Melek Kobra'nın Bilinmeyen Hikayesi - Son Dakika

Melek Kobra'nın Bilinmeyen Hikayesi

09.10.2013 10:01
Melek Kobra'nın Bilinmeyen Hikayesi

Toto Karaca, İsmail Dümbüllü, Şevkiye May gibi isimlerle çalışan 1930'ların tiyatro, sinema ve operet oyuncusu Melek Kobra, yıllar sonra bir kez daha seyirci önündeydi.

1930'ların tiyatro, sinema ve operet oyuncusu

Toto Karaca, İsmail Dümbüllü, Şevkiye May gibi isimlerle çalışan 1930'ların tiyatro, sinema ve operet oyuncusu Melek Kobra, yıllar sonra bir kez daha seyirci önündeydi! Feminist tiyatro topluluğu Boyalı Kuş'un son oyunu Melek'in Afife Jale Sahnesi'nde, dün gerçekleştirilen galasına Handan Ertuğrul, Gülriz Sururi, Nedim Saban, Selen Uçer, Engin Hepileri, Didem İnselel gibi isimler katıldı. Oyun seyircilerden tam not aldı.

13 yıldır sahnelediği oyunlarla ve düzenlediği etkinliklerle Türkiye Tiyatrosu'na yeni bir dil kazandıran feminist tiyatro topluluğu Boyalı Kuş, seyircisinin karşısına bu kez önemli bir portreyle çıktı. 1930'ların tiyatro, sinema ve operet oyuncusu Melek Kobra'nın bilinmeyen hikayesini konu alan Melek'in galası 07 Ekim Pazartesi günü, Ortaköy Afife Jale Sahnesi'nde gerçekleştirildi. Galaya Muhsin Ertuğrul'un eşi Handan Ertuğrul, Gülriz Sururi, Nedim Saban, Selen Uçer, Engin Hepileri, Didem İnselel, Serhan Ada, Gökhan Akçura, Vural Gökçaylı, Hakan Gerçek, Seçkin Selvi, Ragıp Yavuz gibi çok sayıda tanınmış isim katıldı.

SEYİRCİLERDEN TAM NOT

Ünlü bestecilerden Muhlis Sabahattin Ezgi'nin kızı, Neveser Kökdeş'in yeğeni, dünya güzeli Keriman Halis Ece'nin kuzeni, dublaj kralı Ferdi Tayfur'un eşi, Süreyya Opereti'nin primadonnası ve Gülriz Sururi'nin annesi Suzan Lütfullah'ın en yakın arkadaşı Melek Kobra'nın hayatını konu alan oyunu izleyenler arasında bulunan tiyatro sanatçısı Nedim Saban Melek Kobra'nın hikayesini oyun sayesinde öğrendiğini söyledi. Oyunun erkek dünyasında kadının yalnızlığını çok güzel aktardığını belirten Saban, "Melek Kobra'yı tanımasanız bile yaşadıklarını duyumsuyorsunuz. Bunda da oyuncu Yeşim Koçak'ın büyük payı var. Çok hümanist bir oyun. Çok beğendim" dedi.

"SON ZAMANLARDA İZLEDİĞİM EN ETKİLEYİCİ OYUNDU"

Oyunun en çok samimiyetinden etkilendiğini söyleyen Oyuncu Selen Uçer ise oyun hakkında şöyle konuştu: "Böyle kuvvetli bir hikayenin bu kadar samimi anlatılmış olması beni çok heyecanlandırdı. Çok zor bir performans izledik bu gece. O kadar samimi, o kadar içine alıyor ki oyunu bu yüzden çok sevdim. Melek'in yalnızlığını, acısını bu kadar insani bir taraftan anlatıyor olması çok etkileyici. Son zamanlarda izlediğim en etkileyici oyunlardan birisiydi. İyi ki bu hikaye bulunmuş, iyi ki Gökhan Akçura ortaya çıkarmış, iyi ki Boyalı Kuş ekibi bunu sahneye koymuş."

"REJİSİ DE, METİN YAZARLIĞI DA, OYUNCULUK DA ÇOK İYİYDİ"

