Meslek Yüksek Okulu Tercih Edecek Öğrencilere Uzmanından Uyarı - Son Dakika
Güncel

Meslek Yüksek Okulu Tercih Edecek Öğrencilere Uzmanından Uyarı

Meslek Yüksek Okulu tercih edecek öğrencilere uzmanından uyarıİSTANBUL, (DHA)- YÜKSEK Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından alınan kararla bu yıl değiştirilen 'Meslek Yüksek Okullarına (MYO) sınavsız geçişsin kaldırılması'nın ilk yansımalarına dikkat çeken Nişantaşı Üniversitesi MYO Müdür...

18.04.2017 18:55
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Meslek Yüksek Okulu tercih edecek öğrencilere uzmanından uyarı

İSTANBUL, (DHA)- YÜKSEK Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından alınan kararla bu yıl değiştirilen 'Meslek Yüksek Okullarına (MYO) sınavsız geçişsin kaldırılması'nın ilk yansımalarına dikkat çeken Nişantaşı Üniversitesi MYO Müdür Yardımcısı Mehmet Altuntaş, 'Bu yıl YGS'ye giren öğrencilerden 300 bini barajın altında kaldığı için üniversite şansları seneye kaldı' dedi.

Bu yıl yapılan düzenlemeye göre MYO'lara sınavsız geçişin kalktığını ve ön lisans programını tercih edecek adayların 150 barajını aşmış olmaları gerektiğini hatırlatan Mehmet Altuntaş, 'Bu kararla birlikte bu yıl YGS'ye giren öğrencilerden 300 bin civarındaki kısım herhangi bir yükseköğretim kurumunu tercih edemeyecek. Çünkü 150 puan alıp, barajı aşamadılar. Daha önceki yıllarda MYO'dan mezun olup direkt tercih yapabiliyorken artık böyle şans kalmadı. Bu sene barajı aşmayanlar şansını önümüzdeki sene deneyecek' dedi.

'YÜKSEKOKULLAR FAKÜLTELERE BAĞLANMAYACAK, BU İSTİSNAİ BİR DURUM'

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından dün yapılan açıklamada yüksekokulların kapatılarak fakültelere devrolacağının açıklandığını daha sonra bir düzeltme ile durumun netleştiğini belirten Altuntaş, 'İlk açıklamada yüksekokullara yerleşmede LYS puan türüyle alım yapılacağı anlaşıldı. Daha sonra yapılan açıklama ile durumun aslı anlaşıldı. Bu uygulama yalnızca iki üniversitenin iki bölümü (perfüzyon ve antrenörlük eğitimi) için geçerli olacak. Bu iki bölüm yüksekokuldan fakülte çatısı altına taşınacak. Dolayısıyla da iki bölüm özelinde artık sadece YGS değil LYS şartı da getirilmiş olacak' diye konuştu.

'MYO TERCİHİ YAPACAKLAR ENDİŞE DUYDU'

Bu kararın açıklanmasının ardından bir takım yanlış anlamalar olduğunu dile getiren Altuntaş, 'Yüksekokul ile MYO ayrı kavramlar. Bu karar açıklandıktan sonra MYO özelinde tercih yapacak öğrenciler endişeye kapıldı. Ancak bu kararın onlarla bir alakası yok. Çünkü üniversitelerdeki akademik yapılanmalarda yüksekokullar lisans eğitimi veren birimler, MYO'lar ise ön lisans eğitimi veren 2 yıllık birimler. Yüksekokullar LYS şartı ve asgari 180 puanla, MYO'lar ise YGS şartı ve asgari 150 puanla tercih edilebiliyor' ifadelerinde bulundu.

YATAY VE DİKAY GEÇİŞ ŞANSI

Dikey geçiş ve yatay geçiş hakkında da öğrencileri bilgilendiren Mehmet Altuntaş, 'Dikey geçiş öğrencilerin işini kolaylaştırdı. 8-10 yıl önceye kadar öğrenciler önce lisans programlarını sıralar sonra onların gelmeme ihtimaline karşı ön lisans programlarını tercihlerine eklerdi. Son 3-4 yılda ise durum değişti. Artık öğrenciler, hem iş bulma şanslarını düşünerek hem de 4 yıla tamamlama fırsatı olduğu için ön lisans programlarını da tercih ediyorlar' dedi.

