Özel Eğitimi İyileştirme Projesi - Son Dakika
Güncel

Özel Eğitimi İyileştirme Projesi

Özel Eğitimi İyileştirme Projesi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Özel Eğitimi İyileştirme Projesi ile 3 yılda özel eğitim okullarının fiziki alt yapılarını güçlendirmeyi, derslikleri gerekli araç-gereçlerle donatmayı, meslek edinme atölyeleri ile özel eğitim ve destek eğitim sınıflarını standart hale...

05.05.2017 13:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Özel Eğitimi İyileştirme Projesi ile 3 yılda özel eğitim okullarının fiziki alt yapılarını güçlendirmeyi, derslikleri gerekli araç-gereçlerle donatmayı, meslek edinme atölyeleri ile özel eğitim ve destek eğitim sınıflarını standart hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

"Özel Eğitimi İyileştirme Projesi" protokol imza töreni, Eyüp'teki Ahmet Edip Önder Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi'nde yapıldı.

Törende konuşan Erdem, Özel Eğitim Okulları Meslek Edinme Atölyeleri'nde daha iyi eğitim ve öğretim imkanı sunmayı, eğitimde 2023 hedeflerine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki eğitim ve beceri kazanmaları amacıyla bakanlık tarafından özel eğitim ve mesleki eğitim merkezleri ve özel eğitim iş uygulama merkezlerinin açıldığını anlatan Erdem, şunları kaydetti:

"Ülkemiz genelinde 141 özel eğitim mesleki eğitim merkezi bulunmaktadır. Bu okullarda şu anda 12 bin 103 öğrenci eğitim almaktadır.

Bu merkezlerde öğrencilerimizin, temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak, iş ve mesleğe yönelik bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla eğitim verilmektedir. 'Özel Eğitimi İyileştirme Projesi', özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere verdiğimiz önemin en güzel örneklerinden biridir. Proje ile 3 yıl içerisinde özel eğitim okullarımızın fiziki alt yapılarını güçlendirmeyi, dersliklerimizi gerekli araç-gereçlerle donatmayı, meslek edinme atölyeleri ile özel eğitim ve destek eğitim sınıflarını standart hale getirmeyi hedeflemekteyiz. 2016 yılında 100 atölyenin yapımı tamamlanmış, 2017 yılı sonunda atölyelerin sayısının 250'ye çıkarılması amaçlanmaktadır."

Orhan Erdem, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında öğrencilerin mesleki gelişim süreçlerini güçlendirmek, mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını artırmak, zorunlu eğitimi tamamlamış özel eğitim ihtiyacı olan bireylere iş ve mesleğe yönelik beceriler kazandırmak amacıyla protokol imzalanacağını belirtti.

İş-Kur ve bakanlık arasında iş birliği protokolü imzalandı

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, hedeflerinde 428 atölyeyi bitirmek olduğunu ancak son aşamada ellerine geçen imkanlarla sayıyı 600'e çıkardıkları bilgisini paylaşarak, şunları aktardı:

"Her geçen gün kendi kendimize yarışır bir hale geldik.

Özel eğitim merkezi eğitim merkezlerimizde aldıkları eğitimlerle özel eğitimli öğrencilerimiz bazı iş çevrelerinde istihdam edilebiliyorlardı. Ancak bu da çok sınırlıydı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve İş-Kur Genel Müdürlüğümüz ile bir protokol imzalayacağız. İş- Kur ile yapacağımız bu iş birliği sayesinde artık bizim özel eğitim öğrencilerimiz de serbest ve normal iş gücü piyasasına normal bir birey gibi girmiş olacak. Bu bizim için büyük bir mutluluk kaynağı."

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü İsmet Köksal, İş-Kur'un istihdama en fazla katkı sağlayan kurum olduğunu belirterek, "Bu proje sadece istihdam odaklı değil manevi yönü de olan bir projedir. 2014'ten beri 600 projede engellilerimizle aktif olarak çalışmaktayız. Bir kısım engellimizi işveren bir kısım engellimizi de kalifiye eleman olarak yerleştirdik." diye konuştu.

Konuşmaların ardından İş-Kur ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında özel eğitim gören çocukların mezun olduktan sonra istihdam olanaklarını artırmak amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Törende, özel eğitim gören öğrenciler katılımcılara folklor gösterisi sundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Özel Eğitimi İyileştirme Projesi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çiftçi, Sarımsak Dişleme Makinesiyle İşini Kolaylaştırdı
  11:47 Çiftçi, Sarımsak Dişleme Makinesiyle İşini Kolaylaştırdı

  Çorum'un Üyük köyünde bir çiftçi, geliştirdiği sarımsak dişleme makinesiyle sarımsak dişlerini ayırma işlemini kolaylaştırdı. Makine sayesinde bir günde yapılan iş 10 dakikada tamamlanabiliyor ve tohuma zarar verme riski azalıyor. Makinenin saatte 400 kilogram sarımsak dişleme kapasitesi bulunuyor. Çiftçiler, makine sayesinde zaman ve işçilikten tasarruf ederek yüksek verim elde ediyor.

