ANTALYA Kumluca'da yuvadan çıkan caretta caretta yavruları denizle buluştu - Son Dakika

ANTALYA Kumluca'da yuvadan çıkan caretta caretta yavruları denizle buluştu

Kumluca'da yuvadan çıkan caretta caretta yavruları denizle buluştu*- Antalya'nın Kumluca ilçesinde yuvalarından çıkan caretta caretta yavruları denizle buluştu.

Kumluca'da yuvadan çıkan caretta caretta yavruları denizle buluştu

*- Antalya'nın Kumluca ilçesinde yuvalarından çıkan caretta caretta yavruları denizle buluştu.

Caretta caretta kaplumbağalarının en önemli yuvalama alanlarından biri olan Antalya'nın Kumluca ilçesi sahilinde, yuvadan çıkan yavrular denizle buluştu. Yavruların zorlu yolculuk sonucu denize ulaşma anlarına gönüllü çevreciler de eşlik etti.

'YUVA TAKİBİNDE 250'Yİ GEÇTİK'

Gönüllü çevreci ve fizik öğretmeni Sedef Kaçmaz, Kumluca sahilinin Türkiye'deki 21 caretta caretta üreme kumsalından biri olduğunu belirterek, Antalya'da caretta carettaların yuva yaptığı 9 sahil bulunduğunu kaydetti. Sedef Kaçmaz, "Yuvaların artık sonlarına doğru geliyoruz. Artık yavrularımızın çoğu çıktı. Kumluca kıyılarının sadece obalar kısmında kaldı. Yuva takibinde 250'yi geçtik. Aslında bu sahilde daha fazlası var ama gücümüz buna yetti. Çünkü çok az ekibiz" dedi.

Bugüne kadar yaptıkları çalışmalarda binlerce caretta caretta yavrusunu kurtarıp, denizle buluşmasını sağladıklarını anlatan Sedef Kaçmaz, "Çıkmanın maksimum olduğu zamanlarda, bir günde 150- 200 yavru çıkarıp kurtardık. Yani binlerce oldu. İstatistiklere bakmam lazım. Çünkü sayıyoruz. Sadece 250 (yuva) tanesine biz müdahale ettik. Çok geniş bir alan. Bu kadar daha vardır. 500 kadar olduğunu tahmin ediyoruz. Bu dönemde yuva takibini bıraktık çünkü yetişemediğimiz ve göremediğimiz yuvaların çıkışını takip ediyoruz" diye konuştu.

ANTALYA Kumluca'da yuvadan çıkan caretta caretta yavruları denizle buluştu

Haber Yayın Tarihi: 17.09.2020 12:17 - Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel ANTALYA Kumluca'da yuvadan çıkan caretta caretta yavruları denizle buluştu - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Maske takmasında sonunda bu da oldu! Şoför ile yolcu birbirine girdi, kan aktı Kılıçdaroğlu'ndan kahvehaneler için tartışma yaratacak öneri: Her oyunda yeni kağıt açılsın Düğünden çıkıp balayına yetişmeye çalışan çift, gelinlik ve damatlıkla uçağa bindi Dolar güçlenince gümüş fiyatları yüzde 8'den fazla düştü 4 çocuk annesini evinde öldürdüler, olay yerine gelen kocası sinir krizi geçirdi İki hafta önce evlenen genç kız, kocasını yüzüstü bırakıp kuzeniyle birlikte sırra kadem bastı Psikiyatrist Arif Verimli, reyting rekortmeni Kırmızı Oda'daki Binnur Kaya'nın mimiklerine dikkat çekti Caner Erkin, oyundan çıkarken teknik direktör Erol Bulut'a tepki gösterdi