24 yaşında yaşamını yitiren sanatçının günlükleri ölümünden 67 yıl sonra bir sahafta bulundu. Melek Kobra'nın günlükleri araştırmacı-yazar Gökhan Akçura tarafından 2006 yılında Hatıratım adıyla kitaplaştırıldı. Rüstem Ertuğ Altınay tarafından oyunlaştırılan, rejisi Jale Karabekir'e, dramaturji Nelin Dükkancı'ya ait oyunu ikinci kez izleyen Gökhan Akçura Melek Kobra'nın öyküsüne nasıl ulaştığını şöyle açıkladı: "Yıllardır hiçbir oyunu iki kez seyretmedim. Rejisi de, metin yazarlığı da, oyunculuk da çok iyiydi. Uzun zamandır Muhlis Sabahattin'in hayatını araştırıyorum. Bu sayede Melek Kobra'ya ulaştım. Bir gün, bir sahafta otururken karşımda oturan adam Muhlis Sabahattin'in kızı hakkında elinde bayağı bir doküman olduğunu söyledi. Meğer bir zamanlar büyük bir valiz almış, içinden Melek'in annesinden kalma bir teneke kutu çıkmış. Kutunun içinden de fotoğraflar, eski Türkçe günlükler... Hepsini bana verdi. Ben bunları çevirttim. Sonra da fotoğraflarla beraber kitaplaştırdım. Nihayet birileri bu öykünün farkına vardı. Bir iki film teşebbüsü de oldu ama altından kalkamadılar. Ertuğ Altınay bunu çok iyi başarmış."

AŞK, UYUŞTURUCU VE VEREM

24 yıllık yaşamında Sabahattin, Ezgi, Tayfur ve Kobra olmak üzere dört farklı soyadı kullanan Melek'in hayatını konu alan oyunda Keriman Halis, Cahide Sonku, Suzan Lütfullah, Afife Jale, Ferdi Tayfur gibi isimlerin yanı sıra 1930'lardaki Beyoğlu hakkında da ilginç ayrıntılar bulunuyor. İlk olarak 1931 yılında babasının oluşturduğu "Muhlis Sabahattin'in Çocukları" adlı toplulukta sahneye çıkan, daha sonra Darülbedayi'ye giren, Toto Karaca, İsmail Dümbüllü, Şevkiye May gibi isimlerle çalışan Kobra, Söz Bir Allah Bir (1933), Milyon Avcıları (1934) gibi sinema filmlerinin yanı sıra ünlü Ayşe Opereti'nde de oynadı. 15 yaşındayken Cumhuriyet Gazetesi tarafından organize edilen güzellik yarışmasına katılan ve 13'üncü olan başarılı oyuncunun, bir yıl sonra katıldığı bir başka yarışmada ise kuzeni Keriman Halis dünya güzeli seçildi. Melek Kobra Milyon Avcıları filminin çekimlerinde Adalet Cimcoz'un erkek kardeşi Ferdi Tayfur ile tanıştı. Eşi Ferdi Tayfur'dan etkilenerek uyuşturucu kullanmaya başlayan sanatçının, Muhsin Ertuğrul'la sahne aldığı Kral Lear isimli oyunda ağzından kan gelmesi üzerine tüberküloz olduğu anlaşıldı ve sahnelerden uzaklaştı. Cerrahpaşa Hastanesi ve Yakacık Sanatoryumu'nda gördüğü tedavilerin ardından 24 yaşında hayata veda etti.

YEŞİM KOÇAK KİMDİR?

Operet kralının kızı, dublaj kralının karısı, güzellik kraliçesinin kuzeni melek Kobra'yı başarılı performanslarıyla adından söz ettiren Yeşim Koçak canlandırıyor. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda oyuncu, İstanbul Aydın Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde de öğretim görevlisi olan Koçak, 2002'de Vasfı Rıza Zobu Ödülü'ne, Afife Tiyatro Ödülü'ne (Yeni Kuşak Başarılı Kadın Oyuncu), Magazin Gazetecileri Derneği Ödülü'ne ve Avni Dilligil Ödülü'ne (Umut Vadeden Kadın Oyuncu) layık görüldü. Bugüne kadar Anna Karenina, Mutfak Söyleşileri, Marat Sade, Mefisto ve Martı gibi önemli oyunlarda rol alan Koçak, Melek'te sergilediği sahne performansıyla göz doldurdu.

OYUN TARİHLERİ:

EKİM: 10 Ekim, 21 Ekim, 25 Ekim SAAT: 20:30 YER: Sahne Cihangir

ADRES: Ağa Hamamı Caddesi Taktaki Yokuşu 2B Firüzağa Cihangir/İstanbul (Firüzağa Camii ve Kahvesi arkası, Ağa Bilardo yanı)

TEL: 0212 245 21 09/ 0542 477 27 53 E-POSTA: sahnecihangir@gmail.com

KÜNYE:

Yazan: Rüstem Ertuğ Altınay

Reji: Jale Karabekir

Oynayan: Yeşim Koçak

Dramaturji: Nelin Dükkancı

Koreografi: Gökmen Kasabalı

Kostüm Tasarım: Burcu Rahim

Işık Tasarım: Erdem Çınar

YORUMLAR
500
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Melek Kobra'nın Bilinmeyen Hikayesi - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement