Nedim Gürsel, Fransız Akdeniz Roman Ödülü'nü Aldı - Son Dakika

Nedim Gürsel, Fransız Akdeniz Roman Ödülü'nü Aldı

15.06.2013 13:35
Nedim Gürsel, Fransız Akdeniz Roman Ödülü'nü Aldı, System.String[]

Fransa'nın başkenti Paris'te yaşayan yazar Nedim Gürsel, "Şeytan, Melek ve Komünist" romanının Fransızca çevirisiyle layık görüldüğü Fransız Akdeniz Roman Ödülü'nü aldı.

Gürsel için Paris'in en tanınmış mekanlarından olan, aynı zamanda dünyadan pek çok yazar ve edebiyatçıya ev sahipliği yapan 'La Closerie des Lilas'da ödül töreni düzenlendi.

Burada konuşan Gürsel, "Daha önce Yaşar Kemal, Orhan Pamuk bu ödüle değer bulunmuş. La Closerie des Lilas da edebiyat için çok önemli. Çok edebiyatçı buradan gelip geçmiş. Biraz önce Yahya Kemal'in adının yazılı olduğu masadaydım. Hemen yanında Paul Eluard'ın ismi kazınmıştı. Bu ödülün bu mekandan duyurulması çok hoş. Bu ödül gününde bile aklım Türkiye'de. Orada olup bitenlere yabancı değiliz. Buradan Gezi direnişine selamlarımı gönderiyorum" dedi.

Yazar Gürsel daha sonra Orhan Veli'nin "Rakı şişesinde balık olmak" dizelerini okudu. Toplantıya Lübnanlı ünlü yazar Amin Maalouf "Akdeniz ödülleri, felsefesi önemli bir ödül. Nedim Gürsel'in de bu kültüre katkısı büyük" dedi.

Akdeniz Edebiyatçılar Ödülleri Genel Sekreteri Andre Bonet ise "Daha önce bu ödülü Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk aldı. Orhan Pamuk'a, Nobel ödülünden birkaç gün önce, sizin oturduğunuz bu sandalyede ödülünü verdik. Yani biz uğurlu geliyoruz. Umarım size de uğurlu geliriz" diye konuştu.

Yazarın, Nazım Hikmet'in hayatını merkeze aldığı romanı geçen yıl Seuil Yayınevi tarafından "L'ange Rouge" (Kızıl Melek) adıyla Fransızcaya çevrilmişti. Jean Descat'ın Fransızcaya kazandırdığı ve Türkiye'de de büyük bir beğeniyle okunan roman, yolları Berlin'de kesişen, yirminci yüzyılın büyük yıkımlarını yaşamış üç kişi etrafında geçiyor. Siyaset ve şiddeti sorgulayan romanın, bilinmeyen yönleriyle Nazım Hikmet'in hayat hikayesi ve yirminci yüzyıl tarihiyle bir hesaplaşma olarak da okunabileceği belirtiliyor.

Nedim Gürsel-

İlk yazısı 1966 yılında Yeni Ufuklar dergisinde yayınlanan Nedim Gürsel, çok sayıda edebiyat dergisinde, öykülerinin yanı sıra çağdaş düşün ve edebiyat akımları üzerine kaleme aldığı yazılarıyla tanınıyor. Gürsel'in öykü, roman ve incelemeleri, başta Fransızca olmak üzere on iki dile çevrildi. Eserleri, Boğaziçi, Sorbonne ve Nanterre üniversitelerinde yapılmış çok sayıda doktora tezine konu oldu. - Ile-de-France

Nedim Gürsel, Fransız Akdeniz Roman Ödülü'nü Aldı

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Nedim Gürsel, Fransız Akdeniz Roman Ödülü'nü Aldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü CHP'de bir taciz iddiası daha! Mağdur kadının ifadeleri kan dondurdu İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf? Kahramanmaraş'ta polisimizi şehit eden katilin cenazesi morgda kaldı