 • Eskişehir'de Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Kazada Yaralandı
  11:47 Eskişehir'de Direksiyon Hakimiyetini Kaybeden Sürücü Kazada Yaralandı

  Eskişehir ile Alpu ilçesi arasında meydana gelen kazada, 26 YA 887 plakalı pikap arazi aracının sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybederek şarampole savruldu. Kazada araç ters dönerken, sürücü çevredeki vatandaşlar ve sağlık çalışanlarının yardımıyla kurtarıldı. Yaralı sürücü hastaneye kaldırılırken, jandarma olayla ilgili inceleme başlattı.

 • Şanlıurfa'da telefon dolandırıcılığı operasyonunda 5 zanlı tutuklandı
  11:46 Şanlıurfa'da telefon dolandırıcılığı operasyonunda 5 zanlı tutuklandı

  Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde, telefon dolandırıcılığı operasyonunda gözaltına alınan 5 zanlı tutuklandı. Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Akçakale Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturma çerçevesinde telefonla ulaştıkları kişilere kendilerini polis, hakim ve savcı diye tanıtarak dolandırıcılık yapanların yakalanmasına yönelik çalışma yaptı. Operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda şüphelilerin dolandırıcılık olaylarında kullandığı diz üstü bilgisayaralar ile çok sayıda dijital materyaller ele geçirildi. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 5 zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 • Balıkesir'de kumar operasyonu: 3 şahıs gözaltına alındı
  11:45 Balıkesir'de kumar operasyonu: 3 şahıs gözaltına alındı

  Balıkesir'de polis ekipleri, kumar oynattığı bilgisi üzerine operasyon düzenledi. Operasyonda kumar oynatan 3 şahıs ve oynayan 5 şahıs gözaltına alındı. Polis ekipleri, operasyon sırasında kumar oyunu için kullanılan malzemelere ve elde edilen paraya el koydu. Kumar oynatan şahıslar hakkında adli işlem gerçekleştirilirken, kumar oynayan şahıslara para cezası kesildi. İşletme ise 30 gün süreyle faaliyetinden men edildi.

 • Malatya'da Kamuyu Zarara Uğratan Şüphelilere Operasyon: 9 Tutuklama
  11:45 Malatya'da Kamuyu Zarara Uğratan Şüphelilere Operasyon: 9 Tutuklama

  Malatya'nın Hekimhan ilçesinde kamuyu zarara uğrattıkları gerekçesiyle şüphelilere yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 21 şüpheliden 9'u çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Operasyon kapsamında toplamda 21 milyon 316 bin 262 TL zararın nasıl oluştuğu hakkında detaylı bilgi verilmedi.

 • Filistin Devlet Başkanı Abbas, Salı günü Ankara'ya geliyor
  11:43 Filistin Devlet Başkanı Abbas, Salı günü Ankara'ya geliyor

  Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Salı günü Ankara'ya geleceğini duyurdu. Abbas'ın Türkiye ziyareti, Filistin-Türkiye ilişkilerinin güçlendirilmesi ve bölgesel konuların ele alınması amacıyla gerçekleştirilecek.

 • Denizli'de Sahte Hesaplarla Ürün Dolandırıcılığı: 7 Tutuklama
  11:43 Denizli'de Sahte Hesaplarla Ürün Dolandırıcılığı: 7 Tutuklama

  Denizli'de sosyal medyada açtıkları sahte hesaplar üzerinden ürün satma vaadiyle 107 kişiyi dolandırdıkları suçlamasıyla yakalanan 7 şüpheli tutuklandı. Şüphelilerin sahte sosyal medya hesapları açarak vatandaşları dolandırdıkları ve toplamda 348 bin 700 TL vurgun yaptıkları belirlendi.

 • Eskişehir'de Şubat Ayında Gerçekleştirilen Denetimlerde 827 Araç Trafikten Men Edildi
  11:42 Eskişehir'de Şubat Ayında Gerçekleştirilen Denetimlerde 827 Araç Trafikten Men Edildi

  Eskişehir genelinde şubat ayında yapılan denetimlerde 98 bin 530 araç kontrol edildi ve 827 araç trafikten men edildi. Denetimler sonucunda sürücülere toplamda 88 milyon 549 bin 38 lira trafik cezası uygulandı. Yapılan denetimlerde yük taşımacılığı, yolcu taşımacılığı, alkol, motosiklet, emniyet kemeri, okul servisleri ve diğer kontroller ile ilgili toplamda 60 bin 73 araç sorgulandı. Şubat ayında İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetimlerde ise 38 bin araç kontrol edildi ve 2 bin 771 sürücüye trafik idari para cezası uygulandı. Ayrıca, 331 araç trafikten men edilirken 33 alkollü sürücünün belgesine el konuldu. Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde ise 618 vatandaşa trafik kazalarına karşı alınacak tedbirler ve güvenli sürüş kuralları hakkında eğitim verildi.

 • Siirt İl Özel İdarespor Kulübü maddi sıkıntılarla mücadele ediyor
  11:42 Siirt İl Özel İdarespor Kulübü maddi sıkıntılarla mücadele ediyor

  Siirt İl Özel İdarespor Kulübü Teknik Direktörü Mustafa Kalafatoğlu, kulübün maddi sıkıntılar yaşadığını ve futbolcuların maaşlarının ödenemediğini açıkladı. Kalafatoğlu, destek çağrısında bulunarak iş insanlarını göreve davet etti.


Advertisement