YÖK'ün yatay geçiş sınavı konusunda öğrencileri rahatlattığını belirten Altuntaş, 'Öğrencinin elinde YGS ve LYS puanı varsa ve geçmek istediği bölümün taban puanı buna uyuyorsa bölüm değişikliği yapılabilir. YGS ve LYS puanı tutmadığında ise eğer öğrencinin okuduğu bölümle geçmek istediği bölümün müfredatı yüzde 80 tutuyorsa ve kişinin not ortalaması 100 üzerinden 60 ise ön lisans programlarında bir yarı yıl, lisansta bir yıl okuyarak geçiş yapabilir' diyerek sözlerini noktaladı.

(Tür: İstanbul)

Meslek Yüksek Okulu Tercih Edecek Öğrencilere Uzmanından Uyarı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Meslek Yüksek Okulu Tercih Edecek Öğrencilere Uzmanından Uyarı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yahyalıspor, Kayseri Süper Amatör Küme Play-Off finalinde şampiyon oldu
  08:46 Yahyalıspor, Kayseri Süper Amatör Küme Play-Off finalinde şampiyon oldu

  Kayseri Süper Amatör Küme Play-Off final maçında Yahyalıspor ile Erciyes Esen Makina FK karşı karşıya geldi. Yahyalıspor, zorlu mücadeleyi 2-1'lik skorla kazanarak şampiyon oldu. Maç Argıncık Stadı'nda oynandı ve Süleyman Yasa ve Ali Avcı'nın attığı gollerle Yahyalıspor galip geldi.

 • Mersin'de çobanlık yaparak gizlenen cezaevi firarisi yakalandı
  08:45 Mersin'de çobanlık yaparak gizlenen cezaevi firarisi yakalandı

  Mersin'de çobanlık yaparak gizlenen ve 17 yıl hapis cezası bulunan cezaevi firarisi, jandarma ekipleri tarafından çadırda yakalandı. Aynı zamanda uyuşturucu ticareti ve yağma suçlarından aranan toplam 672 kişiden 27'si tutuklandı.

 • Hataylı Kadın, PVC Borularda Yetiştirdiği Ürünlerle Gelir Elde Ediyor
  08:43 Hataylı Kadın, PVC Borularda Yetiştirdiği Ürünlerle Gelir Elde Ediyor

  Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan Tuğba Alvanoğlu, Tayvanlı öğrencilerden öğrendiği topraksız tarım yöntemiyle PVC borularda yetiştirdiği ürünlerle gelir elde ediyor. PVC boru içerisinde küçük kum taneleriyle ve suyla kurduğu sistemle marul yetiştiren Alvanoğlu, bu projeyi Tayvanlı öğrencilerin önerisiyle hayata geçirdi. Alvanoğlu, bu topraksız tarım yöntemiyle gençlere örnek olmayı ve tarım alanında ekonomik destek sağlamayı hedefliyor.

 • Evlilik Öncesi Sorular Güvensizliği İşaret Ediyor
  08:42 Evlilik Öncesi Sorular Güvensizliği İşaret Ediyor

  Evlilik öncesi dönemde bazı sorular çiftlerin kafasını karıştırıyor. Bu evlilik stresinden ziyade güvensizliği işaret ediyor. Uzmanlar, bu soru işaretlerinin stresten ziyade güvensizlikten kaynaklandığını vurguluyor. Evlilik öncesi stresin, kişinin evlenmeden önceki zamanında aklına takılan sorulardan ve geçmiş yaşantılarından edindiği tecrübelerden oluştuğuna dikkat çeken uzmanlar, ailelere büyük görevler düştüğünün altını çiziyor.

 • TÜBİTAK, iş yeri hekimi, teknik ve destek personeli, teknisyen ve tekniker kadroları için 11 kişi alacak
  08:41 TÜBİTAK, iş yeri hekimi, teknik ve destek personeli, teknisyen ve tekniker kadroları için 11 kişi alacak

  TÜBİTAK, iş yeri hekimi, teknik ve destek personeli, teknisyen ve tekniker kadrolarında 11 personel istihdam etmek üzere ilan yayımladı. Başvurular 13 Mart'a kadar yapılabilecek ve gerekli koşullar ve süreçler TÜBİTAK'ın internet sayfasında ve Türkiye İş Kurumunun internet sayfasında yer almaktadır. İşe alınacak personel, TÜBİTAK'ın Kocaeli'deki birimlerinde görev yapacak.

 • Talasgücü Belediyespor, evinde Kepezspor'a 4-0 mağlup oldu
  08:40 Talasgücü Belediyespor, evinde Kepezspor'a 4-0 mağlup oldu

  TFF 3. Lig 1. Grup ekiplerinden Talasgücü Belediyespor, evinde Kepezspor'u konuk ettiği maçı 4-0 kaybetti.

 • TÜİK Araştırmasına Göre Fertlerin Kişisel İlişkileri ve Sosyal Aktiviteleri
  08:39 TÜİK Araştırmasına Göre Fertlerin Kişisel İlişkileri ve Sosyal Aktiviteleri

  TÜİK tarafından yapılan araştırmaya göre, fertlerin çoğunluğu kişisel ilişkilerinden memnun olduğunu ancak yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında olan fertlerin bu memnuniyet oranının düşük olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, yoksulluk riski altında olan fertlerin sinemaya ilgi gösterme oranının düşük olduğu ve maddi yetersizlik nedeniyle sosyal ve kültürel etkinliklere katılamadığı belirlendi. Arkadaş veya akrabalarla hiç görüşmeyenlerin çoğunluğunun yoksulluk riski altında olanlar olduğu da araştırma sonuçları arasında yer aldı.

 • Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor
  08:37 Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor

  Kara yollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle birçok kesimde ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor. TEM Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu, Mengen-Yeniçağa yolunda yapılan çalışmalar sebebiyle bazı şeritler trafiğe kapatılırken, diğer şeritlerden ulaşım devam ediyor. Tarsus-Adana Otoyolu'nda ise Çukurova Bölgesel Havalimanı bağlantı yolunun yapım işi nedeniyle ulaşım kontrollü olarak devam ediyor. Ayrıca, Piraziz-Giresun-Tirebolu yolunda Uluburun Tüneli'nde yapılan bakım çalışması sebebiyle ulaşım servis yolundan sağlanacak. Diğer yollarda da çelik ağ, yapım çalışmaları ve heyelan ıslah çalışmaları nedeniyle ulaşım kontrollü olarak sürdürülüyor.

 • Erzincan'da Kadın Esnafın El Emekleriyle Aile Ekonomisine Katkısı
  08:33 Erzincan'da Kadın Esnafın El Emekleriyle Aile Ekonomisine Katkısı

  Erzincan'da yaşayan 47 yaşındaki Nermin Potur, 9 yıldır pazarda el emeğiyle ürettiği gıda ürünlerini satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor. Potur, yaptığı işten memnun olduğunu ve diğer kadınlara da örnek olmak istediğini belirtiyor. Ürünlerinin temiz ve güvenilir olduğunu vurgulayan Potur, müşterilerinin memnuniyetini kazanmış durumda.

 • Türkiye'de Sosyal Ağ Yorgunluğu Araştırması Sonuçları Açıklandı
  08:33 Türkiye'de Sosyal Ağ Yorgunluğu Araştırması Sonuçları Açıklandı

  Türkiye genelinde yapılan bir araştırma sonucunda, kişilerde sosyal ağ kullanımından uzaklaşmaya yönelik işaretler tespit edildi. Araştırma neticesinde illerin sosyal ağ yorgunluğu açıklandı. En az sosyal ağ yorgunluğu yaşayan şehir Erzincan.

 • Adana'da Kontrolden Çıkan Otomobilin Aydınlatma Direğine Çarpması Sonucu 2 Kişi Yaralandı
  08:29 Adana'da Kontrolden Çıkan Otomobilin Aydınlatma Direğine Çarpması Sonucu 2 Kişi Yaralandı

  Adana'da sürücüsü henüz tespit edilemeyen bir otomobil, refüjdeki aydınlatma direğine çarptı. Kazada 2 kişi yaralandı. Olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.


Advertisement