Musallat2'den Bir Rekor! - Son Dakika

Musallat2'den Bir Rekor!

06.12.2011 20:46
Musallat2'den Bir Rekor!, System.String[]

"Musallat 2" özellikle sosyal medyada yapılan yorumlarla forumköşelerinin de ilgi odağı haline geldi…

Yapımcı Banu Akdeniz (Mia Film) korku filmi severlerin ve eleştirmenlerin "Bugüne kadar yapılmış en iyi Türk korku filmi" olarak nitelendirdikleri Musallat'ın, gördüğü ilgi ve beklenti üzerine ikincisini sinemaseverlerle buluşturdu.

İkinci film "Musallat 2 - LANET"in yönetmen koltuğunda yine ilk filmin başarılı ismi Alper Mestçi var. Mestçi, senaryosunu da yazdığı Musallat-2: Lanet'i şöyle tanımlıyor: "Bir buçuk saat değil, aylar sürecek derin bir korku! Eve dönünce sinemadakinden daha fazla korkacaksınız!.."

Filmin başrollerini TÜRKÜ TURAN (Elif), TÜLAY BURSA (Ümmü), SELİM GÜRATA (Turan), ZELİHA GÜNEY (Özlem), SALİHA İPLİKÇİ (Öykü), LEVENT BECEREN (Yavuz), BAŞAY OKAY (Hatice), OZAN ÖĞÜT(Cenk), KORAY ŞAHİNBAŞ (İbrahim), SİNEM ÖCALIR (Hacer) paylaşıyor.

Dağıtımı Özen Film tarafından yapılacak filmin görüntü yönetmenliğini ise Türksoy Gölebeyi üstlendi.

Filmin konusu:

Çok anlatılan, gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilen "Musallat 2: Lanet" yine birinci film gibi psikolojik bir gerilim... İnsanın 2 yaşından öncesini hatırlayamaması

ve o yılların karanlığı üzerine bir film. Elif (Türkü Turan) filmde kapkaranlık geçmişiyle

yüzleşmek zorunda kalan bir genç kızı canlandırıyor ve yaşadığı tüm sorunların

aslında geçmişindeki büyük bir hatadan kaynaklandığını öğreniyor. Bu büyük hata ise

yanlış zamanda ve yerde yapılan, korkunç ve çözülmesi mümkün olmayan bir büyü...

Yapım ve Post Prodüksiyon notları

Türkiye'de çoğu yapımcının yapmaktan çekindiği bir sinema türü örneği olan Musallat 2 Lanet, bir devam filmi olmasının yanında büyü olgusunu öne çıkarması ile yine bir ilk film olma iddiası taşıyor.

•"Musallat 2 Lanet" altı haftada 60 kişilik bir ekiple İstanbul ve İznik'in İhsaniye ve Sansarak köylerinde çekildi.

•Filmin hazırlık süreci altı ay sürdü. Bu süre boyunca filmin ana teması olan büyü ve büyücülükle ilgili araştırmalar yapıldı. Bu konuyla ilgili araştırma yapan uzmanlarla ve halen Anadolu'da büyücülük yaparak hayatını kazanan insanlarla görüşüldü.

•İznik'in İhsaniye köyünde, çekim yapılan köy evleri Türkiye'nin dört bir yanından toplanan büyü malzemeleriyle donatıldı.

•Çekim sırasında bazı oyuncular, rolleri gereği Arapça konuşacakları sahneler için bir Arapça öğretmeniyle çalıştı.

•Musallat 2 - Lanet'in çekimleri sırasında Arri'nin Alexa HD kamerası kullanıldı ve 180 saatlik çekim yapıldı.

•Filmin online montajı dört ay sürdü.

•Filmde büyü yapılışı ve büyünün etkileriyle ilgili olarak Türk sinemasında daha önce hiç görülmemiş sahneler yer alıyor. Büyü ve Büyücü kavramlarını sorgulayan Musallat 2 Lanet, Türkiye'de büyü olgusunu bu sahnelerle tartışmaya açacak.

• Özellikle Anadolu'da hala yaygın bir şekilde yapılan büyü ile ilgili birçok soruya yanıt bulmayı amaçlayan ve vizyon tarihi 2 Aralık olan Musallat 2 Lanet, Türkiye'den önce 1 Aralık'ta Avrupa'da vizyona girecek.

•"Musallat 2" Lanet filminin köy sahnelerinde yer alan müziklerde, Çöğür Baz isimli bir enstrüman kullanıldı. İlk Musallat filminin müzikleri için özel olarak yapılan bu enstrüman bağlama ailesinin en küçük boyuna denk düşen "Çöğür" isimli sazın değiştirilmiş bir biçimidir. İsmi "Canı ile oynayan" anlamına gelen "canbaz" kelimesinden esinlenerek türetilmiştir.

"MUSALLAT 2- LANET" KÜNYE:

VİZYON TARİHİ 2 ARALIK 2011 CUMA (TÜRKİYE)

1 ARALIK 2011 PERŞEMBE (AVRUPA) Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsviçre

YAPIM ŞİRKETİ & YAPIMCI MİA FİLM YAPIM & BANU AKDENİZ

YAZAN & YÖNETEN ALPER MESTÇİ

OYUNCULAR:

TÜRKÜ TURAN (Elif), TÜLAY BURSA (Ümmü), BAŞAY OKAY (Hatice), ZELİHA GÜNEY (Özlem), SELİM GÜRATA (Turan), OZAN ÖĞÜT(Cenk), SALİHA İPLİKÇİ (Öykü), KORAY ŞAHİNBAŞ (İbrahim), SİNEM ÖÇALIR (Hacer), LEVENT BECEREN (Yavuz),

DAĞITIMCI ÖZEN FİLM

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ TÜRKSOY GÖLEBEYİ

YARDIMCI YÖNETMEN SERAP DANIŞ

MÜZİK REŞİT GÖZDAMLA

SANAT YÖNETMENİ ASLI AKINCI

GÖRSEL EFEKTLER HAKAN İLHAN KAYA

PLASTİK MAKYAJ DÜKKAN- ÜL HAYAL

SANAT YÖNETMENİ ASLI AKINCI

SÜRE 84 DAKİKA

TÜRÜ PSİKOLOJİK GERİLİM

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Musallat2'den Bir Rekor! - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Uyku sorununun koronavirüs kapma riskini yüzde 250 artırdığı ortaya çıktı Son Dakika: Aşılama programının ikinci adımına geçiliyor! Huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar aşılanacak İçişleri Bakanı Soylu: Polis Arama Kurtarma Birimi'ni cuma günü başlatıyoruz Neslihan Atagül, Sefirin Kızı dizisinden ayrıldı Rıdvan Dilmen, Fenerbahçe'den ayrılacak futbolcuların ismini tek tek verdi Oyuncu Zehra Yılmaz, kar pozuyla takipçilerini mest etti Felç geçiren oyuncu Sabina Toziya, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden ayrıldı Yaptığı tespite gülerek karşı verilmesi Doğu Perinçek'i sinirlendirdi: Haddini bil, otur orada adam gibi