Pakistan'da camiye düzenlenen intihar saldırısında ölü sayısı 93'e yükseldi - Son Dakika

Pakistan'da camiye düzenlenen intihar saldırısında ölü sayısı 93'e yükseldi

31.01.2023 11:41

Pakistan'ın Hayber Pahtunhva eyaletinde dün öğle namazı sırasında camiye düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 93'e yükseldi. Yaklaşık 150 yaralının tedavisinin devam ettiğini aktaran yetkililer, eyalet genelinde bir günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

Ulusal basındaki haberlere göre, dün, Pakistan'ın Police Lines bölgesinde camiye öğle namazı sırasında düzenlenen intihar saldırısı sonrası başlatılan arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Yetkililer, intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısının 9'e yükseldiğini, yaklaşık 150 yaralının tedavisinin devam ettiğini aktardı.

BİR GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Saldırının dün yerel saatle 13.00'te gerçekleştiğini belirten yetkililer, saldırganın caminin ilk safında bulunduğunu ve bu sırada bombayı patlattığını açıkladı. Hayber Pahtunhva hükümeti, eyalet genelinde bir günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

Pakistan'da camiye düzenlenen intihar saldırısında ölü sayısı 72'ye yükseldi

BOMBANIN CAMİYE NASIL SOKULDUĞU ARAŞTIRILIYOR

Peşaver Emniyet Müdürü Muhammed İcaz Han, patlamanın ardından caminin çatısının çöktüğünü ve enkaz altında kalanları kurtarmak için çalışmaların devam ettiğini dile getirmişti. Han, bölgesel emniyet güçleri ve terörle mücadele birimiyle aynı yerleşkede yer alan camiye bombanın nasıl sokulduğunun araştırıldığını söylemişti.

TERÖR SALDIRILARI ARTTI

Pakistan Talibanı (TTP) tarafından üstlenilen saldırının Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari'nin Rusya'ya ziyaret yaptığı sırada gerçekleşmesi dikkati çekmişti. Son dönemde saldırılarını artıran TTP, 28 Kasım 2022'de sosyal medyadan, 10 Mayıs 2022'de İslamabad yönetimi ile başlatılan ateşkesin sona erdiğini ve mensuplarına ülke genelinde güvenlik güçlerine saldırı emri verdiğini açıklamıştı. Pakistan, TTP'yi terör örgütü kabul ediyor.

Pakistan'da camiye düzenlenen intihar saldırısında ölü sayısı 72'ye yükseldi

2022 YILINDA 601 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İslamabad merkezli düşünce kuruluşu Güvenlik Çalışmaları ve Araştırma Merkezinin (CRSS) paylaştığı verilere göre, Pakistan'da 2022'de 506 terör saldırısında 290'ı güvenlik gücü mensubu, 311'i sivil 601 kişi hayatını kaybetti, 741 kişi yaralandı. Saldırıların büyük çoğunluğu Afganistan-Pakistan sınır bölgelerinde düzenlendi. Bu saldırıların çoğunu TTP, Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) ve DEAŞ-H gibi örgütler üstlendi. Pakistan'da 2022'de terör saldırıları bir önceki yıla göre yüzde 15 arttı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Sivas'ta bir şahıs 243 metre yükseklikten kayalıklara atladı! İntihar anları kamerada Sivas'ta bir şahıs 243 metre yükseklikten kayalıklara atladı! İntihar anları kamerada Pakistan'da kumanya dağıtımında yaşanan izdihamda 11 kişi öldü Pakistan'da kumanya dağıtımında yaşanan izdihamda 11 kişi öldü Önce bıçakladı, sonra kızgın yağ ile yaktı! Hakim eşini öldüren kadın, intihar etti Önce bıçakladı, sonra kızgın yağ ile yaktı! Hakim eşini öldüren kadın, intihar etti

Son Dakika Güncel Pakistan'da camiye düzenlenen intihar saldırısında ölü sayısı 93'e yükseldi - Son Dakika


Advertisement