Vizesiz Seyahat Hakkını Elde Etti
  01 Oca Kosova Vatandaşları Şengen Bölgesi'ne Vizesiz Seyahat Hakkını Elde Etti

  Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz, Kosova vatandaşlarının Şengen Bölgesi'ne vizesiz seyahat hakkını elde etmeleriyle birlikte Priştine'deki havalimanından Viyana'ya seyahat eden yolcuları uğurladı. Başbakan Kurti, vizesiz seyahat imkanının Kosova'ya yapılan bir haksızlığın ortadan kaldırılması anlamına geldiğini belirtirken, Gervalla-Schwarz da artık gereksiz bürokrasi olmadan aile üyelerini ziyaret etme ve işletmelerin faaliyet alanlarını genişletme fırsatına sahip olacaklarını ifade etti. Kosovalılar, bugünden itibaren Şengen Bölgesi'ne 180 günlük süre içinde 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilecekler.

 • Balkan Ülkeleri Yeni Yıla Konserler ve Havai Fişek Gösterileriyle Girdi
  01 Oca Balkan Ülkeleri Yeni Yıla Konserler ve Havai Fişek Gösterileriyle Girdi

  Bosna Hersek, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Kosova, yeni yıla konserler ve havai fişek gösterileriyle girdi. Saraybosna'da 15 binden fazla turist konserlerle karşılandı. Belgrad'da gece yarısına kadar konserler eşliğinde eğlendi. Üsküp'te yerel sanatçılar sahne aldı. Tiran'da geleneksel kutlamalar düzenlendi. Priştine'de binlerce kişi konserlerle eğlendi.

 • Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi: Kosova-Sırbistan Sorunu Diyalog Yoluyla Çözülebilir
  28 Ara Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi: Kosova-Sırbistan Sorunu Diyalog Yoluyla Çözülebilir

  Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Kosova-Sırbistan arasındaki gerilimlerle ilgili, "Bu sorunun askeri bir çözümü yok ancak diyalog yoluyla çözüme kavuşturulabilir.

 • Priştine'de İslam Bilim Tarihi Paneli Gerçekleştirildi
  27 Ara Priştine'de İslam Bilim Tarihi Paneli Gerçekleştirildi

  Kosova'nın başkenti Priştine'de Uluslararası Universum Koleji, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve Kırıkkale Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen panelde, Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı üyeleri sunum yaptı. Necmeddin Bilal Erdoğan'a 'Küresel Liderlik' ödülü takdim edildi ve iki üniversite ile vakıf arasında mutabakat zaptı imzalandı.

 • İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un doğumunun 150. yılı Kosova'da anıldı
  23 Ara İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un doğumunun 150. yılı Kosova'da anıldı

  İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un doğumunun 150. yılı Kosova'da düzenlenen etkinliklerle anıldı. Panel ve diğer etkinliklere Türkiye ve Kosova'dan katılım oldu.

 • Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev: Kosova'yı geri planda bırakmayız
  22 Ara Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev: Kosova'yı geri planda bırakmayız

  Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa-Atlantik entegrasyonundan bahsederken Kosova'yı özellikle güvenlik alanında geri planda bırakmayı göze alamayız dedi. Radev, Kosova'nın Avrupa Konseyine en hızlı şekilde dahil edilmesi için katkı sağlayacaklarını vurguladı.

 • NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü'nden robotik kodlama sınıfı açılışı
  21 Ara NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü'nden robotik kodlama sınıfı açılışı

  NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü bünyesinde görev yapan Türk Temsil Heyeti Başkanlığı tarafından Priştine'deki Elena Gjika İlkokulu'nda robotik kodlama sınıfı açıldı. Törene Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve diğer yetkililer katıldı. Elena Gjika İlkokulu, Türk Temsil Heyeti Başkanlığı tarafından oluşturulan robotik kodlama sınıfına sahip ilk devlet okulu oldu.

 • Kosova'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümü kutlandı
  19 Ara Kosova'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümü kutlandı

  Kosova'nın başkenti Priştine'de düzenlenen 'Dostluk Konseri'nde Türk ve Kosovalı sanatçılar bir araya geldi. Konserde, Priştine, İpek ve Prizren şehirlerinden kadın koroları Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça şarkılar seslendirdi. Konserin ardından toplu hatıra fotoğrafı çekildi ve ebru sanatı sergisi açıldı.

 • TRT ve Priştine Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle dijital gazetecilik atölyesi başladı
  18 Ara TRT ve Priştine Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle dijital gazetecilik atölyesi başladı

  TRT ile Priştine Yunus Emre Enstitüsü (YEE) işbirliğinde gerçekleştirilen Dijital Gazetecilik Atölyesi, Kosova'nın başkenti Priştine'de başladı. Hasan Priştina Üniversitesinde düzenlenen atölyede katılımcılar gazetecilik 101, hikaye anlatıcılığı, montaj ve saha yapımcılığı konularında dersler alacak. Eğitimler, TRT bünyesinde görevli, bölge ülkelerini tanıyan gazeteciler tarafından veriliyor.

 • Kosova'da süper kahraman dağcılar çocuklara hediyeler dağıttı
  15 Ara Kosova'da süper kahraman dağcılar çocuklara hediyeler dağıttı

  Kosova'nın başkenti Priştine'de süper kahraman kostümleri giyen dağcılar, Kosova Üniversitesi Klinik Merkezi'nde tedavi gören çocuklara yılbaşı hediyeleri dağıttı. Etkinlik, kanser teşhisi konulan çocukların iyileşmesi için bağış toplamayı amaçlayan bir organizasyon tarafından düzenlendi.

 • Hollanda'da UÇK eski yöneticisi şartlı tahliye edildi
  14 Ara Hollanda'da UÇK eski yöneticisi şartlı tahliye edildi

  Hollanda'nın Lahey kentinde hükümlü Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) Savaş Gazileri Derneği eski yöneticisi Nasim Haradinaj şartlı tahliye edildi. Haradinaj'ın cezasının değiştirilmesi lehine ağır basan faktörler olduğu belirtilirken, belirtilen koşullara uymaması halinde kararın iptal edilebileceği bildirildi.

 • AB, Batı Balkan Ülkelerine Katılım Süreçlerini Hızlandırma Çağrısı Yaptı
  14 Ara AB, Batı Balkan Ülkelerine Katılım Süreçlerini Hızlandırma Çağrısı Yaptı

  Avrupa Birliği (AB), Batı Balkan ülkelerine, birliğe katılım süreçlerini hızlandırma çağrısında bulunarak, bölgenin geleceğinin AB'de olduğunu vurguladı. AB-Batı Balkanlar Zirvesi'nin sonuç bildirisinde, Avrupa ve Batı Balkanlar arasındaki işbirliği ve yakın bağın daha da önemli hale geldiği ifade edildi. AB, Batı Balkanlar'ı birliğe daha da yakınlaştırmak istediğini belirtti.

 • Kosova'nın Leposaviç Belediye Başkanı, şiddet olayları nedeniyle 7 aydır ofisinden çıkamıyor
  13 Ara Kosova'nın Leposaviç Belediye Başkanı, şiddet olayları nedeniyle 7 aydır ofisinden çıkamıyor

  Kosova'nın kuzeyindeki Leposaviç Belediyesi'nin Arnavut Belediye Başkanı Lulzim Hetemi, Arnavutlar ile Sırplar arasında, şiddet olaylarına dönüşen gerilimin ortasında sıkışıp kaldı. Nisan ayında belediye başkanı seçilen Hetemi, şiddet olayları nedeniyle 7 aydır ofisinden çıkamıyor.

 • Kosova UÇK eski komutanı Haxhi Shala gözaltına alındı
  12 Ara Kosova UÇK eski komutanı Haxhi Shala gözaltına alındı

  Kosova Kurtuluş Ordusunun (UÇK) eski komutanlarından ve eski milletvekili Haxhi Shala, adaleti engellediği şüphesiyle gözaltına alınarak Hollanda'nın Lahey kentindeki Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığı'na transfer edildi.

 • Kosova'da Sahte Madeni Avroların Artması Sıkıntı Yaratıyor
  12 Ara Kosova'da Sahte Madeni Avroların Artması Sıkıntı Yaratıyor

  Kosova, ülkede sahte madeni avroların artması nedeniyle ciddi sıkıntı yaşıyor. Sahte paralar sosyal medya platformlarında açılan hesaplar aracılığıyla piyasaya sürülüyor. Kosova Adli Tıp Ajansı'na göre, bu yıl inceledikleri madeni avroların yüzde doksanından fazlası sahte çıktı. Ülkedeki çoğu işletme, özellikle madeni 2 avroyu kabul etmiyor.

 • Kosova'da Geleneksel Türk Okçuluğu Kupası Yarışması Gerçekleştirildi
  11 Ara Kosova'da Geleneksel Türk Okçuluğu Kupası Yarışması Gerçekleştirildi

  Kosova'nın Prizren şehrinde, Yunus Emre Enstitüsü ve Prizren Geleneksel Okçuluk Kulübü işbirliğinde düzenlenen '3. Geleneksel Türk Okçuluğu Kosova Kupası' yarışması gerçekleştirildi. Yarışmaya, YEE Kosova Koordinatörü Ramazan Yılmaz, kulüp temsilcileri ve sporseverler katıldı. Kosova'da açılan geleneksel okçuluk kurslarından bugüne kadar 1000'in üzerinde sporcu yararlandı.

 • Anadolu Kosova İş İnsanları Derneği Başkanı Önder: Kosova ile iş birliğimiz artarak devam edecek
  11 Ara Anadolu Kosova İş İnsanları Derneği Başkanı Önder: Kosova ile iş birliğimiz artarak devam edecek

  Kosova-Türkiye Ticaret Odası verilerine göre; Kosova'nın 2023 yılı ilk 9 aylık ithalatında lider ülkenin Türkiye olduğu ifade eden Anadolu Kosova İş İnsanları Derneği Başkanı Bayram Önder, "Türkiye olarak kardeş ülke Kosova'nın yalnızca savunma ve diplomasi gibi alanlarda değil, aynı...

 • Kosova'da Sırpların çoğunlukta olduğu belediyelerde elektrik dağıtım anlaşmazlığı çözüldü
  10 Ara Kosova'da Sırpların çoğunlukta olduğu belediyelerde elektrik dağıtım anlaşmazlığı çözüldü

  Türkiye'nin çabalarıyla Kosova'nın kuzeyinde Sırpların çoğunlukta olduğu belediyelerde yıllardır süren elektrik dağıtım anlaşmazlığı çözüldü. Limak ve Çalık ortaklığında işletilen KEDS ile Sırp şirketi Elektrosever arasında imzalanan sözleşme, Kosova ile Sırbistan arasındaki normalleşme sürecinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

 • Kosova'da kadın cinayetlerine karşı yürüyüş düzenlendi
  07 Ara Kosova'da kadın cinayetlerine karşı yürüyüş düzenlendi

  Kosova'nın başkenti Priştine'de, geçen hafta yaşanan kadın cinayetini protesto etmek için düzenlenen yürüyüşte, kadınlara yönelik baskı ve cinayetlere karşı sanatsal performans sergilendi. Göstericiler, kadın cinayetlerine ve şiddete karşı sloganlar atarak Başbakanlık binasına yürüdü. Kosova'da bu yıl 4 kadın cinayeti işlenirken, son 13 yılda 55 kadın öldürüldü.

 • Kosova'da Kadın Cinayeti Protestosu
  05 Ara Kosova'da Kadın Cinayeti Protestosu

  Kosova'nın başkenti Priştine'de yüzlerce kişi, geçen hafta yaşanan kadın cinayetini protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Göstericiler, kadınların güvenliği ve adalet taleplerini dile getirdi.

 • Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu
  04 Ara Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu

  Kosova'nın başkenti Priştine'de düzenlenen forum, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmeyi amaçlıyor. Türkiye, Kosova'ya en fazla dış yatırım yapan ülkeler arasında yer alıyor ve ticaret hacminin 1 milyar avroya ulaşması hedefleniyor.

 • İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları Balkan ülkelerinde görüş ayrılığına sebep oldu
  02 Ara İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları Balkan ülkelerinde görüş ayrılığına sebep oldu

  AHMET NURDUHAN/LEJLA BİOGRADLİJA AKSAN/EREN BEKSAÇ - İsrail ordusunun Gazze'de 15 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğü, 50 bin konutun tamamen, 250 bin konutun ise kısmen yıkıldığı veya zarar gördüğü saldırıları Balkan ülkelerinin bazıları sessizlikle karşılarken bazılarından İsrail'e...

 • Kosova'da itfaiye çalışanları gösteri düzenledi
  30 Kas Kosova'da itfaiye çalışanları gösteri düzenledi

  Kosova'da itfaiye çalışanları, daha iyi çalışma koşulları ve risk ödeneği taleplerini dile getirmek amacıyla Başbakanlık binası önünde gösteri düzenledi. Ülkenin çeşitli kesimlerinden gelen yüzlerce itfaiye çalışanı, adalet isteyen pankartlar taşıdı. İtfaiye teşkilatının zor durumda olduğunu belirten sendika başkanı, acil durum bütçesi, risk ödenekleri ve daha iyi çalışma koşulları talep ettiklerini vurguladı.

 • Kosova'da Savaş Suçları Araştırmasını Protesto Ettiler
  29 Kas Kosova'da Savaş Suçları Araştırmasını Protesto Ettiler

  Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığı Başkanı Yargıç Ekaterina Trendafilova'nın Priştine'ye gelmesi, savaş suçlarını araştırmak ve yargılamak için çalışmalarını sürdüren kurumu protesto edildi. Göstericiler, Trendafilova'nın bulunduğu otelin önünde toplandı ve pankartlar taşıdı. Otel girişine sis bombaları atıldı ve polis göz yaşartıcı sprey kullanarak müdahale etti. Trendafilova, gerginlik sonrası görüşmelerine devam etti.

 • Kosova Cumhurbaşkanı: FSK, NATO ittifakında diğer müttefik ordulara katılmaya hazır
  27 Kas Kosova Cumhurbaşkanı: FSK, NATO ittifakında diğer müttefik ordulara katılmaya hazır

  Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova Güvenlik Gücü'nün (FSK), NATO ittifakında diğer müttefik ordulara katılmaya hazır olduğunu belirtti. Osmani, FSK'nin en yüksek NATO standartlarına göre eğitilmiş bir güç olduğunu vurgulayarak, FSK'nin kendini kanıtlamış bir güç olduğunu ifade etti.

 • NATO Genel Sekreteri Gazze'deki insani aranın uzatılmasını çağırdı
  27 Kas NATO Genel Sekreteri Gazze'deki insani aranın uzatılmasını çağırdı

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Gazze Şeridi'ndeki insani aranın uzatılması çağrısında bulunarak, Gazze halkına yardım sağlayacak ve rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayacak.

 • Kosova'da Yurt Dışı Buluşmaları Etkinliği Gerçekleştirildi
  27 Kas Kosova'da Yurt Dışı Buluşmaları Etkinliği Gerçekleştirildi

  Kosova'nın Prizren şehrinde Yunus Emre Enstitüsü ve Turkuvaz Medya Grubu işbirliğiyle düzenlenen 'Yurt Dışı Buluşmaları' etkinliğinde, çeşitli konuşmacılar edebiyat, psikoloji ve medya alanlarında ilgi çekici başlıkları ele aldı.

 • Kosova Dışişleri Bakanı AB'den daha net ve sesli olmasını talep etti
  24 Kas Kosova Dışişleri Bakanı AB'den daha net ve sesli olmasını talep etti

  Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz, Avrupa Birliği'nden (AB), bölgede güvenlik ve barışı tehdit eden tehlikeler konusunda daha sesli ve net olmasını talep etti. Gervalla-Schwarz, Belçikalı mevkidaşı Hadja Lahbib ile görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

 • Sırbistan Savunma Bakanlığından Türkiye'ye 'bölgesel süper güç' övgüsü
  24 Kas Sırbistan Savunma Bakanlığından Türkiye'ye "bölgesel süper güç" övgüsü

  Sırbistan Savunma Bakanlığı Devlet Sekreteri Nemanja Starovic, Türkiye'nin Balkanlar'daki önemine dikkati çekerek "Türkiye, Balkanlar'ın kesinlikle en büyük ve en güçlü ülkesidir.

 • Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Angılı, Balkan fatihi Murad Hüdavendigar'ın türbesini ziyaret etti
  23 Kas Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Angılı, Balkan fatihi Murad Hüdavendigar'ın türbesini ziyaret etti

  Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Balkan fatihi olarak bilinen Osmanlı'nın üçüncü padişahı Murad Hüdavendigar'ın (I. Murad) Kosova'nın başkenti Priştine yakınlarındaki türbesini ziyaret etti.

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni dostu olarak nitelendirdi
  22 Kas Sırbistan Cumhurbaşkanı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni dostu olarak nitelendirdi

  Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ülkesinin hakiki dostu olduğunu belirtti. Vucic, GKRY lideri Nikos Hristodulidis ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından işbirliği anlaşmaları imzalayacaklarını ve GKRY'nin Sırbistan'ın toprak bütünlüğüne olan saygısını desteklediğini ifade etti. GKRY lideri Hristodulidis ise Sırbistan ile ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değinerek, Sırbistan'ın toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını ve Kosova müzakerelerinde Sırbistan'ı desteklediklerini belirtti.

 • Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan'da yapılacak seçimlerin Kosova'da da yapılabilmesi için anlaşma talep etti
  22 Kas Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan'da yapılacak seçimlerin Kosova'da da yapılabilmesi için anlaşma talep etti

  Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan'da 17 Aralık'ta yapılacak genel ve yerel seçimlerin Kosova'da da yapılabilmesi için devletler arası bir anlaşmanın gerekli olduğunu belirtti. Kurti, Sırbistan'dan bu talebin gelmesi gerektiğini ifade etti. Sırbistan ise AGİT aracılığıyla seçimlerin Kosova'da da yapılmasını talep etmişti.

 • NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı Üsküp'te Son Buldu
  22 Kas NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı Üsküp'te Son Buldu

  Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı sona erdi. Toplantıda Batı Balkanlar'da karşılaşılan güvenlik zorlukları ve bölgedeki istikrarın önemi ele alındı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya gibi otoriter ülkelerin demokrasileri tehdit ettiğini belirtti. Toplantıya katılan liderler, bölgedeki diyalog ve diplomasiyi destekleyerek istikrarın sağlanmasının önemine vurgu yaptılar.

 • NATO Genel Sekreteri Kuzey Makedonya'da
  21 Kas NATO Genel Sekreteri Kuzey Makedonya'da

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Batı Balkan turu kapsamında Kuzey Makedonya'ya ziyaret gerçekleştirdi. Stoltenberg, Kuzey Makedonya'nın NATO'ya değerli bir müttefik olduğunu vurgulayarak, ülkenin NATO misyonlarına katkı sağladığını ve savunmaya harcama taahhüdünde bulunduğunu belirtti. Ayrıca Stoltenberg, Batı Balkanların güvenliğinin NATO için önemli olduğunu vurguladı ve Bosna-Hersek'in siyasi liderlerine bölücü söylemlerden kaçınma çağrısı yaptı. Kuzey Makedonya Başbakanı Kovaçevski ise NATO'ya üyeliğin güvenlik anlamına geldiğini ifade ederek, AB üyeliği hedefine ulaşmak için NATO ve Avrupa-Atlantik topluluğunun desteğine güvendiklerini belirtti.

 • NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Sırbistan'ın NATO ile koordinasyonundan memnun
  21 Kas NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Sırbistan'ın NATO ile koordinasyonundan memnun

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Batı Balkan turu kapsamında Sırbistan'a gelerek Cumhurbaşkanı Vucic ile görüştü. Stoltenberg, Sırbistan'ın NATO ile koordinasyonundan memnun olduklarını belirterek, Sırbistan ile Kosova arasındaki gerginliği ele aldıklarını ve barışın korunmasında KFOR'un önemine dikkat çekti. Vucic ise Sırbistan için NATO ve KFOR ile işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayarak, Sırpların yaşadığı baskı ve zulüm nedeniyle NATO ile daha iyi bir iletişim kuracaklarını söyledi.

 • NATO Genel Sekreteri Kosova'da güvenli ve emniyetli bir ortam sağlayacak
  20 Kas NATO Genel Sekreteri Kosova'da güvenli ve emniyetli bir ortam sağlayacak

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Balkan turu kapsamında Kosova'yı ziyaret ederek, Kosova'da güvenli ve emniyetli bir ortam sağlamak için gerekeni yapacaklarını söyledi. Stoltenberg, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile bir araya gelerek bölgedeki güvenlik durumunu değerlendirdi. Ayrıca, NATO'nun Kosova'ya ilave güç ve zırhlı araçlar gönderdiğini ve KFOR devriyelerini sıkılaştırdığını belirtti. Stoltenberg, istikrarın tüm tarafların diplomasiyi tercih etmesine bağlı olduğunu vurguladı ve Belgrad ve Priştine arasındaki diyaloğu desteklediklerini ifade etti. Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ise NATO'nun Kosova ve bölgede istikrarın korunmasında belirleyici bir rol oynadığını söyledi.

 • NATO, Kosova'daki Askeri Varlığını Artırabilir
  20 Kas NATO, Kosova'daki Askeri Varlığını Artırabilir

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova'da yaşanan şiddet olayları sonrasında ülkedeki askeri varlığın kalıcı olarak artırılmasının gerekip gerekmediğini değerlendirdiğini söyledi. Stoltenberg, Kosova'nın kuzeyinde yaşanan şiddet olaylarının kabul edilemez olduğunu belirtirken, NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü (KFOR) kapsamındaki askeri varlığını 1000 askere çıkardığını açıkladı. Kosova'nın NATO üyeliği için ön koşul olan Barış için Ortaklık programına üyeliği konusunda ise Stoltenberg, kararın tüm NATO müttefikleri tarafından oy birliğiyle alınması gerektiğini belirtti.

