Son Dakika Haberleri: Myanmar Lideri Aung San Suu Kyi, Arakan'ın Konuşulacağı BM Genel Kurulu'na Katılmayacak
BBC

Myanmar Lideri Aung San Suu Kyi, Arakan'ın Konuşulacağı BM Genel Kurulu'na Katılmayacak

3 ay önce

Arakanlı Müslümanlara soykırım uygulayan Myanmar lideri Suu Kyi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmayacağını açıkladı.

Myanmar Lideri Aung San Suu Kyi, Arakan'ın Konuşulacağı BM Genel Kurulu'na Katılmayacak, System.String[]

Arakan Müslümanları'nın maruz kaldığı baskılar nedeniyle eleştirilerin hedefi olan  Myanmar lideri  Aung San Suu Kyi'nin  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmayacağı açıklandı.

Geçen ay artan şiddet olaylarının ardından yaklaşık 370 bin Müslüman  Myanmar'dan  Bangladeş'e kaçmıştı. Ülkede çok sayıda Müslüman köyü yakılmıştı.

Myanmar hükümeti  BM tarafından etnik temizlikle suçlanıyordu.

Myanmar'da ordu ise  Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu ile mücadele ettiklerini savunarak, sivilleri hedef aldıklarını belirten raporları reddediyor.

BM Güvenlik Konseyi bugün konuyu görüşecek.

Myanmar'da demokrasi talep ettiği için 15 yıl boyunca ev hapsinde tutulan ve Nobel Barış Ödülü sahibi Suu Kyi'nin şiddeti engelleyecek adımlar atmaması, Batı'daki destekçileri tarafından da tepki çekmişti.


Nobel Ödülü kazanmış diğer isimler arasında yer alan  Dalai Lama,  Desmond Tutu ve Malala Yousafzai, Suu Kyi'yi şiddete son vermeye çağırdı.

Suu Kyi'nin 19-25  Eylül arasında  New York'ta düzenlenecek olan  BM Genel Kurulu'na katılması bekleniyordu.

Katılmama kararının ardından bir açıklama yapan  Hükümet Sözcüsü Aung Shin, Suu Kyi'nin "hiçbir zaman eleştiri veya sorunlarla yüzleşmekten korkmadığını" belirtti.

BBC
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Özel Güvenlik, Bakan Özhaseki'ye İzin Vermedi; Kavga Çıktı Aracını Bıraktığı Yeri Unutan Sürücü, 20 Yıl Sonra Aynı Yerde Buldu
İsrail Başbakanı Netenyahu'nun Evine Polisten Yolsuzluk Baskını