Son Dakika Haberleri: Kudüs'te Hayat: Kudüslü Fotoğrafçıların Gözünden" Sergisi

Kudüs'te Hayat: Kudüslü Fotoğrafçıların Gözünden" Sergisi

6 gün önce

"Kudüs'te Hayat: Kudüslü Fotoğrafçıların Gözünden" fotoğraf sergisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

" Kudüs'te Hayat: Kudüslü Fotoğrafçıların Gözünden" fotoğraf sergisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile İBB Kültür Daire Başkanlığı iş birliğiyle düzenlenen serginin açılış töreni CRR fuaye alanında gerçekleştirildi.

Kudüslü 5 profesyonel fotoğraf sanatçısının eserlerinin yer aldığı serginin küratörü Mehmet Lütfi Şen, Kudüs'ün coğrafyanın tam merkezinde yer aldığını söyledi.

Kudüs'teki hayatı hissetmenin önemine dikkati çeken Şen, "Oradaki kardeşlerimiz zor şartlarda sürekli bir mücadele içinde yaşıyorlar. Biz burada Kudüs'ü hep üzüntülerle anıyoruz ama böyle anmak zorunda değiliz. Kudüslü kardeşlerimiz orada yaşıyor, orada bir hayat var." şeklinde konuştu.

Serginin Kudüs'teki yaşamın İstanbul'a taşınması ve bunun için deklanşörüne basan fotoğraf sanatçılarının İstanbul'da ağırlanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Şen, şunları kaydetti:

"Bu sergi hayatı sanat ve kültür açısından beslemek adına çok önemli. Kudüs'ü ve Kudüs'te yaşayan kardeşlerimizin sanatlarını buraya taşıyoruz. Buradaki sanatları da oraya taşıyoruz. Medeniyetimizi çağdaş dünyada yeniden inşa ederek Kudüs'le daha çok yan yana gelebiliriz."

"Filistinliler sayısız güzellikler üretiyor"

YEE Strateji Geliştirme Müdürü Bülent Üçpunar, Filistin ve Kudüs'ün çoğunlukla savaş haberleriyle gündeme geldiğini söyledi.

Bu şiddet haberlerinin işgalin bir boyutu olduğunu belirten Üçpunar, "Filistinliler hayat denilen mucizenin içerisinde her gün sayısız güzellikler üretiyor, insanlığa muhteşem işler hediye ediyorlar. İşgalin canımızı yakan şiddeti maalesef bizi bu güzellikleri görmekten alıkoyuyor." ifadesini kullandı.

YEE'nin bir kültür kurumu olduğunu ve Filistin'i insan hayatına sunduğu değerlerle gündeme getirmek istediklerini vurgulayan Üçpunar, şunları kaydetti:

"Bu serginin ikinci ayağı aynı fotoğraf sanatçılarının eserleriyle İstanbul'u konu alacak ve Kudüs'te gerçekleşecek. Ocak 2019'da ise Ankara'da Filistin'in kilimlerini konu alan başka bir sergiye ev sahipliği yapacağız. Tüm bu etkinlikler sayesinde Filistin'i sanatla, kültürle, insani değerlerle gündeme getirmek istiyoruz."Son Dakika! Ziraat Bankası Konutta Kredi Faizini Yüzde 0,98'e İndirdi Son Dakika! Bakan'dan Ankara'daki Tren Kazasıyla İlgili Tartışılacak Çıkış: Sinyalizasyon Olmazsa Olmaz Değil

Türkiye'nin En Soğuk İlçesinde Termometreler Eksi 24,5 Oldu AK Parti, Adaylık İçin Yapılan Rekor Başvuruyu Açıkladı: 32 Bin 147