 • Batı Balkan Ülkeleri Göç ve Diaspora Konusunu Ele Aldı
  17 Kas Batı Balkan Ülkeleri Göç ve Diaspora Konusunu Ele Aldı

  Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı tarafından düzenlenen panelde, Batı Balkanlar'dan Batı Avrupa'ya göç ve diasporanın ülkelerine sağlayabileceği katkılar tartışıldı. Panelde konuşan bakanlar, diasporanın ülkelere getirdiği ekonomik katkıyı vurgulayarak, göçü durdurmanın ve gençleri ülkelerinde tutmanın Avrupa Birliği'ne katılmaktan geçtiğini belirttiler. Batı Balkan ülkeleri, bölgeden Batı Avrupa'ya göçün artması nedeniyle ciddi iş gücü sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır.

 • Priştine'de Filistin'e Destek Yürüyüşü Düzenlendi
  16 Kas Priştine'de Filistin'e Destek Yürüyüşü Düzenlendi

  Kosova'nın başkenti Priştine'de, Filistin'e destek yürüyüşü düzenlendi. Onlarca kişi, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını kınayan sloganlar atarak Başbakanlık binasına kadar yürüdü. Göstericiler, İsrail'in soykırım yaptığını ve Kosova hükümetinden İsrail'in safında yer almamasını talep etti.

 • Arnavutluk, Kosova'daki NATO varlığını artıracak
  15 Kas Arnavutluk, Kosova'daki NATO varlığını artıracak

  Arnavutluk'un Priştine Büyükelçisi Petrit Malaj, gelecek yıl NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü (KFOR) bünyesindeki varlığını artıracağını açıkladı. Malaj, KFOR Komutanı Tümgeneral Özkan Ulutaş ile yaptığı görüşmede, Arnavutluk'un Kosova'nın güvenliği için KFOR'u desteklemeye devam edeceğini ve 2024'te varlığını artıracağını belirtti. Ayrıca, Malaj Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin diyalog yoluyla mümkün olduğunu vurguladı. Şu anda KFOR'da 27 ülkeden 4 bin 500'den fazla uluslararası askeri personel bulunuyor ve Arnavutluk'un 89 askeri personeli görev yapıyor.

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, AB Temsilcisi Lajcak ile Görüştü
  14 Kas Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, AB Temsilcisi Lajcak ile Görüştü

  Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Avrupa Birliği (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ile bir araya geldi. Vucic, görüşmede ülkesinin diyalogdan yana olduğunu ve Kosova'da Sırpların yaşadığı belediyelerde Sırp Belediyeler Birliği kurulmasının öncelikleri arasında olduğunu ifade etti. AB liderleri ise Kosova'ya Sırp Belediyeler Birliği kurulmasına yönelik prosedürü başlatma ve Sırbistan'a da Kosova'nın bağımsızlığını fiilen tanıma çağrısında bulunmuştu.

 • Kosovalı Gençler Filistin Bayrağı Astı
  13 Kas Kosovalı Gençler Filistin Bayrağı Astı

  Kosova'nın başkenti Priştine'de oynanan Kosova-İsrail maçı öncesi, Kosovalı gençler, tarihi Grand Oteli'ne üzerine 'Filistin'e özgürlük' yazılan Filistin bayrağı astı. Maçı öncesi tribünleri dolduran Kosovalılar, İsrail Milli Marşı'nı protesto ederek ıslıkladı.

 • Kosova, İsrail'i 1-0 Mağlup Etti
  13 Kas Kosova, İsrail'i 1-0 Mağlup Etti

  UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri I Grubu'nda Kosova, İsrail'i 1-0 mağlup etti. Maçta Kosovalı taraftarlar İsrail'in milli marşını yuhaladı. Beşiktaşlı futbolcu Milot Rashica'nın attığı golle Kosova galip geldi. İsrailli futbolcu Roy Revivo ise kırmızı kart gördü. Kosova, bu galibiyetle I Grubu'nda dördüncü sıraya yükseldi.

 • Vedat Muriqi, İsrail polisinin Kosova'ya getirilmesini eleştirdi
  12 Kas Vedat Muriqi, İsrail polisinin Kosova'ya getirilmesini eleştirdi

  Real Mallorca futbolcusu Vedat Muriqi, İsrail polisinin Kosova'ya getirilmesini eleştirerek, neden bu kadar korktuklarını anlamadığını söyledi. Muriqi, futbolun siyasete karşı olduğunu belirtirken, Kosova Futbol Federasyonu ise açıklamanın yanlış anlaşıldığını ifade etti. Kosova ile İsrail arasındaki maç, güvenlik gerekçesiyle ertelenmiş ve bugün oynanacak.

 • Sırp yetkililer, Türkiye'yi Balkanlar'da dengeleyici güç olarak görüyor
  12 Kas Sırp yetkililer, Türkiye'yi Balkanlar'da dengeleyici güç olarak görüyor

  Sırp yetkililer, Sırbistan'ın uzun yıllardır gerginlik yaşadığı Kosova meselesinde, Türkiye'yi dengeleyici bir güç olarak nitelerken, savunma alanında ilişkilerin gelişmesini istediklerini belirtti.

 • Kosova-İsrail maçı için sıkı güvenlik önlemleri alındı
  11 Kas Kosova-İsrail maçı için sıkı güvenlik önlemleri alındı

  Kosova polisi, yarın Kosova ile İsrail milli takımları arasında oynanacak maçın sorunsuz geçmesi için sıkı güvenlik önlemleri alındığını duyurdu. Maç öncesi, sırası ve sonrasında güvenlik tedbirlerinin arttırılacağı, düzenin, huzurun ve kamu güvenliğinin sağlanacağı, olası yasa dışı eylemlere karşı polis tedbirlerinin alınacağı ve istikrarsızlığa neden olan tüm olumsuzluklarla mücadele edileceği belirtildi. Ayrıca, stadyum çevresindeki yollarda sadece yaya trafiğine izin verileceği ve stadyum içinde belirli eşyaların taşınmasına izin verilmeyeceği açıklandı.

 • Büyük Önder Atatürk, Avrupa'da anıldı
  10 Kas Büyük Önder Atatürk, Avrupa'da anıldı

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85. yılında, Avrupa'daki temsilciliklerde törenle anıldı.

 • ABD Büyükelçisi: Sırp Belediyeler Birliği taslağı Kosova Anayasası'na uygun
  09 Kas ABD Büyükelçisi: Sırp Belediyeler Birliği taslağı Kosova Anayasası'na uygun

  ABD'nin Kosova Büyükelçisi Jeffrey Hovenier, Sırp Belediyeler Birliği'nin kurulması için AB liderleri tarafından sunulan tüzük taslağının Kosova Anayasası'na tam uyum sağlayacak şekilde yazıldığına inandığını belirtti. Hovenier, taslağın Anayasa Mahkemesi tarafından incelenmesi gerektiğini ve AB'nin sürecin hızla ilerlemesi yönünde bir talebi olduğunu ifade etti.

 • TBMM Dışişleri Komisyonu Kosova'da Temaslarda Bulundu
  07 Kas TBMM Dışişleri Komisyonu Kosova'da Temaslarda Bulundu

  TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay ve komisyon üyeleri, Kosova'da Avrupa Konseyi Kosova Delegasyonu ile görüştü. Görüşmede, Kosova'nın Avrupa Konseyi'ne üyelik başvurusu ve Türkiye'nin destekleri ele alındı. Heyet ayrıca KFOR Komutanı ve Sultan Murat Türbesi'ni ziyaret etti. Priştine'de yapılan Merkez Camisi inşaatı hakkında bilgi aldıktan sonra, Prizren ve Mamuşa'da Kosova Türk toplumu temsilcileriyle bir araya gelecek.

 • Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Sırbistan'a teşekkür etti
  07 Kas Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Sırbistan'a teşekkür etti

  Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Belgrad'da gerçekleştirdiği resmi ziyarette, Sırbistan'ın Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunmasından dolayı teşekkür etti. Bayramov, Sırbistan ile ilişkilerin iyi düzeyde olduğunu belirterek, yeni işbirlikleri ve projeler için ortak çalışmanın önemine vurgu yaptı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise Azerbaycan ile ikili ilişkileri güçlendirmek istediklerini ifade ederek, özellikle altyapı projelerinde işbirliğinin önemini vurguladı.

 • Üsküp'te 'Bir Kadın Bir Hikaye Çalıştayı' düzenlendi
  07 Kas Üsküp'te 'Bir Kadın Bir Hikaye Çalıştayı' düzenlendi

  TİKA ve ZOR Derneği işbirliğinde Üsküp'te düzenlenen 'Bir Kadın Bir Hikaye Çalıştayı'nda Kuzey Makedonya, Kosova, Sırbistan ve Batı Trakya'dan 21 kadının başarı hikayesi paylaşıldı.

 • Kosova Başbakanı Albin Kurti, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ı kabul etti
  06 Kas Kosova Başbakanı Albin Kurti, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ı kabul etti

  Kosova Başbakanı Albin Kurti, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ı kabul etti ve görüşmede yeni işbirliği fırsatlarını ele aldı. Kurti, Kosova Savunma Bakanlığının her satın alımına yüksek öncelik vermesi nedeniyle Bayraktar'a teşekkür etti ve bu durumun Kosova ile Türkiye arasındaki yakın ilişkileri bir kez daha kanıtladığını vurguladı. Ayrıca Kurti, Bayraktar'ı Kosova'daki en yüksek askeri ödül olan üstün hizmet madalyası almasından dolayı tebrik etti.

 • Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'a Kosova Savunma Bakanı tarafından madalya verildi
  06 Kas Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'a Kosova Savunma Bakanı tarafından madalya verildi

  Kosova'ya resmi ziyarette bulunan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Kosova Savunma Bakanı Ejup Maqedonci tarafından 'Üstün Hizmet' madalyası ile ödüllendirildi. Görüşmede, Baykar şirketi ile askeri teknoloji alanında iş birliğinin son noktaya geldiği ve gelecek projelerin ele alındığı belirtildi. Kosova Güvenlik Gücü Komutanı da Baykar ürünlerinin FSK'nın savunma ve güvenliğini garanti edecek düzeyde olduğunu ifade etti.

 • Kosova Savunma Bakanı, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'a üstün hizmet madalyası takdim etti
  06 Kas Kosova Savunma Bakanı, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'a üstün hizmet madalyası takdim etti

  Kosova Savunma Bakanı Ejup Maqedonci, Türkiye'nin milli ve özgün insansız platformlarını geliştiren Baykar'ın Genel Müdürü Haluk Bayraktar'a üstün hizmet madalyası takdim etti. Maqedonci, Baykar ile yaptıkları işbirliğiyle Kosova Güvenlik Gücü'nün muharebe kapasitesini artırdıklarını ve vatandaşların güvenliği ile toprak savunmasını garanti altına aldıklarını belirtti.

 • Kosova'nın Türk kökenli Bakanı Fikrim Damka, KDTP Genel Başkanlığına yeniden seçildi
  05 Kas Kosova'nın Türk kökenli Bakanı Fikrim Damka, KDTP Genel Başkanlığına yeniden seçildi

  Kosova'nın Türk kökenli Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Kosova Demokratik Türk Partisinin (KDTP) 9. Olağan Genel Kurulu'nda partinin genel başkanlığına yeniden seçildi. Genel Kurula Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Prizren Başkonsolosu Celal Doğan, Kuzey Makedonya'daki Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve Milletvekili Beycan İlyas, Sırbistan'daki Sancak Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Başkanı Sulejman Ugljanin'in yanı sıra delegeler, ülke ve yurt dışından parti temsilcileriyle sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Damka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kosova'da gelecek dönemde daha güçlü bir Türk toplumunun olacağını söyledi.

 • Kosova Meclisinde AB liderlerinin önerileri görüşüldü
  03 Kas Kosova Meclisinde AB liderlerinin önerileri görüşüldü

  Kosova Meclisinde, Kosova ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Brüksel'deki görüşmelerde sunduğu son öneriler tartışıldı. Kosova Başbakanı Albin Kurti, AB liderlerince sunulan tüzük taslağının Kosova'nın tanınması konusunda net bir tutum içerdiğini belirtti. Taslağın incelenmek üzere Kosova Anayasa Mahkemesine gönderilmesi öngörülüyor.

 • Kosova Polisi Özel Müdahale Birimi, Başbakanlık Önünde Eylem Yaptı
  01 Kas Kosova Polisi Özel Müdahale Birimi, Başbakanlık Önünde Eylem Yaptı

  Kosova polisinin özel müdahale birimi, risk ödeneği taleplerini dile getirmek amacıyla Başbakanlık önünde eylem yaptı. Polisler, risk ödeneğinin artırılmasını ve ek ödeneklerin verilmesini talep etti.

 • AB Komisyonu Başkanı Sırbistan'ın AB Üyesi Olmasını İstiyor
  31 Eki AB Komisyonu Başkanı Sırbistan'ın AB Üyesi Olmasını İstiyor

  AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Sırbistan'ın AB üyesi olmasını istediklerini ve bunun karşılıklı güven ve ortaklığa bağlı olduğunu söyledi. Von der Leyen, Sırbistan'ın AB üyelik sürecinde büyük gelişme kaydeden ülkelerden olduğunu belirterek, AB'nin Sırbistan'ı değerli bir partner olarak görmek istediğini ifade etti. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise ülkesinin barış ve istikrarı korumaya öncelik verdiğini vurgulayarak, AB üyelik sürecindeki uyum sağlayamadığı noktaları Rusya'ya yaptırım uygulamaması ve Kosova meselesi olarak belirtti.

Advertisement