Mülteci Çocukların Sorunları Antalya'da Tartışılacak - Son Dakika

Mülteci Çocukların Sorunları Antalya'da Tartışılacak

11.11.2017 10:28
Mülteci Çocukların Sorunları Antalya'da Tartışılacak

Antalya'da düzenlenecek 61. Türkiye Milli Pediatri Kongresi'nde, dünyadaki mülteci çocukların sorunları ele alınacak.

Antalya'da düzenlenecek 61. Türkiye Milli Pediatri Kongresi'nde, dünyadaki mülteci çocukların sorunları ele alınacak.

Türkiye Milli Pediatri Derneği'nden (TMPD) yapılan yazılı açıklamaya göre, 15-19 Kasım'da düzenlenecek kongreye, 2 bin çocuk doktoru katılacak. Kongrede, mülteci çocukların güncel sorunlarını uluslararası bir çalıştayla masaya yatırılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dernek Genel Koordinatörü Kerem Hasanoğlu, dünyada 65 milyon mülteci olduğunu, bunların 30-35 milyonunun çocuk olduğunun tahmin edildiğinin belirtti.

Mart 2011'den bu yana sadece Suriye'de 11 milyon kişinin evlerinden olduğunu, savaştan 6 milyon çocuk etkilendiğini aktaran Hasanoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye mültecilere yönelik yaptığı çalışmalarla bugüne kadar birçok ülkeye rol model olacak düzeye geldi. Türkiye'de 200 binin üstünde, geçici barınma merkezlerinde 3 milyonun üzerinde kişi var. Bunların da 1,5 milyondan fazlası çocuk. Çalıştayda mülteci çocukların güncel durumu, mağdur olmuş zarar görmüş çocuklarda IPA'nin rolü, Türkiye'deki mülteci çocuklar ve ergenler, çocuklarda akıl sağlığı, erken yaş çocukluk, okul çağı ve ergenlik döneminde akıl sağlığı konuları tartışılacaktır. Çalıştay sonucu, mülteci çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığı için ortaya konulan çözüm önerileri ulusal ve uluslararası platformlarda etkin olacaktır. Uluslararası katılımcılar yanı sıra, 100'ün üzerinde her alandan katılımcının olacağı çalıştayın sonucunun gerekli mercilerle paylaşacağız. Bu çocukların koruma altına alınması, tedavi edilmesi ve kararlılık içinde onlar için yeni adımların atılması gerekiyor."

Onlara psiko-sosyal destek verilmesi, yeniden hayata tutunmaları, bir birey olarak topluma kazandırılmaları gerektiğini vurgulayan Hasanoğlu, Antalya'da yapılacak çalıştayda bu konuların masaya yatırılacağını ifade etti.

Antalya'da taksicilere İngilizce, Almanca, Rusça öğretilecek Antalya'da taksicilere İngilizce, Almanca, Rusça öğretilecek Mevlüt Çavuşoğlu: 'Suriye'de Kalıcı Bir İstikrar ve Barış İçin Uzlaşının Şart Olduğunu Söyledik, Çarpıtmak İsteyenlerin Kim Olduğunu Biliyoruz' Mevlüt Çavuşoğlu: 'Suriye'de Kalıcı Bir İstikrar ve Barış İçin Uzlaşının Şart Olduğunu Söyledik, Çarpıtmak İsteyenlerin Kim Olduğunu Biliyoruz' Bakan Çavuşoğlu: Bayrağımıza el uzatanların eli kırılır Bakan Çavuşoğlu: Bayrağımıza el uzatanların eli kırılır
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mülteci Çocukların Sorunları Antalya'da Tartışılacak - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement