Orhan Pamuk: Kara Kitap'tan Daha İyi Bir Roman Yazamayacağımı Söyleyenlere Hak Veririm - Son Dakika

Orhan Pamuk: Kara Kitap'tan Daha İyi Bir Roman Yazamayacağımı Söyleyenlere Hak Veririm

28.02.2015 17:26
Orhan Pamuk: Kara Kitap'tan Daha İyi Bir Roman Yazamayacağımı Söyleyenlere Hak Veririm, System.String[]

Ünlü yazar Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan yeni romanı "Kafamda Bir Tuhaflık" ile Kadıköy Belediyesinin konuğu oldu.

Ünlü yazar Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan yeni romanı "Kafamda Bir Tuhaflık" ile Kadıköy Belediyesinin konuğu oldu. Kadıköylülerin yoğun ilgi gösterdiği imza ve söyleşi gününde yazar "Kara Kitap" romanından daha iyi bir roman yazamayacağını söyleyenlere bazen hak verdiğini söyledi.Kadıköy Belediyesi'nin davetlisi olan Nobel ödüllü yazar Pamuk, Caddebostan Kültür Merkezi'nde okurlarıyla buluştu. Erkan Irmak'ın moderatörlüğünde " Edebiyat, roman, tuhaflık ve hayat" konulu bir söyleşi gerçekleştiren Pamuk'a Kadıköylüler yoğun ilgi gösterdi.

Yazı yazma biçiminden, sevdiği yazarlara, romanlarındaki kadın karakterlerden kimin için yazdığı konusuna dek pek çok konuda duygu ve düşüncelerini anlatan Pamuk, bir romanın ilk cümlesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Eleştirmenler farketmedi ama ben burada Kadıköylü okurlarıma şunu söylemek isterim; mesela Masumiyet Müzesi romanımın ilk cümlesinde de son cümlesinde de hayat, mutluluk ve bilmek kelimeleri geçiyor!"

Erkan Irmak'ın "Siz çalışkan bir yazarsınız" cümlesine Pamuk şöyle karşılık verdi;,"Yaptığım işten memnunum ben. Oyuncaklarıyla oynayan bir çocuğa 'çok çalışkan' diye bilir misiniz? Ama bir romanı yazdıktan sonra onun kontrolleri kısmını yaparken, oyuncaklarıyla oynayan bir çocuk gibi değil de bir memur gibi hissediyorum"

Orhan Pamuk, sık sık karşılaştığı "Kimin için yazıyorsunuz, sadece Türkiye'deki okurlarınız için mi?" sorusuna, "Dünyanın pek çok yerinde okurum var. Sadece Türk okur için yazıyorum desem, diğer okurlarımın günahı ne?" yanıtı ile salondakileri güldürdü. Pamuk, romanlarındaki kadın karakterler hakkında da şunları söyledi; "Erkek egemen bir toplumda bir erkek yazar kadınları ne kadar yazabilir sorusuna yanıtım 'yazmalıdır' olur. Romancılık budur. Bu romancılığın ahlaki bir şartıdır."

Pamuk, Erkan Irmak'ın "En sevdiğiniz romanınız hangisi?" sorusunu da şöyle yanıtladı; "Ruh halime göre değişir. Ama bana sıklıkla 'Kara Kitap'tan daha iyi bir roman yazamayacağımı' söyleyenler olur. Bazen onlara hak veririm…"

Pamuk söyleşinin sonunda Kadıköylü okurlarına kitaplarını imzaladı. - İstanbul

Orhan Pamuk: Kara Kitap'tan Daha İyi Bir Roman Yazamayacağımı Söyleyenlere Hak Veririm
Orhan Pamuk: Kara Kitap'tan Daha İyi Bir Roman Yazamayacağımı Söyleyenlere Hak Veririm
Orhan Pamuk: Kara Kitap'tan Daha İyi Bir Roman Yazamayacağımı Söyleyenlere Hak Veririm

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Orhan Pamuk: Kara Kitap'tan Daha İyi Bir Roman Yazamayacağımı Söyleyenlere Hak Veririm - Son Dakika


Son Dakika

Optimar anketinde en beğenilen siyasetçi Cumhurbaşkanı Erdoğan olurken onu cezaevindeki Demirtaş takip etti Çarşamba gününe dikkat! Beklenen kar yağışı İstanbul'a geri dönüyor Kumar baskınında yakalanan vatandaştan basın mensuplarına ilginç isyan: Sizin bu yaptığınız boşanmaya sebep olur Mezar taşlarında yeni döneme geçiliyor! Dua, resim ve yazı yerine karekod sistemi geldi Iğdır'dan Erzurum'a dönen kamyon şoförünün seyir halindeyken ayakları dondu AK Parti'nin 2020'nin en beğenilen olayı anketinde ilk sırayı Ayasofya'nın ibadete açılması aldı Fransa'da 2 milyona yakın ördek kuş gribi nedeniyle itlaf edildi Fenomen dizi Çukur, Fenerbahçe'nin Mesut Özil transferine gönderme yaptı