Mısır tohumları toprakla buluştu - Son Dakika

Mısır tohumları toprakla buluştu

17.02.2021 09:39

- Mısır tohumları toprakla buluştu Adana'da mısır üretimi yeniden yükselişe geçti Adana'nın Kozan ilçesinde Çukurova'nın bereketli toprakları ilk mahsul mısır tohumları ile buluştu.

- Mısır tohumları toprakla buluştu

Adana'da mısır üretimi yeniden yükselişe geçti

ADANA - Adana'nın Kozan ilçesinde Çukurova'nın bereketli toprakları ilk mahsul mısır tohumları ile buluştu.

Kozan'da İdem ve Ortaköy mahallelerinde atalarından kalan toprakları işleyen Ertok Tarım Sahibi Ersan Tokuş ve ailesi ata topraklarını ilk mahsul mısır tohumları ile buluşturdu. Korona virüs salgın sürecinde üretime devam eden ve kısıtlamada ata topraklarında üretim yapan Tokuş ailesi, toprağı mısır üretimi için hazırladıktan sonra tohumlar ile buluşturdu.

Çiftçilerin artan mazot ve maliyetlerine dikkat çeken Ersan Tokuş, destekleme ile daha çok üretim yapılabileceğini söyledi. Tokuş, "Baba ocağında mısır ekimi gerçekleştirmekteyiz. Yaklaşık 3 bin dönüm arazide mısır ekimi, 6 bin ton hasat yapmaktayız. Hava şartları güzel çiftçilerimiz rahat bir şekilde toprağı işlediler ve mısır tohumlarını toprakla buluşturdu. Bu yıl girdilerimiz maliyetlerimiz yüksek ama çiftçilerimiz gayretli. Destekleme olursa daha verimli olur. Bu bölgede bilinçli tarım ile daha fazla verim alıyoruz" dedi.

Çiftçi Cezmi Tokuş ise 2021 yılının ilk mısır ekimini yaptıklarını belirterek, "Mısır fiyatları biraz düşük ama maliyetlerimiz 2 katına çıktı. Destekleme ile daha güzel bir sezon olabilir. Bu yılda verimli bir sezon bekliyoruz. Ülkemiz ve halkımız adına mutlu ve gururluyuz" diye konuştu.

Mahsul ekimin ardından kurban kesen Tokuş ailesi bu yıl verimli bir sezon olması temennisinde bulundu.

Adana'da 2017 yılında 1 milyon 36 bin 130 ton, 2018'de 842 bin 697 ton, 2019'da 722 bin 304 ton, 2020'de ise 850 bin ton mısır rekoltesi elde edildi.

Mısır tohumları toprakla buluştu
Mısır tohumları toprakla buluştu
Mısır tohumları toprakla buluştu
Mısır tohumları toprakla buluştu
Mısır tohumları toprakla buluştu
Mısır tohumları toprakla buluştu

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Mısır tohumları toprakla buluştu - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Mustafa Cengiz Yönetimi, seçim sürecine dahil olan Divan Kurulu'nu karşısına aldı! Galatasaray camiası birbirine girdi Mustafa Cengiz Yönetimi, seçim sürecine dahil olan Divan Kurulu'nu karşısına aldı! Galatasaray camiası birbirine girdi Geleceğin futbol yıldızı olmak isteyen 16 yaşındaki gencin hayallerini İsrail askerleri söndürdü Geleceğin futbol yıldızı olmak isteyen 16 yaşındaki gencin hayallerini İsrail askerleri söndürdü Fransızlar izdiham çıkardı! Burak Yılmaz'a sevgi gösterisi Fransızlar izdiham çıkardı! Burak Yılmaz'a sevgi gösterisi "20'li yaşlar" akımı için önemli uyarı: Yüz ifadeleriniz kopyalanabilir ABD, Türkiye'yi hukuksuz olarak F-35 programından çıkarmıştı! Çözüm için yeniden diyalog başlayacak ABD, Türkiye'yi hukuksuz olarak F-35 programından çıkarmıştı! Çözüm için yeniden diyalog başlayacak Beş kuruş para harcamadan iş kurabilirsiniz! Uzman isim yol haritasını gösterdi Beş kuruş para harcamadan iş kurabilirsiniz! Uzman isim yol haritasını gösterdi Her yaptığı olay! Ünlü türkücü arı kostümü giydikten sonra çifte koşulup tarla sürdü Her yaptığı olay! Ünlü türkücü arı kostümü giydikten sonra çifte koşulup tarla sürdü Marketlerde 'Tedbirli yeni dönem' başladı! Hangi ürünler yasak, hangi ürünler serbest? Marketlerde 'Tedbirli yeni dönem' başladı! Hangi ürünler yasak, hangi ürünler serbest?
Advertisement