Mübarek ile İlişkili İsviçre'deki 781 Milyon Doların İadesi Masada - Son Dakika

Mübarek ile İlişkili İsviçre'deki 781 Milyon Doların İadesi Masada

05.06.2014 15:27
Mübarek ile İlişkili İsviçre'deki 781 Milyon Doların İadesi Masada

İsviçre ve Mısır, devrik cumhurbaşkanı Mübarek ve yakınları ile ilişkili İsviçre'deki 781 milyon dolar tutarındaki mal varlığının iadesini görüşüyor.

İsviçreli ve Mısırlı yetkililerin, Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve yakınları ile ilişkili İsviçre'deki 781 milyon dolar değerindeki mal varlığının iadesi konusunu görüştüğü bildirildi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kamu Hukuku Departmanı Yöneticisi Valentin Zellweger, İsviçre Basın Kulübü'nde verdiği brifingde, İsviçre'de şu ana kadar pek çok yasadışı fona el koyulduğunu anımsattı.

Paralara sadece iktidar değişikliği olduğu zaman el koymadıklarını vurgulayan Zellweger, her siyasetçinin bir bankada hesap açabilmesi için derinlemesine araştırmalar yapıldığını ve bankanın bir yönetim kurulu üyesinin izninin gerektiğini söyledi. Sistemin gayet güzel işlediğini vurgulayan Zellweger, "İnsanlar eğer birkaç milyon dolarla geliyorsa bankalar bunun kaynağına bakmak zorunda" dedi.

Zellweger, son yıllarda İsviçre'deki hesaplar konusunda birçok gelişme yaşandığına dikkati çekti ve bu nedenle İsviçre'deki bankaların şüpheli fonların tespitinde daha tecrübeli olduğunu kaydetti.

Zellweger, "İsviçreli yetkililer, Mısırlı muhataplarıyla eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve yakınları ile ilişkili İsviçre'deki 781 milyon dolar değerindeki mal varlığının iadesi konusunu görüşüyor" dedi.

Suriyeli üst düzey yetkililer ve Suriye şirketleriyle alakalı yaklaşık 145 milyon dolara da el konulduğunu ifade eden Zellweger, fakat Esed rejimi ile bu sorunu çözme ihtimalinin çok düşük olduğunu belirtti. - Cenevre

Kaynak: AA
Türkiye'den İsrail'in 2005'te boşaltılan 4 yasa dışı yerleşim birimini açacak yasayı onaylamasına tepki Türkiye'den İsrail'in 2005'te boşaltılan 4 yasa dışı yerleşim birimini açacak yasayı onaylamasına tepki Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilmesi ve Batı Şeria'da bazı yasa dışı yerleşimlerin tahliyesine ilişkin yasada iptal öngören... Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilmesi ve Batı Şeria'da bazı yasa dışı yerleşimlerin tahliyesine ilişkin yasada iptal öngören... Tayvan'dan Türkiye'ye 20 milyon dolarlık daha deprem yardımı Tayvan'dan Türkiye'ye 20 milyon dolarlık daha deprem yardımı

Son Dakika Güncel Mübarek ile İlişkili İsviçre'deki 781 Milyon Doların İadesi Masada - Son Dakika


Advertisement