Mardin'de Annelere 4 Dilde Emzirme Uyarısı - Son Dakika

Mardin'de Annelere 4 Dilde Emzirme Uyarısı

14.02.2012 16:50
Mardin'de Annelere 4 Dilde Emzirme Uyarısı

Mardin'de, Sağlık Müdürlüğü, kentin 'Altın Bebek Dostu İl' olması için Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice dillerinde kampanya başlattı.

Mardin'de, Sağlık Müdürlüğü, kentin 'Altın Bebek Dostu İl' olması için Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice dillerinde kampanya başlattı. Sağlık Müdürü Mehmet Derviş, Mardin'de Türkçe bilmeyen anneleri de göz önünde bulundurarak, Kürtçe, Arapça ve Süryanice dillerinde de broşür ve afiş hazırladıklarını söyledi.

Mardin Sağlık Müdürü Mehmet Derviş, başlattıkları kampanyada, amaçlarının bebeklerin sağlıklı doğması, gelişip büyümesi, zeki, sağlıklı ve mutlu nesiller olarak yetişmeleri konusunda gerekli toplumsal farkındalık ve duyarlılığının oluşturmak olduğunu söyledi. Mardin'de Türkçe bilmeyen anneleri de göz önünde bulundurarak, Kürtçe, Arapça ve Süryanice dillerinde de broşür ve afiş hazırladıklarını söyleyen Derviş, "Bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelerinin sağlanması ve altıncı aydan sonra ek besinlerle beraber anne sütünün iki yıla kadar devamlılığının sağlanması kapsamında ilimizin 'Altın Bebek Dostu İl' ünvanını kazanması için valilik, sağlık il müdürlüğü, kamu ve özel hastanelerimizde, belediyelerimiz, eczacı odası, esnaf ve sanatkarlar odası, müftülük, basın yayın kuruluşları ve üniversitemiz gibi birçok kamu ve sivil kurumların desteği ile bu kampanyayı yürütüceğiz" dedi.

Derviş, anne sütü ile beslenmenin bebek ölümlerini yüzde 13 azalttığını da belirterek, "Biberonla beslenme ve emzik kullanımı bebeklerin hastalıklara yakalanmasında en önemli etkenlerdir. Bebek için besin hazırlama sorunu yoktur. Bebeğin mikrop kapması gibi bir endişe oluşturmaz. Emzirme hormonları anne ve bebek için ağrı kesici ve sakinleştirici özelliktedir. Anneyi meme kanseri, yumurtalık kanseri, kansızlık ve kemik erimesinden korur. Emzirmeyi başlatan hormonların etkisiyle doğum sonu kanama azalır. Annenin daha çabuk toparlanmasını sağlar. Bebekleri ihmal, şiddet ve terk etme durumları emzirmeyen annelerde daha sık görülür" diye konuştu. - Mardin

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Mardin'de Annelere 4 Dilde Emzirme Uyarısı - Son Dakika


Advertisement